www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Brno: moravská jednotka, česká dvojka – VIDEO

Brno: moravská jednotka, česká dvojka – VIDEO

Publikované: 17.5.2011
Druhé najväčšie mesto Českej republiky a zároveň najväčšia moravská metropola - to je v skratke Brno. Brno je od pradávna tiež synonymom rivality s Prahou a Pražanmi, ich mentalitou, ale tiež jazykom.

„Prágl“ vs. diera pod „Špilasom“

Nech už ste kdekoľvek v Česku, vždy bezpečne rozoznáte človeka z Prahy a tých, ktorí za svoj domov považujú Brno. Hranice medzi Českom a Moravou by na tejto HIGHWAY mohlo byť Velké Meziříčí. Aj keď ľudia z „Velmezu“ sa jednoznačne radia k Morave a do Prahy jazdia väčšinou len za biznisom.

Narodila som sa v Prahe, Prahu milujem a tak roky pozorne sledujem rivalitu, ktorá sa do hlavného mesta valí po najhoršej českej diaľnici D1. Brno proste žije inak a dáva to Prahe značne najavo. Má svoj hantec (slang používaný v Brne), starostlivo si ho stráži a dáva pozor na to, aby niekto náhodou do mesta nepriviezol moc toho pražského „viď“. Ťahanice o to, aká metropola hrá prím, či tá česká – matka miest „Prágl“ alebo tá moravská „Diera pod Špilasom“, ale väčšinou končí len u slovného doťahovania sa. Aj keď tu a tam sa v krčme alebo na futbale strhne aj nejaká ta bitka.

brnianske vyhliadky

Brňania oproti pražským vždy vystupujú o niečo ostrejšie, aspoň podľa mojej skúsenosti. Pražania prichádzajúci do Brna sú väčšinou na podobné „humorné slovné útoky“ pripravení. Do Brna si okrem akejsi pripravenosti ale bohužiaľ so sebou privážajú aj predsudky. Brniansky „hantec“ – čo by sa dalo charakterizovať ako ponemčená čeština, môže byť ale tak trochu mätúci. Namiesto tramvají (električkou) sa v Brne jazdí „šalinó“, namiesto peňazí tam platia „love“. Podobných slov, v ktorých sa môže Pražák v Brne stratiť, existuje celá hromada.

Špilberk

vyhliadka s altánkomŠpilberkŠpilberk - "zvonkohra"

Špilberk a ďalšie brnianske pamiatky

Ten, kto ale nie je zarytý patriot, a nenechá sa všeobecne platnými predsudkami strhnúť, bude mať Brno pravdepodobne rád. Je to mesto plné histórie a múdrosti. Miesto s množstvom krásnych miest, kde sa dá bez problémov nájsť inšpirácia pre ľudské tvorenie v akejkoľvek oblasti.

Dominantou mesta a pýchou miestnych je hrad Špilberk. Týči sa nad mestom ako spomienka na svojho zakladateľa Přemysla Otakara II. Na kopci oproti nazývanom Petrov stojí katedrála sv. Petra a Pavla. Spolu so Špilberkom sú obe tieto pamiatky považované za hlavné symboly mesta, ktoré sú v súvislosti s Brnom tiež najčastejšie vyobrazované.  

chrám sv. Petra a Pavla

Podobnú historickú hodnotu ako Špilberk má ešte hrad Veveří nad Brnianskou priehradou. V porovnaní so Špilberkom je ale v podstatne horšej kondícii. Za éry komunizmu chátral a tak mohol byť pre verejnosť znova otvorený až po roku 2000. Za zmienku stoja aj brnianske katakomby, ktoré ležia ukryté pod veľkou časťou mesta. Kostnica pri katedrále sv. Petra a Pavla je po Paríži dokonca druhá najväčšia v Európe. Brno sa ale pýši aj niekoľkými zámkami. Najvýznamnejší je klasicistický zámok v Líšni, vedľa neho sú to potom barokový Chrlický zámok, Řečkovický, Medlánský zámok alebo zámok v brnianskych Ivanoviciach.

Ten, kto trávi svoj čas v Brne a zatúži po výlete do prírody, stojí na ideálnych súradniciach. Brno je na svojej severovýchodnej strane vstupnou bránou do Moravského krasu, na svojej južnej hranici potom voľne nadväzuje na preslávené vinice a neodolateľné vínne pivnice. Krajina, ktorá mesto obklopuje je ako stvorená pre turistov a bikerov.

BrnoBrnoBrno

Brno

Doprava v Brne

Brno je metropolou so všetkým všade. K dokonalosti mu chýba snáď len metro. Mesto je prešpikované trinástimi električkovými linkami, rovnakým počtom trolejbusových liniek a desiatkami autobusovými linkami. Električka ale zostáva dopravným prostriedkom číslo jedna. Lietadlá pristávajú na letisku v Tuřanoch.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. Kubáčková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Černá Hora – mestečko piva
Publikované: 27.5.2022
V okrese Blansko, asi 20 kilometrov od Brna na južnom okraji Boskovickej brázdy sa nachádza približne dvojtisícové mestečko Černá Hora, ktoré je obklopené krásnymi lesmi. Táto obec je známa hlavne miestnym pivovarom, no okrem neho sa pozrieme aj na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jaskyňa
Publikované: 14.10.2015
Potom ako sme dorazili do Skalního mlýnu, lokality neďaleko okresného mesta Blansko, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Moravského krasu, sme navštívili Dom prírody a následne sme si obzreli aj jeho blízke okolie. Hneď za touto novootvorenou expozíciou sa nachádzala cesta vedúca ku Kateřinskej jaskyni (Katarínskej jaskyni).

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikované: 7.10.2015
Potom, ako sme si predstavili novú interaktívnu expozíciu v Dome prírody Moravského krasu, sa presunieme o pár metrov ďalej. Povieme si o našej východiskovej lokalite nazývanej Skalní mlýn (Skalný mlyn), ktorá je výnimočná hneď z viacerých hľadísk.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy VI.
Publikované: 6.4.2016
Budovou Starej radnice sme ukončili minulotýždňovú prechádzku po Brne. Ani sme sa nestačili vynadívať na jednu krásnu pamiatku a už sme po pár krokoch mohli obdivovať ďalšie. Ocitli sme sa totiž na historickom námestí nazývanom Zelný trh.

ČR, Pavlov: kde vinári držia spolu - VIDEO
Publikované: 28.1.2014
Pavlov sme s kamerou navštívili ešte v horúcom lete, aby sme za krásneho počasia zistili, čím je toto romantické zákutie južnej Moravy zaujímavé. Vinári z tejto malej dedinky zvanej Pavlov boli totiž prví v regióne, ktorí spojili svoje sily, aby víno z Pálavy preslávili široko ďaleko.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy V.
Publikované: 30.3.2016
V našom putovaní po starodávnych uličkách Brna budeme pokračovať aj dnes. Po dôkladnom obzretí si chrámu sv. Jakuba sme sa zakrátko dostali na veľké centrálne námestie Slobody, kedysi nazývané aj ako Dolný trh. Rušné námestie trojuholníkového tvaru nás privítalo pomerne hlučným spôsobom.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy IV.
Publikované: 23.3.2016
Po návšteve dominanty mesta Brna – hradu Špilberk sme sa cez rovnomenný park vrátili na Husovu ulicu. Oproti parku stála budova Moravskej galérie, ktorá je druhým najväčším múzeom umenia v Českej republike.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy III.
Publikované: 16.3.2016
Postupne sme sa spleťou chodníčkov dekorovaných mohutnými listnatými stromami dostali k jednej zo vstupných brán hradu Špilberk, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky Brna. Táto pamätihodnosť z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa na rovnomennom kopci nás pozývala k prehliadke.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy II.
Publikované: 9.3.2016
Metropola Moravy – Brno, nás privítala krásnym slnečným dňom. Zvykajúc si na miestne zvláštnosti a čulý dopravný ruch, sme sa vydali v ústrety spoznávaniu historických pamiatok mesta. Ako prvú sme navštívili Katedrálu svätého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy I.
Publikované: 2.3.2016
Po dlhšom čase sa vydávame do druhého najväčšieho mesta Českej republiky, do Brna. Toto historické „hlavné mesto“ Moravy leží na sútoku riek Svratka a Svitava a v priebehu časov sa stalo významným centrom kultúry, justície a vzdelanosti.

ČR, Brno – zoologický raj v metropole Moravy
Publikované: 1.1.2017
Druhé najväčšie mesto Českej republiky okrem nádherných pamiatok, prírodných unikátov či architektonického skvostu zapísaného v UNESCO ponúka aj výlet do ríše zvierat, kam sa dnes vydáme aj my.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Blansko: Dom prírody Moravského krasu
Publikované: 30.9.2015
Len pred pár dňami otvorili v srdci Moravského krasu, v mieste spojenia Suchého a Pustého žľabu, pri lokalite nazývanej Skalní Mlýn jedinečnú stálu interaktívnu expozíciu - Dom prírody Moravského krasu, ktorá vás prevedie históriou a vývojom tejto oblasti vskutku netradičným spôsobom.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikované: 21.10.2014
V Hradci som sa po prvý raz ocitol počas cesty z fotenia v Orlických horách a hneď od prvej chvíle som si mesto zamiloval. Vystúpil som z auta, rozhliadol sa po priečelí honosných prvorepublikových domov, pozrel niekoľkým ľuďom do tváre a vedel som, že tu určite nie som naposledy.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR: Klobouky u Brna – obľúbené miesto T. G. Masaryka
Publikované: 24.6.2011
Výlet do malého mesta ležiaceho v Juhomoravskom kraji v okrese Břeclav, v oblasti plnej viníc, ľudovej architektúry, polí, kopcov a hájov.

ČR: Svitávka - pod ochranou hradu
Publikované: 17.6.2011
Pri návšteve Svitávky budete prekvapení skvostnými architektonickými pamiatkami tejto obce, ktoré by ste tu nečakali.

ČR: Oslavany - banské mesto
Publikované: 10.6.2011
Toto menšie juhomoravské mesto sa môže popýšiť zámkom, v ktorého útrobách sa návštevníci dozvedia o dejinách mesta, ku ktorému patrí.

ČR: Moravská Třebová - renesančná perla
Publikované: 3.6.2011
Približne desaťtisícové mesto patrí k pozoruhodným mestským pamiatkovým rezerváciám, ktoré treba navštíviť. Leží trochu stranou od frekventovaných dopravných spojení, a to možno prispelo k uchovaniu nielen vzácnych architektonických klenotov, ale aj akejsi staromilskej atmosféry, ktorá vládne na pešej zóne v centre mesta.

Viete že? Brno – Kostnica u sv. Jakuba
Publikované: 29.7.2012
Moravská metropola má už viac ako mesiac o jedno lákadlo viac a rozhodne nie hocijaké. Tak trochu pozabudnutý odkaz histórie v podobe desiatok tisíc ľudských ostatkov bol doslova zostavený do podoby pôsobivej expozície, ktorá svojim rozsahom nemá v strednej Európe obdobu.

ČR: Břestek - preleťte sa v balóne za romantikou aj dobrodružstvom
Publikované: 3.8.2012
Máte chuť pokochať sa pohľadom na Chřiby, hrad Buchlov či zámok Buchlovice, Velehrad, rieku Moravu a Baťov kanál alebo na vrcholky Bielych Karpát z poriadnej výšky? Svoj sen si môžete splniť, pokiaľ sa odhodláte podniknúť vyhliadkový let balónom. V BalonCentrum Břestek - a nielen tam - túto možnosť máte.

ČR: Brno - Tajuplné brnianske podzemie  
Publikované: 22.6.2012
Mesto Brno skrýva pod svojimi chodníkmi a domami miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú. O čo ide?

ČR: Brno - Žabovřesky
Publikované: 8.6.2012
Žabovřesky patria medzi najväčšie brnianske mestské časti. Dnes sa o nich dozviete niečo viac.

Brno
Publikované: 27.9.2007
Brno je druhé najväčšie mesto v Českej republike a je správnym strediskom Juhomoravského kraja. Leží na sútoku riek Svratky a Svitavy. V Brne je mnoho lesov. Je významným centrom vzdelávania a miestom mnohých historických pamiatok. Prvá písomná zmienka sa datuje k 10. 7. 1091 v Kosmovej kronike.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...


Súvisiace video

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot
Vitajte na Pálave, v Dolných Věstoniciach! Tento kraj je známy nielen vínom. V prípade Věstonic, ...

ČR: Brno - hlavná moravská metropola
Brno je po Prahe druhé najväčšie mesto Česka. Sídli tam napr. Ústavný súd alebo Úrad pre ochranu ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 30. 6. 2022
sviatok:Melánia

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X