www.infoglobe.sk » Taliansko, Livorno – ako v Benátkách

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách

Publikované: 4.11.2022
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavé miesto je domovom 160 tisíc ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Môže sa stať, že sem zavítate počas nejakej výletnej plavby z Pisy, ktorá je vzdialená len 30 kilometrov a toto pobrežné mesto "okráda" o pozornosť turistov.

Livornský prístav, ktorý sa nachádza západne od historického jadra, patrí k najväčším a najvyťaženejším v Stredomorí. Lode sem priplávajú a odplávajú snáď neustále. Odtiaľ sa môžete vydať trebárs na neďalekú Sardíniu alebo na francúzsku Korziku.

Livorno

Livorno je osídlené už od praveku. V 17. storočí nášho letopočtu však mesto zažívalo rapídny rast populácie, čo bolo potrebné riešiť. Preto bola naprojektovaná úplne nová štvrť medzi starou a novou pevnosťou. Oblasť však bola pretkaná priekopami, ktoré obklopovali staré mestské hradby. Priekopy zostali, ale ich účel sa zmenil, pretože sa z nich stali dopravné tepny mesta, kade sa prepravoval tovar medzi prístavom a skladiskom.

Livorno

Architekti, ktorí túto štvrť projektovali, vložili svoju inšpiráciu Benátkami aj do samotného názvu, pomenovali ju totiž Nové Benátky. Užijete si tu malebné výjavy na krásne domy a pokojne zakotvené loďky okolo pevnosti Fortezza Nuova. Počas toho, ako sa budete túlať touto štvrťou, by ste si nemali nechať ujsť kostol Santa Caterina, ktorý sa pýši dreveným chórom zo 17. storočia a veľkým oltárom zobrazujúcim korunováciu Panny Márie.

Livorno  

Okrem Fortezza Nuova je v meste ešte aj stará pevnosť – Fortezza Vechia, ktorú si nechal postaviť kardinál Giuilio de Medici medzi rokmi 1521 a 1534. Jej hlavným poznávacím znakom je valcovitá veža, ktorá je známa ako Mastio di Matilde. Pôvodne bola táto veža súčasťou hradu z 11. storočia a v súčasnosti tak patrí medzi najstaršie stavby raného stredoveku, ktoré sa v Livorne dochovali. Táto medicejská pevnosť je vybavená cimburím zo 14. storočia. Vo vnútri pevnosti leží malý kostol z prvej polovice 16. storočia, zasvätený svätému Františkovi.

Livorno

Spravidla nie je problém dostať sa do pevnosti v rámci nejakej organizovanej prehliadky. Odporúčame využiť možnosť a "vyšplhať" sa hore na vežu. Naskytne sa vám skvelý výhľad na prístav aj mesto.

Livorno - hlavný trh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ak máte chuť trochu bližšie spoznať miestny život, určite zájdite na livornský hlavný trh, ktorý je otvorený každý deň okrem nedele. Nachádza sa v budove z konca 19. storočia, ktorá leží neďaleko námestia Piazza Cavour. Vo viac než dvoch stovkách stánkov ochutnáte miestne syry, klobásy a ďalšie talianske pochutiny.

 

GPS: 43°33'13.4"N 10°18'21.9"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Luca AlessEtienneLucarelliLuca Aless 2Luca Aless 3

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Taliansko, Lucca – elegantné toskánske mesto
Publikované: 11.11.2022
Lucca je mesto, ktoré počas svojej existencie vystriedalo nespočetne veľa pánov. Či už to boli Rimania, Ostrogóti, Lombarďania, Frankovia, kedysi mocné mesto Florencia, alebo Napoleon, ktorý mesto daroval svojej sestre.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko, Florencia – San Lorenzo
Publikované: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo vo Florencii je jedným z najvýznačnejších diel západnej architektúry. Patrí k nej aj Nová sakristia, Stará sakristia, Kniežacia kaplnka a Medicejská knižnica. Táto architektonicky dôležitá stavba je známa aj vďaka významným umeleckým pokladom, ktoré ukrýva.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Pistoia – za pokladmi katolíckej cirkvi
Publikované: 25.5.2018
Toskánsko je kúzelné a je domovom mnohých miest, ktoré aspoň stoja za zváženie, či ich navštíviť.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 14.7.2022
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko – mestá duchov
Publikované: 5.4.2021
V celom Taliansku je až na dvadsať tisíc miest duchov, áno, je to neuveriteľné číslo. Na svedomí ho má časté zemetrasenie a zosuvy pôdy, a tým pádom nevyhovujúce podmienky pre poľnohospodárstvo a život. Dnes spolu navštívime tie najznámejšie vyľudnené mestá a dozvieme sa niečo o ich minulosti a súčasnosti.

Taliansko, Florencia – kolíska renesancie I.
Publikované: 8.12.2017
Minulý týždeň sme vám predstavili renesančnú Sienu a zmienili sme, že jej veľkým konkurentom bola Florencia. A aby ste si o Florencii (taliansky Firenze) urobili lepšiu predstavu, v dnešnom článku sa vydáme do jej uličiek.

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 12. 2022
sviatok:Edmund
dnes:
štvrtok 1.12.
2 °C
zajtra:
piatok 2.12.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X