www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Oslavany - banské mesto

ČR: Oslavany - banské mesto

Publikované: 10.6.2011
Toto menšie juhomoravské mesto sa môže popýšiť zámkom, v ktorého útrobách sa návštevníci dozvedia o dejinách mesta, ku ktorému patrí.

Zámok v OslavanochObec Oslavany leží v Juhomoravskom kraji, 25 km juhozápadne od Brna a 3 km severozápadne od Ivančic, v údolí rieky Oslavy. Obec má okolo 4560 obyvateľov a jej súčasťou je mestská časť Padochov. Rieka Oslava, ktorá je preťatá dvoma mostmi, obteká celé mesto. Nad riekou dominuje kopec Kukla. V centre mesta na námestí sídli mestský úrad a v jeho blízkosti sa nachádza sídlisko zo 60. rokov, kde žije väčšina obyvateľov. V meste je autobusová a vlaková stanica, zdravotné stredisko, základná škola, športový štadión. Na juhovýchodnom okraji mesta sa nachádza priemyselná zóna. V okolí mesta ležia prírodné parky Oslava a Jihlava a rozsiahle lesy.

História

Prvá písomná zmienka o obci sa datuje rokom 1104 a podľa archeologických nálezov na území mesta existovalo osídlenie už v dobe neolitickej a bronzovej. V roku 1225 bol v obci zriadený prvý ženský cisterciácky kláštor na Morave - "Vallis s. Mariae", ktorého zakladateľkou bola Heilwida zo Znojma. S jeho dejinami je história mesta úzko spojená. V roku 1228 olomoucký arcibiskup za prítomnosti kráľa Přemysla Otakara I. kláštor vysvätil a kráľ mu udelil veľké privilégia. V roku 1525 sa stal kláštor majetkom rodu Althanovcov, ktorý ho prebudoval na renesančný zámok. Pôvodne boli Oslavany poľnohospodárskou a vinárskou obcou. V 13. storočí sa v horách pri Oslavanoch začala ťažba medi a iných kovov, v 18. storočí boli v Oslavanoch objavené náleziská čierneho uhlia. Najväčší rozvoj ťažby nastal ale v 19. a 20. storočí a uhlie vo veľkom množstve putovalo aj do tepelnej elektrárne, jednej z najväčších v Rakúsko-Uhorsku. Ťažba uhlia je v Oslavanoch bohužiaľ poznamenaná aj dvoma tragickými udalosťami - výbuchom metánu a smrťou 53 baníkov v rOslavanský znakoku 1860 a smrťou ďalších 26 baníkov v roku 1921. Ťažba uhlia bola ukončená v roku 1973 a po dvadsiatich rokoch bola zrušená aj elektráreň.

Kultúrne a historické pamiatky

Ku kultúrnym a historickým pamiatkam mesta Oslavany patrí renesančný zámok  - pôvodne prvý cisteriánsky kláštor na Morave, založený v roku 1225 Heilwigou zo Znojma a v roku 1228 vysvätený olomouckým arcibiskupom. Roku 1423 kláštor údajne vypálili husiti a následne v roku 1471 ho získal Vilém z Perštejna. Po veľkom požiari roku 1517 začala prestavba kláštora na zámok. Potom zámok získali Kunovci z Kunštátu, Krajířovci z Krajku a rod Althanovcov, ktorý na konci 16. storočia uskutočnil veľkú prestavbu zámku v renesančnom štýle.

Zámok ešte viackrát zmenil majiteľov. Poslednými vlastníkmi zámku boli Gomperzovci, ktorí ho kúpili v roku 1885, avšak v roku 1939 bol zámok skonfiškovaný nemeckou armádou ako židovský majetok a boli v ňom zriadené kasárne wehrmachtu. Po skončení vojny bol zámok opäť skonfiškovaný, avšak tentoraz štátom, ktorý ho začal využívať ako skladovacie priestory. V roku 1993 sa zámok stal majetkom mesta a roku 1996 bol zaradený do Programu záchrany architektonického dedičstva Ministerstva kultúry ČR, pričom v súčasnosti prebieha jeho renovácia. Zámok predstavuje rozľahlú jednoposchodovú budovu okolo dvoch dvorov a nádvorie zámku je rozčlenené arkádami. Súčasťou zámku je zámocká kaplnka – pôvodne kláštorný gotický kostol. PriOslavany zámku, ktorý sa nachádza blízko rieky Oslavy, je zámocký park a záhradníctvo. Nábrežie rieky a vstupnú ulicu k zámku lemujú gaštanové aleje. V súčasnej dobe je vo vnútorných priestoroch tejto architektonickej pamiatky rozmiestená stála výstava „História baníctva a energetiky“, ktorá je otvorená od apríla do konca septembra.

Medzi ďalšie kultúrne a historické pamiatky sa zaraďuje farský kostol svätého Mikuláša zo 14. storočia. Pôvodne gotický kostol bol prestavaný do renesančnej a neskôr barokovej podoby. Z vybavenia starého kostola sa zachovala iba gotická socha Panny Márie s dieťatkom, pravdepodobne dar kráľovnej Elišky Přemyslovny z roku 1312 a postriebrená a pozlátená soška Panny Márie z roku 1707.

K ďalším pozoruhodnostiam Oslavan patria sochy svätého Jana Sarkandera (1746) a svätého Jana Nepomuckého (1717) pri moste pred radnicou, klasicistický náhrobok zakladateľa oslavanských baní J. B. Müllera, socha „Ejhle člověk“ (Ecce homo, Hľa človek) z roku 1705 na schodoch pri kostole, kamenné kríže z dielne Josefa De Bertoni (1610) na rázcestiach a v poliach v Oslavanoch, kamenný barokový kríž z roku 1804 v Padochove, pomníky obetiam banských katastrof v rokoch 1860 a 1921 na miestnom cintoríne.

Turistika

Na ľavom brehu rieky Oslavy vedie náučná cestička, ktorá má deväť zastávok s informačnými tabuľami a končí pri druhom moste cez Oslavu.

Štyri cyklistické tematické trasy s názvami: Energetická, Pivovarská, Templárska a Hornická (Banícka) sú okruhové a prevedú vás zaujímavými lokalitami okolia obce.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Harold, Harold foto 2

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ivančice
Publikované: 11.10.2007
Ivančice sú mestečko vzdialené asi 20 km juhozápadne od Brna. Ležia na sútoku riek Jihlavy, Oslavy a Rokytnej v nadmorskej výške okolo 210 m. Zaraďujú sa medzi najstaršie mestá na Morave.

Rosice
Publikované: 3.4.2008
Rosice boli v 15. storočí poddanským mestom, neskôr mestečkom a v roku 1907 boli povýšené cisárom Františkom Jozefom I. na mesto a bol im udelený znak. Rosice boli prv banským mestom, v ktorého okolí dnes žije viac ako 30 000 obyvateľov. V samotných Rosiciach dnes žije asi 5 500 obyvateľov.

Zámok Moravský Krumlov
Publikované: 11.6.2010
Na zámok v Moravskom Krumlove by sa asi len málokto vybral, ak by vo svojom vnútri neskrýval umelecký poklad, za ktorým sem prichádzajú návštevníci nielen z Európy. Schátralý súčasný zovňajšok by inak asi prilákal málokoho.

Brno: moravská jednotka, česká dvojka – VIDEO
Publikované: 17.5.2011
Druhé najväčšie mesto Českej republiky a zároveň najväčšia moravská metropola - to je v skratke Brno. Brno je od pradávna tiež synonymom rivality s Prahou a Pražanmi, ich mentalitou, ale tiež jazykom.

ČR: Kamenice nad Lipou - mesto prastarého stromu
Publikované: 29.3.2013
Štvortisícová Kamenice nad Lipou je súčasťou pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Mesto leží pri rieke Kamenici v nadmorskej výške 563 metrov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolia hradu Špilberk v Brne. Foto: J. Štantejský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X