www.infoglobe.sk » ČR, Černá Hora – mestečko piva

ČR, Černá Hora – mestečko piva

Publikované: 27.5.2022
V okrese Blansko, asi 20 kilometrov od Brna na južnom okraji Boskovickej brázdy sa nachádza približne dvojtisícové mestečko Černá Hora, ktoré je obklopené krásnymi lesmi. Táto obec je známa hlavne miestnym pivovarom, no okrem neho sa pozrieme aj na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

Ešte kým vstúpime do Černé Hory povedzme si čo-to o jej histórii, ktorá sa začala písať v roku 1279. Jej založenie je späté s hradom, ktorý postavil Matúš z Čiernej Hory. Ako sme sa dozvedeli pôvodné ruiny podhradia boli objavené nie až tak dávno, konkrétne v roku 1973, pri výstavbe cestného obchvatu. Ďalšie objavy spojené s poznaním sa vynárajú až dodnes, takže celková rekonštrukcia dejín tohto mestečka je stále zahalená istým rúškom tajomstva.

Černá Hora - pivovar

Černá hora bola akousi križovatkou hneď dvoch obchodných ciest. Prvou bola trasa Brno – Praha a druhou Tišnov – Blansko. Obec sa postupom času rozrastala okolo miestneho kopca nazývaného Paseka, ktorý dodnes tvorí jej dominantu a líši sa od okolitých listnatých drevín svojím ihličnatým porastom. Táto prírodná zvláštnosť podnietila pôvodných obyvateľov mestečka  k pomenovaniu obce.

Černá Hora Černá Hora

Významným obdobím v dejinách mestečka bolo 14. storočie, kedy bola Černá Hora pod správou významného rodu Černohorských z Boskovic, ktorý azda najvýraznejšie ovplyvnil jej vývoj. Tento rod sa totiž podieľal na prestavbe už spomínaného gotického hradu na renesančný zámok a založil aj do súčasnosti preslávený pivovar. Ako to už býva, neskôr vlastníctvo vystriedalo ešte niekoľko rodov, ale žiaden z nich nepriniesol taký rozmach ako rod Černohorských z Boskovic.

Černá Hora - kostolČerná Hora - pivovar

Z histórie mestečka nás zaujal ešte jeden fakt, a to stretnutie pruského kancelára Bismarcka s nemeckým poľným maršalom Moltke a francúzskym vyslancom Napoleona III. – Benedettim, ktoré sa konalo v roku 1866 v renesančnom zámku v Černé Hore. Ale nechajme už históriu bokom a vydajme sa na prechádzku.

Černá Hora - pivovar

Černá Hora - pivovarČerná Hora - pivovar a zámok

Pri vstupe do obce sa nám nedalo nevšimnúť si veľký vplyv miestneho pivovaru, a to hlavne prostredníctvom reklám, ktoré upozorňovali, že vstupujeme do kráľovstva zlatistého moku - piva. Mimochodom bolo to práve pivo, ktoré prispelo k rozvoju obce a napríklad aj okolitého poľnohospodárstva. Takže po chvíli sme zaparkovali, ako inak pri pivovare a ešte kým sme si sadli na jedno čapované, tak sme si prešli okolie.

Černá Hora - pivovar

Navštívili sme tie najvýznamnejšie pamiatky obce, ku ktorým patrí kostol sv. Vavrinca z rokov 1707 až 1710, zámocká kaplnka sv. Rodiny na vrchole kopca Paseka či výrazná budova školy uznávaného architekta Bohuslava Fuchsa. Ujsť sme si nenechali už viac ráz spomínaný zámok Černá Hora, ktorý svoju súčasnú podobu získal vďaka viedenskému architektovi  Theofilovi Hansenovi. Theofil odstránil barokové prístavby a vytvoril jeho pseudorenesančnú podobu, a tak zjednotil zámok s okolitým zámockým priestorom. Úpravy si vyžiadalo aj okolie vrchu Paseka, na ktorom úbočí sa zámok nachádza. Boli vybudované chodníčky, vysadené stromoradia a aj exotické dreviny. Od roku 1945 je zámok v rukách štátu a slúži ako domov pre seniorov, čiže je verejnosti neprístupný. Napriek tomu už z diaľky pôsobí monumentálne a jeho návštevu vám odporúčame.    

Černá Hora - zámok

Na spiatočnej ceste sme sa zastavili pri pivovare. Jedná sa o najstarší pivovar pôsobiaci na Morave, ktorý si dodnes zachováva svoju historickú podobu. Založený bol v roku 1530, no to je len rok prvej písomnej zmienky a je predpoklad, že pivovar tu existoval oveľa skôr. Dôkazom by mohli byť šenky, ktorých prítomnosť je zdokumentovaná už od roku 1355. Samotný pivovar dokonca za založenie považuje rok 1298. Pivovar ponúka prehliadky historickou aj modernou časťou závodu, kde sa môžete dozvedieť o výrobe piva a sladu, ako aj o histórii tohto podniku. Zaujímavosťou je, že pivovar vyrába aj malinovky, ktoré sú dochutené chmeľom, či pivnú pálenku, ktorá dozrieva niekoľko mesiacov v dubových a agátových sudoch. Dokonca pivovar v roku 1996 začal usporadúvať tzv. Pivnú púť, ktorá sa koná vždy poslednú septembrovú sobotu. Taktiež prispel k vybudovaniu Pivného chodníka Petra Bezruča, čo je 28 km cyklotrasa vedúca od vlakovej stanice ČD Brno-Řečkovice do Pivovaru Černá Hora.

Černá Hora - pivovar

Keďže bolo potrebné sa na prehliadku objednať, čo sme neurobili, využili sme aspoň sladovňu poskytujúcu hotelové služby hneď vedľa pivovaru a vychutnali si pohár dobrého českého piva. Samozrejme iba nešoféri. Posledný krát sme siahli po bedekri, aby sme sa dozvedeli, že Černá Hora je aj rodiskom viacerých významných osobností, z ktorých nám nedá nespomenúť aspoň moravského historika a genealóga Josefa Pilnáčeka, ktorý sa výrazným spôsobom podieľal na dokumentácii lokálnych dejín. 

S dobrým pocitom sme sa ešte zastavili v malom pivnom obchodíku, kde sme si kúpili pár pív na večer a vydali sa na cestu ďalej.

 

GPS: 49°24'52.8"N 16°34'55.5"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Moravský kras: Balcarka – jaskyňa s najbohatšou kvapľovou výzdobou
Publikované: 11.11.2015
Dnes zavŕšime prechádzku po Moravskom krase v jaskyni Balcarka pri obci Ostrov u Macochy, ktorá má najbohatšiu kvapľovú výzdobu, a zároveň patrí k najvyhľadávanejším turistickým cieľom. Okrem prírodnej krásy nás jaskyňa zavedie aj do minimálne 15 tisíc rokov starej histórie, kedy tu žili pravekí ľudia. Vydajme sa teda na návštevu.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha I.
Publikované: 21.10.2015
Putovaním za vápencovou nádherou Moravského krasu budeme pokračovať aj dnes. Po preskúmaní Kateřinskej jaskyne sme sa vrátili k Skalnímu mlýnu, odkiaľ sme sa vydali asfaltovou cestou smerom k spodnej stanici lanovky, ktorá by nás mala vyviesť k preslávenej a turisticky najvyhľadávanejšej priepasti Macocha.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jaskyňa
Publikované: 14.10.2015
Potom ako sme dorazili do Skalního mlýnu, lokality neďaleko okresného mesta Blansko, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Moravského krasu, sme navštívili Dom prírody a následne sme si obzreli aj jeho blízke okolie. Hneď za touto novootvorenou expozíciou sa nachádzala cesta vedúca ku Kateřinskej jaskyni (Katarínskej jaskyni).

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikované: 7.10.2015
Potom, ako sme si predstavili novú interaktívnu expozíciu v Dome prírody Moravského krasu, sa presunieme o pár metrov ďalej. Povieme si o našej východiskovej lokalite nazývanej Skalní mlýn (Skalný mlyn), ktorá je výnimočná hneď z viacerých hľadísk.

Brno: moravská jednotka, česká dvojka – VIDEO
Publikované: 17.5.2011
Druhé najväčšie mesto Českej republiky a zároveň najväčšia moravská metropola - to je v skratke Brno. Brno je od pradávna tiež synonymom rivality s Prahou a Pražanmi, ich mentalitou, ale tiež jazykom.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropola – VIDEO
Publikované: 11.9.2012
O Jihlave sa v českých správach rozpráva snáď každý deň. Bodaj by nie – veď Jihlava je štatutárnym mestom Kraja Vysočina, a tak niet divu, že sa v mieste, ktoré obrazne rozdeľuje Čechy a Moravu, sem tam niečo zásadného zomelie. Aby bolo úplne jasno v tom, kade vlastne vedie hranica, nechala Mária Terézia v Jihlave „postaviť“ štyri hraničné kamene.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu II.
Publikované: 30.12.2015
Dnes budeme pokračovať v návšteve krásneho mesta v srdci úchvatnej prírody. Áno, hovoríme o Blansku, ktoré je vstupnou bránou do Moravského krasu, ale aj miestom pozoruhodných pamiatok, ktoré spoločne navštívime v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu I.
Publikované: 23.12.2015
Bezpochýb jedno z najkrajších prírodných miest v Českej republike je oblasť Moravského krasu, a práve tu sa nachádza mesto Blansko, ktoré ponúka spojenie unikátnych historických, kultúrnych, prírodných aj technických pamiatok. Spolu s kultúrnym životom a športovými aktivitami je ideálnym cieľom k viacdňovému výletu.

ČR, Rájec-Jestřebí  - juhomoravské zámocké mestečko
Publikované: 2.12.2015
Necelých päť kilometrov od okresného mesta Blansko sa pri rieke Svitava nachádza približne 3 a pol tisícové mestečko Rájec-Jestřebí , ktoré je nielen severnou bránou do Moravského krasu, ale aj miestom, kde nájdete krásny honosný zámok.

ČR, Blansko – srdce Moravského krasu III.
Publikované: 6.1.2016
Po tom čo sme navštívili zámok Blansko a kostol sv. Martina sme sa vydali k drevenej stavbe, ktorú sme zahliadli pri panoramatickom pozorovaní mesta. Tou drevenou stavbou bol kostolík, ktorý nijako nepasoval do tunajšej zástavby.

ČR, Blansko: Dom prírody Moravského krasu
Publikované: 30.9.2015
Len pred pár dňami otvorili v srdci Moravského krasu, v mieste spojenia Suchého a Pustého žľabu, pri lokalite nazývanej Skalní Mlýn jedinečnú stálu interaktívnu expozíciu - Dom prírody Moravského krasu, ktorá vás prevedie históriou a vývojom tejto oblasti vskutku netradičným spôsobom.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha II.
Publikované: 28.10.2015
Naša minulotýždňová prechádzka po Náučnom chodníku Macocha nás doviedla až k spodnej stanici lanovky, ktorá bola do prevádzky spustená v máji 1995. Nachádzali sme sa v nadmorskej výške približne 361 metrov a naším cieľom bol Horný mostík nad priepasťou Macocha, ktorý je o viac než 130 metrov vyššie.

ČR, Moravský kras – Náučný chodník Macocha III.
Publikované: 4.11.2015
Minulý týždeň sme sa priblížili k nášmu cieľu, ktorým bola úchvatná priepasť Macocha. Potom, ako sme ju mali možnosť pozorovať z Dolného mostíka, sme sa o jej monumentálnosti išli presvedčiť zhora, a to konkrétne z Horného mostíka.

Lezenie: Moravský kras
Publikované: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z najvýznamnejších lezeckých oblastí Českej republiky, kde sa spoluvytvárala história ako klasického, tak aj moderného športového lezenia v Čechách.

ČR, Mikulov: juhomoravský raj – VIDEO
Publikované: 6.5.2014
Kto má rád Moravu a jej južnú časť, ten musí milovať Mikulov – starobylé mestečko s vôňou vína, horúcim pálavským vzduchom, korenené otvorenosťou miestnych ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Rájec-Jestřebí – zámocká krása
Neďaleko mesta Blansko sa nachádza krásne mestečko Rájec-Jestřebí, ktoré sa hrdí národnou kultúrn...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

ČR, Blansko – nová interaktívna expozícia
Len nedávno otvorený Dom prírody Moravského krasu vás prevedie dejinami vzniku tohto unikátneho d...

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolia hradu Špilberk v Brne. Foto: J. Štantejský


Súvisiace video

ČR: Brno - hlavná moravská metropola
Brno je po Prahe druhé najväčšie mesto Česka. Sídli tam napr. Ústavný súd alebo Úrad pre ochranu ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X