www.infoglobe.sk » SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny

Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

Najväčšie mesto stredného Pohronia – Zvolen som navštívila už mnohokrát. Toto mesto na sútoku riek Hrona a Slatiny si ma získalo už dávno, nielen svojou priateľskou atmosférou, prekrásnym námestím, zaujímavými kultúrnymi podujatiami, či vzácnymi pamiatkami, ale tiež pohodou, ktorá z neho priam vyžaruje.

Zvolenský zámok

Rozľahlé Námestie SNP 

Zvolen je moderné a živé mesto, v ktorom sa neustále niečo deje. K najrušnejším častiam isto patrí Námestie SNP s pešou zónou, parčíkom, fontánou a pamätníkom SNP, ktoré patrí k najväčším námestiam nielen u nás, ale v rámci celej strednej Európy. Leží uprostred Zvolena a dalo by sa povedať, že je akýmsi srdcom celého mesta. Okrem mnohých reštaurácii, kaviarní, či krčmičiek, ktorých je na námestí naozaj požehnane, by som rada dala do pozornosti aj skvelú zmrzlináreň, ktorá je schovaná v jednom z dvorov. Táto chutná točená zmrzlina poliata čokoládou ma vždy aspoň nachvíľu v spomienkach prenesie do bezstarostného detstva. Na námestí pyšne stoja aj viaceré nádherné meštianske domy, ktoré sú pýchou Zvolenčanov. Severnej strane námestia dominuje  Finková kúria zo 17. storočia. Na západnej strane nájdete v jednom z nich informačné centrum, v inom zas Lesnícke a drevárske múzeum. Prekrásnych meštianskych domov tu však nájdete oveľa viac. Spomeňme ešte aspoň Bayerovský dom a Ricottiovský dom, ktoré stoja na západnej strane námestia, alebo Almášiho dom a Ferienčíkov dom, ktoré zas stoja na jeho východnej strane. Na Námestí SNP nájdete tiež Rímskokatolícky farský kostol sv. Alžbety pochádzajúci z 13.storočia, Evanjelický kostol sv. Trojice, či obľúbené Divadlo J. G. Tajovského.

Rímskokatolícky farský kostol sv. Alžbetypamätník SNPEvanjelický kostol sv. TrojiceNámestie SNP

Zvolenský zámok

Zvolenský zámokDominantou a symbolom Zvolena je majestátny Zvolenský zámok hrdo stojaci na návrší nad južným koncom námestia SNP. Priestory tejto jedinečnej gotickej stavby s renesančným vonkajším opevnením dnes využíva Slovenská národná galéria, ktorá tu vystavuje hodnotnú zbierku gotického a moderného umenia. Každoročne sa začiatkom leta na nádvorí zámku koná zaujímavý festival - Zámocké hry zvolenské, ktorý je najstarším plenérovým divadelným festivalom na Slovensku. Skladá sa z dvoch častí, činohernej a opernej a jeho história sa píše už od roku 1974. 

Zvolenský hrad

Pancierový vlak v parku 

V parku priamo pod zámkom stojí maketa pancierového vlaku Hurban, ktorý bol jedným z troch pancierových vlakov, ktoré počas SNP vyrobili vo zvolenských železiarňach (Štefánik, Hurban, Masaryk). Maketa je postavená v reálnej mierke a predstavuje unikátny pamätník SNP.

maketa pancierového vlaku Hurban   

Pustý hrad

Napriek tomu, že som Zvolen navštívila mnohokrát, ešte nikdy sa mi nepodarilo zahrnúť si do nabitého programu aj prechádzku k najstaršej historickej pamiatke Zvolena, k Pustému hradu. Ten je známy aj pod menom Starý zvolenský hrad a patrí k najrozsiahlejším hradným zrúcaninám nielen v rámci Slovenska, ale aj celej Európy. Nájdete ho na čiastočne zalesnenom vrchu nad sútokom Hrona a Slatiny, len asi 2 km juhozápadne od Zvolena. K Pustému hradu, ktorý kedysi pozostával zo staršieho Horného hradu a mladšieho Dolného hradu, sa dostanete po náučnom chodníku. Symbolom celého areálu je monumentálna prechodová vežová brána, ktorej zvyšky dodnes stoja v najjužnejšej časti opevnenia.  

Toto však nie je ani zďaleka všetko, čo mesto Zvolen ukrýva. Pokiaľ aj vy radi spoznávate krásne kúty Slovenska, návštevu Zvolena by ste rozhodne nemali vynechať.

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Pohorelá: Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek
Publikované: 14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

Banská Bystrica: Slovenský deň kroja 2019
Publikované: 21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.

Detva: 54. Folklórne slávnosti pod Poľanou
Publikované: 10.7.2019
V druhý júlový víkend (12.-14.7.) sa uskutočnia tradičné Folklórne slávnosti pod Poľanou, ktoré divákom ponúknu úchvatné a strhujúce ľudové vystúpenia, ako aj niekoľko desiatok sprievodných podujatí.

Hriňová: Zimná furmanská súťaž
Publikované: 10.1.2016
V sobotu 30. januára 2016 sa v rázovitej obci Hriňová uskutoční v poradí už 13. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní.

Banská Bystrica: Vianoce 2015 – Radujme sa, veseľme sa
Publikované: 9.12.2015
Srdce Slovenska – Banská Bystrica pripravila pre svojich obyvateľov, ale aj návštevníkov radu zaujímavých predvianočných podujatí, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

Banská Bystrica: Barborská púť
Publikované: 16.4.2014
V priebehu troch najbližších rokov sa bude v Banskobystrickom kraji realizovať zaujímavý projekt, ktorého cieľom je návštevníkom regiónu sprístupniť významné banské, religiózne a kultúrne pamiatky či unikátne prírodné krásy.

Sliač: Medzinárodné letecké dni SIAF 2014
Publikované: 27.8.2014
Desaťtisíce návštevníkov sa aj tento rok môžu tešiť na Medzinárodné letecké dni SIAF 2014, ktoré sa uskutočnia v dňoch 30. a 31. augusta 2014 na leteckej základni Sliač.

Vígľaš: kultúrny víkend na zámku
Publikované: 17.4.2015
Pre tých, ktorí radi navštevujú kultúrno-historické podujatia, pripravil Zámok Vígľaš aprílový kultúrny víkend. V dňoch 18. až 19. apríla 2015 zažijete prehliadku so sokoliarmi, ako aj historickú prednášku manželov Dvořákovcov, v prostredí stredovekého zámku.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

Víglaš: Žigmundov jarmok na zámku
Publikované: 1.5.2015
Na Zámku Vígľaš bude v nedeľu 3. mája vládnuť atmosféra stredoveku. Vrátite sa do obdobia vlády uhorského a neskôr českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda Luxemburského (1368-1437), ktorý pôsobil aj na Vígľašskom panstve.

Lipovany: Otvorenie turistického chodníka
Publikované: 20.5.2015
Všetci nadšenci turistiky sa môžu tešiť na slávnostné otvorenie novej trasy, ktorej dĺžka bude úctyhodných 24 km a ponúkne zaujímavú prechádzku po krajine nazývanej aj ako „Pompeje praveku“ na juhu Slovenska.

Vígľaš: Zámocký hotel oslavuje svoje prvé výročie
Publikované: 4.10.2015
Už je to rok čo skončila rozsiahla rekonštrukcia zámku v malebnej obci Vígľaš. Zámok bol prestavaný na kongresový hotel s poskytovaním wellness služieb, no zároveň si zachoval aj svoju krásu z obdobia gotiky, renesancie i baroka a stal sa tak aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale celého Slovenska.

SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO
Publikované: 15.9.2015
V údolí rieky Slatina, približne 14 kilometrov od Zvolena sa rozprestiera dedinka Vígľaš, nad ktorou sa hrdo týči vígľašský zámok. A práve ten sme sa rozhodli pri našich potulkách Slovenskom navštíviť.

Banská Štiavnica: Salamandrové dni 2015
Publikované: 9.9.2015
Jedno z najzaujímavejších podujatí roka – Salamandrové dni opäť prichádza do Banskej Štiavnice, a to od 10. do 12. septembra 2015.

Valaská: 44. Festival dychových hudieb
Publikované: 27.5.2015
V poradí už 44. ročník festivalu dychových orchestrov s medzinárodnou účasťou sa uskutoční v obci Valaská pri Brezne v sobotu 6. júna 2015.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Vartovka
Publikované: 6.10.2011
Mestečko Krupina, ležiace približne v strede trojuholníka tvoreného mestami Zvolen, Levice a Veľký Krtíš, spoločne navštívime už po druhýkrát. V minulom článku sme si priblížili polohu tohto mesta a predstavili v súčasnosti asi najvyhľadávanejšiu pamiatku v okolí – Turecké studne. Dnes si porozprávame niečo o histórii Krupiny a spoločne sa vyberieme na neďalekú strážnu vežu – Vartovku.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Turecké studne
Publikované: 29.9.2011
Neveľké mestečko Krupina, v ktorom žije okolo 8000 obyvateľov, leží v južnej časti stredného Slovenska na trase Zvolen – Šahy. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pre turistov patrí k menej zaujímavým kútom Slovenska, nie je tomu tak. Za návštevu rozhodne stojí.

Slovensko: Motyčky - miesto na aktívny relax
Publikované: 12.1.2012
Obec so zhruba 120 obyvateľmi ste určite minuli, ak ste niekedy prechádzali horským prechodom cez Donovaly medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou.

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR: Vlkanová – Malebná obec v srdci Slovenska
Publikované: 17.11.2011
Stredoslovenská obec Vlkanová sa nachádza južne od Banskej Bystrice, na ľavom brehu rieky Hron.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.7.2019
Originálny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni sa tento rok uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019 v rodisku slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v Terchovej.
23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 7. 2019
sviatok:Vladimír
dnes:
streda 24.7.
31 °C
zajtra:
štvrtok 25.7.
33 °C