www.infoglobe.sk » SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región III.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región III.

Publikované: 11.4.2021
Naše putovanie po Banskobystrickom kraji dnes zavŕšime návštevou malebných obcí a miest. Taktiež vás prevedieme po prírodných zákutiach, technických pamiatkach a dokonca sa zastavíme aj na mieste symbolického stredu Európy.

Ideálnym miestom na trávenie aktívneho oddychu v Banskobystrickom kraji je dozaista stredoslovenská horská obec Donovaly. Učupenú dedinku v horskom sedle na rozhraní Nízkych Tatier, Starohorských vrchov a Veľkej Fatry dozaista poznajú všetci vyznávači zimných športov, keďže sa tu nachádza jedno z najvýznamnejších slovenských lyžiarskych stredísk. Avšak za návštevu stojí v každom ročnom období. 

Donovaly

Donovaly sú ideálnym východiskovým bodom turistických vychádzok či cyklovýletov. Na návštevníkov tu okrem nádhernej prírody čaká aj nespočetné množstvo atrakcií. Spomeňme napríklad rozprávkový svet Habakuky, ktorého chalúpky sú vytvorené z prírodných materiálov a vychádzajú z rozprávok Pavla Dobšinského, malé detské mestečko Donovalkovo alebo toboganovú bobovú dráhu, ktorá zdvihne adrenalín v krvi nielen deťom, ale aj tým skôr narodeným. Deti sa môžu vyblázniť na trampolínach, otestovať si svoje lezecké schopnosti na umelej lezeckej stene i v lanovom centre. Pokiaľ nemáte strach z výšok, môžete tu absolvovať tandemový let alebo aj celý kurz lietania na paraglidingu.

Habakuky

Vedeli ste, že nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch, nájdete Symbolický stred Európy? Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáte. Ten slovenský, nájdete v Kremnických vrchoch severne od historického mesta Kremnica.

Symbolický stred Európy, Kremnické Bane

Len na skok od obce Kremnické Bane bol v 13. storočí uprostred lúk a polí postavený gotický kostol svätého Jána Krstiteľa. Stred Európy symbolizuje žulový balvan umiestnený pri múre tohto kostola, na ktorom je informačná tabuľa pripomínajúca významné historické medzníky Slovenska. 

Čiernohorská železnica

Ďalšou úžasnou atrakciou kraja, ktorú ocení celá rodina je určite chýrna Čiernohorská železnička. Jej hlavná stanica sa nachádza v obci Čierny Balog. Technická pamiatka už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu.

Slovenské múzeum máp

Pre nadšencov múzeí odporúčame návštevu Slovenského múzea máp situovaného v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Oboznámite sa tu nielen s bohatou minulosťou a výnimočnou súčasnosťou kartografie na slovenskom území, ale aj tradičnými i modernými postupmi a technológiami, ktorými sa mapy vytvárajú.

kaštieľ, Svätý Anton

Odporúčame aj návštevu obce Svätý Anton, spájanej už od nepamäti s poľovníctvom, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice. V miestnom barokovo-klasicistickom kaštieli sídli Lesnícke, drevárske a poľovnícke múzeum, ktoré disponuje pozoruhodnými zbierkami, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Malachov

Pokiaľ radi objavujete tajuplné zákutia, tak určite si výlet naplánujte do obce Malachov, ktorá je akousi vstupnou bránou do Kremnických vrchov. Navyše nájdete tu čriepky baníckej minulosti, tradičného bývania aj nevšedný náučný chodník. Nemenej atraktívna je aj dedinka Bacúch s tradičnou kultúrou Horehronia, ako aj s prírodnou rezerváciou Bacúšska Jelšina.

Bacúch

Turisticky príťažlivých miest Banskobystrického kraja je samozrejme oveľa viac, preto keď pominú protipandemické opatrenia neváhajte a vydajte sa ich spoznávať.

 

GPS: 48°44'37.0"N 18°54'49.6"E (Kremnické Bane)

Text: redakcia

Foto: Mgr. Anna Nociarová, archív vydavateľstva CBS, Roman Tvarožka, Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Donovaly – ideálne miesto na trávenie aktívnej dovolenky I.
Publikované: 30.6.2011
Stredoslovenskú horskú obec Donovaly pozná asi každý. Mnohým sa však Donovaly spájajú iba so spomienkami na perfektnú lyžovačku či každoročné preteky psích záprahov. Tento krásny kút Slovenska sa však rozhodne oplatí navštíviť v každom ročnom období, nielen počas hlavnej zimnej sezóny.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec
Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie
Publikované: 7.10.2018
Pokiaľ pôjdete hore po toku rieky Hron, objavíte množstvo dediniek s tradičnou kultúrou Horehronia. Jednou z týchto malebných zákutí je i dedinka Bacúch. Hoci neleží priamo na toku Hrona či pri hlavnej ceste vedúcej touto krajinou, dozaista sa vám tam oplatí zájsť. Učupená pod kopcami Nízkych Tatier totiž ponúka unikátne tradície aj krásy prírody.

SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch
Publikované: 14.10.2018
Ku krásam prírody, ktorú ponúka Horehronie patria i pramene sviežej vody. Ich návšteva môže byť príjemným spestrením vašich potuliek po tomto čarokrásnom regióne. Dnes sa teda vydáme ku prameňu vody, ktorý navštevovala i známa česká spisovateľka a budeme pokračovať v spoznávaní aj ďalších úchvatných miest v okolí dedinky Bacúch.

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp
Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO
Publikované: 3.11.2020
Malí i veľkí milovníci vláčikov, vlakov a všetkého spojeného so železnicou nemôžu obísť chýrnu Čiernohorskú železničku. Tá už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu. Neodolali sme ani my a zamierili sme priamo na staničku do Čierneho Balogu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorskej železničky
Zažite prostredníctvom nasledujúcich fotografií krátky návrat do minulosti. Vychutnajte si pohľad...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C