www.infoglobe.sk » Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval

Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.

Nám sa Benátsky karneval podarilo navštíviť minulý rok, avšak podobne skvelá atmosféra v Benátkach dozaista panuje aj v týchto dňoch, keďže slávny Benátsky karneval je práve v plnom prúde.   

Benátky počas karnevaluBenátky počas karnevalu

Na skok do histórie

Tradície týchto bohatých, bezstarostných, a veľmi okázalých slávností spadajú až do 11. storočia. Už vtedy bol Karneval v Benátkach pohyblivým ľudovým sviatkom v období pred Popolcovou stredou, ktorý bol, a dodnes stále je, predzvesťou 40 dňového pôstu pred Veľkonočnými sviatkami. Už od pradávna v ňom veľmi dôležitú úlohu zohrávali masky, ktoré zmazali, alebo sa aspoň na pár dní snažili zmazať triedne, či sociálne rozdiely medzi obyvateľmi. Pod maskou sa totiž ľahko stane z kráľa žobrák a naopak zo žobráka kráľ. Zamaskovaní obyvatelia mesta sa tak mohli nikým nepoznaní venovať neviazanej zábave. V priebehu 18. storočia začal Benátsky karneval postupne upadať, až takmer úplne zanikol. Znovu bol obnovený až v roku 1979 a odvtedy každoročne priláka do Benátok obrovské množstvo návštevníkov.

 Masky - fantázii sa medze nekladú

Karneval je v plnom prúde

Tento rok sa v Benátkach koná obľúbený karneval v termíne od 26. januára do 12. februára 2013, a tak máte aj vy ešte stále možnosť zúčastniť sa tejto nevídanej slávnosti. Mnohé cestovné kancelárie tak, ako aj po iné roky, ponúkajú  možnosť zažiť neopakovateľnú atmosféru tejto bláznivej udalosti formou kratších či dlhších zájazdov. Ale môžete sa sem vydať aj na vlastnú päsť. V tomto prípade si ale radšej dopredu zistite, či sa niekde nájde ešte dáka voľná izbička za rozumnú cenu, lebo cestovať do Benátok na otočku autom, pričom celý deň obdivovať krásu masiek a vychutnávať si neopakovateľnú atmosféru a večer opäť šoférovať by asi nebolo najrozumnejšie.

Masky - fantázii sa medze nekladúMasky - fantázii sa medze nekladúMasky - fantázii sa medze nekladúMasky - fantázii sa medze nekladú

Témy Benátskeho karnevalu sa každý rok menia.  Nás úplne pohltila nevídaná farebnosť a fantázia celej akcie, ktorá je toho roku isto ešte okázalejšia a farebnejšia, keďže tohtoročné motto vo voľnom preklade znie: Užite si farby, či život vo farbách.  

aj my sme sa zamaskovaliKaždý rok si Benátsky karneval užívajú nielen turisti, ale tiež samotní Benátčania, ktorí na svojich prekrásnych maskách pracujú aj niekoľko mesiacov dopredu. My sme tiež neodolali a v jednom zo stánkov, ktorých tu bolo neúrekom, sme si kúpili aspoň malé škrabošky. Takto zamaskovaní sme si až do večera užívali potulky mestom a nasávali neopakovateľnú atmosféru. Ukrytí v dave veseliacich masiek sa môžete ľahko odviazať, a tak zabudnúť na všednosť či starosti obyčajných dní. Vďaka maske sa môžete stať kýmkoľvek, či už šašom, kráľovnou, princom, alebo žobrákom. Pod maskou môžete žartovať,  flirtovať, alebo sa len tak nechať unášať romantickou chvíľou. Práve toto je ten správny čas, kedy sa môžete správať úplne bezprostredne. Toto je tá chvíľa, kedy môže byť skutočnosť presne taká, akú ju práve chcete mať. Obdobie Benátskeho karnevalu si rozhodne treba vychutnávať plnými dúškami a nebrániť sa tomu, aby vás ovládlo jeho kúzlo.

Napriek tomu, že nemám príliš rada obrovské masy ľudí, tu mi to vôbec neprekážalo. Jediným mínusom bol fakt, že takmer vo všetkých kaviarničkách či reštauráciách boli všetky stoly obsadené a keďže aj v Benátkach v tomto období panuje zima, bolo takmer nemožné zohriať sa niekde pri šálke kávičky či pri poháriku vínka.

dav ľudí v Benátkach počas svetoznámeho karnevalu

Pokiaľ ste Benátsky karneval zatiaľ nezažili na vlastnej koži, tak vás môžu inšpirovať naše fotky v súvisiacej fotogalérii (nájdete ju TU) a možno ešte tento rok, alebo snáď budúci, sa sem aj vy vyberiete.

Text a foto: O. Maňáková

   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko, Torcello – ostrovček v Benátskom zálive
Publikované: 1.7.2017
Pokiaľ už Benátky poznáte ako svoje topánky, určite sa vydajte na okolité ostrovy v Benátskom zálive. Najznámejšími a najpopulárnejšími ostrovmi sú najbližší ostrov Murano, hodinu vzdialený ostrov Burano a najvzdialenejší, ale pre Benátky historicky najvýznamnejší – Torcello.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Treviso – sladká zastávka
Publikované: 1.6.2018
Pripojte sa k nám na výlet do severovýchodného cípu Talianska, do mesta, v ktorom vzniklo veľmi známe víno Prosecco. Ale nielen to. Tiež zbožňujete sladké ako my? Pokiaľ áno, tak bude pre vás Treviso úplným rajom. Práve tu totiž vznikol azda najslávnejší taliansky dezert – tiramisu.

Taliansko, Bibione – pokojná dovolenka pri mori
Publikované: 23.6.2019
Dnes navštívime jedno z našich najobľúbenejších letovísk v Talianku – Bibione, ktoré je z pohľadu vzdialenosti doslova za rohom. Skvelé ceny, úžasné ubytovanie, bohaté kultúrne i športové zázemie, čisté more a priestranné piesočné pláže – kto by odolal?

Taliansko: Návšteva perly Benátskej riviéry
Publikované: 30.6.2019
Po týždni sa opäť vraciame do prímorského letoviska Bibione, ktoré sa teší veľkej obľube turistov. Príjemné chvíle strávené na piesočných plážach na chvíľku vymeníme za poznávanie histórie viažucej sa k tejto oblasti.

Taliansko, Caorle – ideálne pre rodinnú dovolenku
Publikované: 15.7.2019
Leto je v plnom prúde, a tak prichádzame s tipom na miesto, ktoré je vhodné pre rodiny s deťmi. Pokojné miesto, piesočná pláž, pozvoľný vstup do mora…

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Taliansko, Verona – silvestrovské oslavy
Publikované: 24.11.2016
Pokiaľ vás už tiež až tak veľmi nebavia české silvestrovské oslavy a radi by ste vyskúšali niečo nového (ideálne spojeného s cestovaním), tak vám môžem taliansku Veronu práve v tomto období jedine odporučiť. Ceny leteniek do Milána sú veľmi príjemné – treba si ich ale zakúpiť včas, pretože priamo silvestrovská či novoročná letenka sa môže neskôr naozaj predražiť.

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko, Bari: výlet do južného Talianska
Publikované: 5.7.2013
Bari je hlavným mestom rovnomennej talianskej provincie. Známe je tiež vďaka prístavu a pre svoj charakter univerzitného mesta. Nachádza sa tu napríklad Polytechnická univerzita alebo Barijská univerzita, na ktorej študuje okolo 70 tisíc študentov (pre porovnanie na Karlovej univerzite študuje približne 50 tisíc študentov).

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Mantova – perla talianskej renesancie
Publikované: 9.8.2015
Svetovú slávu a stálu pozornosť milovníkov umenia zaisťujú severnému Taliansku jeho renesančné mestá, vystavané v 14. až 16. storočí zámožnými mešťanmi, obdivovateľmi antickej kultúry. Samotné slovo renesancia je odvodené od talianskeho rinascita (znovuzrodenie), tzn. opätovný obdiv umelcov k architektúre, výtvarnému umeniu, literatúre a hodnotám starovekého Ríma.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X