www.infoglobe.sk » Európa » Česká republika » Hlavné mesto Praha

Hlavné mesto Praha - Česká republika

     Prví Slovania sa na území Prahy objavili v 5. a 6.storočí. Vtedy sa usadili v oblasti dnešných mestských štvrtí Dejvice a Bubeneč. Až potom začali osídľovať miesta smerom k Hradčanom a na Malú Stranu. Okrem šáreckého hradiska vzniklo na konci 9.storočia sídlo přemyslovských kniežat, hradisko Praha. Pôvodne kmeň Čechov sídlil na Ľavom Hradci. Pražský hrad, kniežacie sídlo, založil knieža Bořivoj pravdepodobne v rokoch 870-890 na skalnatom výbežku nad Vltavou.


Základné informácie o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia


    Praha Prvá spoľahlivá zmienka o Prahe pochádza z roku 929 a je od kronikára Widukinda. Mesto Frágu zmieňuje aj arabsko-židovský kupec Ibrahím ibn Jákúb na svojej návšteve strednej Európy v roku 965. Praha bola podľa neho jedno z najbohatších miest pre obchod.

     V 10.storočí bol postavený aj Chrasten = Vyšehrad, ktorý mal najprv ochrannú funkciu a neskôr slúžil ako sídlo kniežat Vratislava II., Vladislava I. a Soběslava I. Dnešné Staromestské námestie slúžilo už okolo roku 1100 ako trhovisko a miesto pre veľké zhromaždenia. V polovici 12.storočia bol pri trhovisku postavený kniežací dvor Týn, neskôr colnica. Sídlili v ňom cudzí kupci, od ktorých sa tu vyberalo kráľovské clo, tzv. ungelt.

     Najprv sa ako názov používalo Mezihradí, čiže Medzihradie (Vyšehrad a Pražský hrad). Praha bol názov len pre Hrad, až časom prešiel názov aj na osídlenie pozdĺž oboch brehov Vltavy. Známe sú spojenia „Zlatá Praha“ a „Stovežatá Praha“ - na začiatku 19.storočia si dal profesor pražskej univerzity Bernard Bolzano prácu s tým, že napočítal 103 pražských veží, čo už zďaleka neplatí. Dnes má Praha veží vyše 550.

     PrahaPočas ďalších štyristo rokov vznikali osady ako Pohořelec, Újezd, Podskalí, Nusle, Braník, Střešovice, Zlíchov, Vysočany a ďalšie. Medzi rokmi 1232 a 1234 sa na osídlenie okolo Staromestského námestia napojilo Havelské mesto (dnešný Ovocný a Uhoľný trh) a neskôr sa spojili pod jedným názvom Staré Mesto pražské. Bolo položené veľmi nízko nad riekou, takže sa musela zvýšiť úroveň mesta navážkami (napr. Staromestské námestie bolo „zdvihnuté“ o celých 3,5m).

     Malá Strana, kedysi Nové alebo Menšie Mesto, bola založená Přemyslom II. v polovici 13.storočia. Začiatkom 14.storočia bolo založené mestečko Hradčany. Príjazd Karla IV. do Prahy bol pre ňu zlomový a znamenal obrovský rozvoj. Bola založená univerzita, pražskéPraha arcibiskupstvo, Nové Mesto, postavený nový most, nové hradby. Tým, ktorí sa usídlili v Novom Meste a do osemnástich mesiacov si postavili kamenný dom, poskytol Karel IV. daňové úľavy. Mesto sa preto veľmi rýchlo rozrastalo. Malo tri námestia- Konský trh (dnešné Václavské), Senný trh (dnešné Senovážné) a Dobytčí trh (dnešné Karlovo). Dobytčí trh bol najväčší v stredovekej Európe a dodnes je najväčším námestím v Prahe. Praha vtedy patrila k najväčším mestám Európy, mala 40 000 obyvateľov a pre porovnanie napr. Londýn mal v tej dobe 35 000 a Paríž 80 000 obyvateľov. Rozvoj Prahy sa však od Karlovej smrti na dlho zastavil. V roku 1541 potom mesto postihol obrovský požiar.

    Praha Zlúčiť Staré a Nové mesto sa po niekoľkých pokusoch podarilo až v roku 1784. Vtedy bolo pripojené aj Židovské Mesto (potom pomenované na počesť cisára Josefov). Sídlom kráľovského mesta Prahy sa stala Staromestská radnica, v tej dobe mala Praha 76 000 obyvateľov. Vyšehrad bol spojený s Prahou v roku 1833, o rok neskôr Holešovice a Bubny. V roku 1850 „Pražský večerní list“ napísal, že Praha má 120 758 obyvateľov. V roku 1901 bola pripojená Libeň a v meste už bolo pol milióna obyvateľov. Hlavným dôvodom, prečo sa spojiť s Prahou, bolo spoločné riešenie otázok ohľadne kanalizácie, zaisťovania pitnej vody atď. Opačný dôvod bol ten, že na predmestí sa nemuseli platiť potravné dane a domová daň bola podstatne menšia. So vznikom nového štátu v roku 1918 sa situácia zmenila . Od tej chvíle chceli byť súčasťou Prahy aj tie okolité mestá, ktoré pôvodne nechceli. O polnoci 31.decembra 1921 vznikla VeľkáPraha Praha, veľkomesto s takmer 700 000 obyvateľmi. Bolo pripojených 38 obcí a súčasťou Prahy teda bol Karlín, Kobylisy, Vysočany, Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Hlubočepy, Smíchov, Střešovice, Braník, Nusle, Podolí, Královské Vinohrady, Vršovice, Žižkov a ďalšie.

     V roku 1930 mala Praha 960 000 obyvateľov a zároveň množstvo problémov, ktoré nevedela riešiť. Mnoho ľudí žilo v tehelniach, stajniach a opustených lomoch. Po druhej svetovej vojne klesol počet obyvateľov hlboko pod milión, až v roku 1961 dosahoval Praha 1 005 823 obyvateľov. Dnes má hlavné mesto približne 1 200 000 obyvateľov a dá sa povedať, že sa ich počet stále zvyšuje.

     Najvyšším bodom Prahy je vrch Teleček v Zličíne s výškou 399 m n. m, najnižší bod je v Suchdole (177 m n. m.)

 

Text: Markéta Řandová

Foto: M. Kucer, J. Štantejský

Preklad: O. Maňáková

 Praha

 


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Európa / Česká republika


Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Oto
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X