www.infoglobe.sk » Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II

Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Keďže je to rarita, tak asi nikto nečaká, že plavba na gondole bude stáť len pár korún. Okruh trvajúci 30–40 minút stojí 80 eur, dlhší okruh vás bude stáť o 40 eur viac. Keďže osvetlené centrum je omnoho romantickejšie, aj večer si za gondolu priplatíte. Kto by si chcel ešte priplatiť za osobného speváka, ktorý sa bude s vami plaviť kanálom, žiadny problém. Jazda na gondole je zážitok, kto na nej nebol, akoby ani nebol v Benátkach. Väčšinou sa jazdí vo dvojici, v zadnej časti lodi sú pohodlné kreslá, ale môžete sa previesť aj v skupinke trebárs piatich ľudí.

 všadeprítomné gondoly

Na kanáli Grande funguje prievoz, čo je najlacnejší spôsob, ako sa previesť gondolou, ale len z brehu na breh (cena 2 eurá). Nájdete ho na brehu Campo del Traghetto.

Pri spomienke na mesto sa mi v pamäti vynoria úzke chodníky pozdĺž vody a uličky, ktoré sa po odbočení z hlavného ťahu rázom premenia v najrôznejšie zákutia alebo končia na malých námestiach s kostolom, ktorých je po meste mnoho. Ulice skrášľujú obchody, bary a reštaurácie, tu sa mi hneď vynorí spomienka na obchodíky s kabelkami z talianskej kože a tiež v Benátkach veľmi populárny drink Spritz, ktorý je na stoloch v baroch aj reštauráciách vždy prítomný.

kostol Punta della Dogana  most Ponte di Rialto cez Canal Grande

Piazza San Marco (všetky ostatné námestia sa označujú slovom Campo = priestranstvo), ktoré je pomenované po patrónovi Benátok, svätom Markovi. Na námestí sa nachádza rovnomenná bazilika, do ktorej sa neplatí žiadne vstupné, ale býva tu pomerne dlhý rad. A ďalším problémom je to, že dovnútra nesmiete ísť s ruksakom. Hneď vedľa baziliky sa nachádza Dóžov palác (Palazzo Ducale), prímorský gotický palác, ktorý býval sídlom vlády. Vstup do paláca už bohužiaľ nie je zdarma, zaplatíte zaň 20 eur. Tu sa ale našťastie vyhnete dlhým radom. V centre sa nachádza mnoho palácov, tento je však najvýznamnejší. Ďalšou zaujímavosťou na námestí je červená tehlová veža, je to zvonice svätého Marka, ktorá vám umožní pohľad na centrum mesta z vtáčej perspektívy. Cena je 8 eur na osobu. Námestie svätého Marka je večne preplnené turistami, v daždi sa však vyľudní a v tom momente má úplne iné kúzlo.

 výhľad na mesto

detail baziliky San Marco Dóžov palác z gondoly

Pokiaľ pôjdete od námestia smerom k mólu, po pravej strane vás isto zaujme ďalšia prekrásna stavba, ktorou je kostol Punta della Dogana. Dá sa k nemu dôjsť aj pešky, zaberie to však nejaký čas, pretože mostov vez vodu tu nie je veľa. Nasadnite na parníček a prevezte sa po Canal Grande, môžete si tak prehliadnuť nielen tento kostol, ale aj krásne domy, galérie a ďalšie stavby, ktoré stoja pozdĺž hlavého kanálu. Taktiež sa preplavíte pod mostom Ponte di Rialto, čo je najznámejší a najstarší most cez Canal Grande. Celý deň je obklopený davmi ľudí, ktorí sa tu kochajú pohľadom na kanál. Nachádza sa na ňom mnoho obchodov s najrôznejším tovarom, čo tak trochu narúša jeho kúzlo.

 jeden z mnohých kostolov v centre

Veľa zelene ale v meste naozaj nečakajte, je tu len pár malých parkov, ako je Giardini Papadopoli neďaleko autobusovej stanice a Giardini Reali neďaleko námestia San Marco. Pokiaľ však máte akútnu potrebu vyraziť do prírody a chvíľku si odpočinúť od davu ľudí, určite vyrazte na ostrovy v Benátskom zálive. Moje tipy na výlet sa dozviete už budúcu sobotu.

GPS: 45°26'06.7"N 12°20'15.7"E

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: Rob Young

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Sicília: Národný park Zingaro
Publikované: 30.9.2021
Jeden z najkrajších národných parkov Sicílie leží na severozápade ostrova. Je to najstarší národný park na Sicílii, ktorý vznikol v roku 1981. Pre tých z vás, ktorí ste milovníkmi pešej turistiky, bude tento trek nezabudnuteľný. Aj ja ho mám stále v živej pamäti a je to jedno z miest, kam by som sa rada pri ďalšej ceste na Sicíliu vrátila. Poďme ho objaviť spolu.

Taliansko, Treviso – sladká zastávka
Publikované: 1.6.2018
Pripojte sa k nám na výlet do severovýchodného cípu Talianska, do mesta, v ktorom vzniklo veľmi známe víno Prosecco. Ale nielen to. Tiež zbožňujete sladké ako my? Pokiaľ áno, tak bude pre vás Treviso úplným rajom. Práve tu totiž vznikol azda najslávnejší taliansky dezert – tiramisu.

Taliansko, Vicenza – Palladiov piesoček
Publikované: 28.10.2022
Pozrime sa do mesta, ktorého podobu vytvoril jediný architekt. Na pol ceste medzi Veronou a Benátkami nájdete stotisícovú Vicenzu, ktorá je domovom pamiatok zanesených do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko, Terst – na skok do Miramare
Publikované: 13.7.2018
Vraví sa, že pokiaľ chcete objaviť kľúč k šťastnému životu, zamierte do Terstu (Trieste).

Taliansko: Marmolada – kráľovná Dolomitov – VIDEO
Publikované: 25.5.2022
I keď Dolomity nie sú najvyššie, mnoho ľudí sa zhodne, že ide o najkrajšiu časť talianskych Álp. Pre mňa určite. Pokiaľ túto oblasť navštívite v ktoromkoľvek ročnom období, určite nevynechajte ich najvyššiu horu, Marmoladu.

Taliansko, Bibione – pokojná dovolenka pri mori
Publikované: 23.6.2019
Dnes navštívime jedno z našich najobľúbenejších letovísk v Talianku – Bibione, ktoré je z pohľadu vzdialenosti doslova za rohom. Skvelé ceny, úžasné ubytovanie, bohaté kultúrne i športové zázemie, čisté more a priestranné piesočné pláže – kto by odolal?

Taliansko: Návšteva perly Benátskej riviéry
Publikované: 30.6.2019
Po týždni sa opäť vraciame do prímorského letoviska Bibione, ktoré sa teší veľkej obľube turistov. Príjemné chvíle strávené na piesočných plážach na chvíľku vymeníme za poznávanie histórie viažucej sa k tejto oblasti.

SVET: Európa virtuálne a dovolenka pri mori
Publikované: 29.4.2020
Aprílové číslo magazínu Európa prináša tipy na virtuálne prehliadky za outdoorovým dobrodružstvom v Dánsku, za umením Talianska, za splnením cestovateľského sna vo Švajčiarsku či za kultúrou v Česku.

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 21.7.2022
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách
Publikované: 4.11.2022
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavé miesto je domovom 160 tisíc ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Taliansko, Torcello – ostrovček v Benátskom zálive
Publikované: 1.7.2017
Pokiaľ už Benátky poznáte ako svoje topánky, určite sa vydajte na okolité ostrovy v Benátskom zálive. Najznámejšími a najpopulárnejšími ostrovmi sú najbližší ostrov Murano, hodinu vzdialený ostrov Burano a najvzdialenejší, ale pre Benátky historicky najvýznamnejší – Torcello.

Taliansko: Ďalšie populárne ostrovy v Benátskom zálive
Publikované: 8.7.2017
Objavovanie centra Benátok je úžasným cestovateľským a kultúrnym zážitkom. Množstvo turistov, ktorí sa v rovnakej chvíli nachádzajú na rovnakom mieste, je však veľké, preto máte občas pocit, že potrebujete na chvíľu uniknúť do pokoja. Využite vodnú MDH a vydajte sa na neďaleké ostrovy, kde už nepanuje zhon veľkomesta.

Taliansko, Bologna – nielen bolonské špagety
Publikované: 10.11.2017
Turisti často považujú Bolognu za jedno z najatraktívnejších miest v Taliansku – a to nielen vďaka vynikajúcemu miestnemu jedlu, ktoré má medzinárodný dosah. Ale než sa pustíme do jedla, mali by sme sa v meste trochu porozhliadnuť.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Ancona – na brehoch Jadranu
Publikované: 16.2.2018
Naším dnešný cieľom je Ancona. Mesto, v ktorom žije zhruba stotisíc ľudí, nájdete v strednej časti Talianska na brehoch Jadranského mora. Turisti ho objavili relatívne nedávno. Väčšinou sem cestujú trajektom z Chorvátska alebo Grécka ako súčasť exkurzie za miestnymi atrakciami.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval
Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí II.
Publikované: 4.11.2013
Väčšina Canovových známych sôch existuje v kreslenej podobe, ako modely zo sadry, ale aj v mramorovom vyhotovení v niekoľkých variantoch. To svedčí o obrovskej snahe majstra doviesť svoju víziu konečného diela k dokonalosti.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012


Súvisiace video

Taliansko: Marmolada – kráľovná Dolomitov
Dolomity sú podľa mnohých návštevníkov tou najkrajšou časťou talianskych Álp. Dnes sa spolu s nam...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. júna 2023 sa v priestoroch Akadémie Policajného zboru na Sklabinskej ulici v Bratislave uskutoční Deň Ministerstva vnútra Slovenskej republiky aj pre najmenších, odkiaľ si odnesiete skvelé zážitky i veľa nových informácií.
2.6.2023
Nenechajte si ujst podujatie,  ktoré dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej republiky novým spôsobom či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad.
31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 6. 6. 2023
sviatok:Norbert
dnes:
utorok 6.6.
16 °C
zajtra:
streda 7.6.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X