www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Zámok Moravský Krumlov

Zámok Moravský Krumlov

Publikované: 11.6.2010
Na zámok v Moravskom Krumlove by sa asi len málokto vybral, ak by vo svojom vnútri neskrýval umelecký poklad, za ktorým sem prichádzajú návštevníci nielen z Európy. Schátralý súčasný zovňajšok by inak asi prilákal málokoho.

Moravsky KrumlovMoravský Krumlov je malé vidiecke mestečko s približne 6 tisíckami obyvateľov, ležiace necelých 40 km juhozápadne od Brna smerom na Znojmo. Názov Krumlov historici odvodzujú od nemeckého slova krumm = krivý, zahnutý. Archeologické náleziská potvrdzujú prítomnosť osídlenia na návrší nad zákrutami rieky Rokytná už v dávnej minulosti. Hradiská z veľkomoravských čias nahradil v 13. storočí stredoveký hrad, ktorý neskorší majitelia prebudovali v 16. storočí na luxusný zámok v štýle talianskej renesancie. Vystriedali sa tu viaceré šľachtické rody pánov z Obřan, Kravař, Lipé, vari najvýraznejšiu stopu zanechali Lichtenštajnovci, po ktorých ostala v meste aj rodinná hrobka, a posledným majiteľom do druhej svetovej vojny bol rod Kinských.Moravsky Krumlov

O tom, že v minulosti bol zámok uznávaným sídlom, svedčia zápisy o návštevách panovníkov ako boli Přemysl Otakar II., Jiří z Poděbrad, luxus na zámku si chválil aj zimný kráľ Fridrich Falcký. Žiaľ, rovnako si toto mestečko v neblahom slova zmysle obľúbili aj vojská, či už husitské, švédske a v 19. storočí najprv napoleonské, neskôr rakúske a pruské, ktoré so sebou navyše priniesli epidémiu cholery. Ešte aj samotnom konci druhej svetovej vojny v máji 1945 väčšinu mestečka poškodilo rozsiahle bombardovanie Sovietskou armádou (na základe Mníchovského diktátu Mährisch Kromau s väčšinovým podielom nemeckého obyvateľstva pripadol Tretej ríši, čo vyvolalo odchod židovského a českého obyvateľstva). Hoci sa mestečko zotavilo z vojnových rán, to isté sa nedá povedať o dnešnej podobe zámku. Po vojne ho znárodnili a slúžil ako sídlo úradníkov, kasárne aj školské zariadenie. Zmenu k lepšiemu zatiaľ nepriniesol ani vývoj po roku 1989 a romantická stavba s vežičkou viditeľne chátra ďalej.Moravsky Krumlov

Slovanská epopeja Alfonza Muchu

Osudovú príležitosť zámok dostal začiatkom 50. rokov, kedy sem previezli na reštaurovanie unikátnu kolekciu dvadsiatich veľkorozmerných pláten s výjavmi z histórie a legiend slovanských národov, ktoré v rokoch 1910 – 1928 s finančnou podporou amerického priemyselníka Charlesa Cranea vytvoril uznávaný maliar a rodák zo susedných Ivančíc Alfonz Mucha (24. 7. 1860 – 14. 7. 1939). Moravsky KrumlovSvetovú slávu moravský maliar získal ako jedna z hlavných osobností umeleckého smeru secesia (z nemeckého sezession = odštiepenie, hoci v nemeckom prostredí sa vžil názov Jugendstil, vo francúzskom L’Art Nouveau). Umelecký svet Paríža šokoval dovtedy neznámy umelec invenčnými dekoratívnymi plagátmi so známou herečkou Sarah Bernhardt pre divadlo Theatre de la rennaissance. Prehliadka monumentálneho umenia počas svetovej výstavy v Paríži ho inšpirovala k myšlienke vytvoriť veľkorozmerné obrazy, na ktorých by zachytil najslávnejšie kapitoly z dejín slovanských národov. Plátna sa zrodili až po jeho návrate do vlasti, keď si na tento účel prenajal časť zámku Zbiroh a výsledné obrazy daroval mestu Praha. Prvýkrát boli vystavené v roku 1928 v pražskom Veľtržnom paláci, po nemeckej okupácii v roku 1939 však boli ukryté na neznámom mieste a znovu sa objavili až po vojne. Vyžadovali si však zásah reštaurátorov, preto ich previezli na opustený zámok v Moravskom Krumlove neďaleko maliarova rodiska, kým sa pre nich nenájde nový priestor na vystavenie.Slovanska epopej

Pôvodne dočasné provizórium však trvá dodnes a od roku 1963 ich sprístupnili verejnosti. Expozícia je otvorená od apríla do októbra okrem pondelka (podrobnosti na www.epopej.cz alebo www.mkrumlov.cz). Okrem unikátnych malieb rozmiestnených v Rytierskej sále a bývalej zámockej kaplnke sa v priestoroch zámku nachádzajú ešte dve malé expozície, venované osobnostiam stredovekého lekára Paracelsa (1493 – 1541), ktorý krátko pobýval na zámku a liečil rodinu tunajšieho pána, a MUDr. Mořica Odstrčila, vlastenca a zakladateľa tunajšej českej školy. Otázkou preto ostáva, čo bude s opusteným zámkom ďalej, ak sa naplní závet A. Muchu a v Prahe nájdu adekvátne priestory na stálu inštaláciu.Pamatnik MUDr. Odstrcila

Ďalšie pamätihodnosti v meste a okolí

Zo zaujímavostí mesta stojí za zmienku charakteristická štvorvežová baroková pútnická kaplnka na vrchu Moravsky KrumlovFloriánek, v historickom centre mesta potom stredoveký Kniežací dom s Galériou a múzeom, farský kostol Všetkých svätých a kostol sv. Bartolomeja s bývalým kláštorom, zvyšky stredovekých hradieb, starý židovský cintorín s pamätníkmi niekoľkých rabínov, a ďalšie pamiatky. Milovníkov prírody poteší rozsiahly zámocký park, cez ktorý prechádza 15 km dlhý náučný chodník, na ktorom sa turista dozvie z informačných tabúľ veľa zaujímavého o okolitej Národnej prírodnej rezervácii Krumlovsko-rokytecké slepence s množstvom chránenej flóry a fauny, ale aj o histórii regiónu. Náučná trasa ho privedie napríklad k Mariánskej studničke (studánke) či 11 metrov vysokému vodopádu. Neďaleko mesta pri obci Olbramovice sa nachádza minimúzeum vojnového opevnenia z prvej republiky (verejnosti prístupné spravidla prvý víkend v mesiaci, podrobnosti pozri www.minimuzeum.com).

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a Mesto Moravský Krumlov



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Oslavany - banské mesto
Publikované: 10.6.2011
Toto menšie juhomoravské mesto sa môže popýšiť zámkom, v ktorého útrobách sa návštevníci dozvedia o dejinách mesta, ku ktorému patrí.


Súvisiaca fotogaléria

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
5 °C
zajtra:
piatok 26.4.
4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X