www.infoglobe.sk » Taliansko, Terst – na skok do Miramare

Taliansko, Terst – na skok do Miramare

Publikované: 13.7.2018
Vraví sa, že pokiaľ chcete objaviť kľúč k šťastnému životu, zamierte do Terstu (Trieste).

Keď sa pozrieme na mapu, taliansky prístav vyzerá, akoby patril skôr Slovinsku. Mimochodom, ešte na začiatku 20. storočia takmer tri štvrtiny populácie tvorili Slovinci. Aj keď sa ich zastúpenie v mestskej populácii po anexii Talianska v roku 1920 výrazne znížilo, dodnes existuje v meste slovinská komunita.

Terst

Miestni sú povestní pre svoj nákazlivo optimistický prístup k životu. Obyvatelia Terstu často chodia na „pláž“, ktorá pri mori zakončuje štvrť Barcola. Plážou sa to dá nazvať len skutočne s nadsádzkou, pretože sa jedná skôr o vybetónovaný kus pobrežia. Aj turisti sem radi chodia na dlhé prechádzky, ktoré sú skvelé hlavne pri západe slnka.

Barcola

Neďaleko tejto štvrte (približne 7 kilometrov) sa nachádza takmer rozprávkový zámok Miramare, ktorý si v polovici 19. storočia nechal postaviť rakúsko-uhorský arcivojvoda Maximilián I., mladší brat cisára Františka Jozefa. Pozemok zámku pokrýva úctyhodnú plochu 22 hektárov. Vraví sa, že keď sa raz arcivojvoda dostal na mori v Terstskom zálive do búrky, skryl sa pred ňou v malom prístave Grignano. Toto miesto si potom vybral za svoj nový domov.

Arcivojvoda na stavbu zámku neustále dohliadal. Povolal si veľmi zdatného rakúskeho architekta Carla Junkera, ktorý tu skĺbil rakúsku a anglickú architektúru. Dekorácie a nábytok si vzali na starosť Franz Hofmann so synom. Zámok bol dokončený v roku 1864. Bolo to po jeho dobrodružnom ťažení do Mexika, kde sa menoval za cisára.

Miramare

Miramare je prístupný pre verejnosť. Môžete si tak prehliadnuť komnaty arcivojvodu Maximiliána, jeho ženy Charlotte, izby pre hostí, izbu, ktorá je vyhradená histórii zámku a konštrukcii priľahlého parku, alebo apartmán vojvodu Amedea z Aosty, ktorý sa nesie v duchu racionalizmu 30. rokov 20. storočia.

Vo všetkých komnatách nájdete pôvodný nábytok a ďalšie vybavenie. Za pozornosť stojí aj hudobná komnata, v ktorej Charlotte hrávala na fortepiano. V iných izbách uvidíte napríklad maľby Cesara dell’Acquy, známeho predovšetkým pre maľbu historických tém a mnohé knižné ilustrácie. Na zámku sú vystavené obrazy, na ktorých si môžete prehliadnuť jeho stavbu.

interiér zámku   zámocký park

Súčasťou Miramare je aj rozľahlý park. Na jeho botanickom aspekte sa významne podieľali aj Česi – Josef Laube a Antonín Jelínek.

Otvorené je každý deň okrem 25. decembra a 1. januára. Otváracie hodiny sú spravidla od 9. do 19. hodiny, no v závislosti na ročnom období sa môžu mierne líšiť. Za vstupné mimo sezóny dáte približne 8 eur, ale počas sezóny si trochu priplatíte, lístok stojí 12 eur. 

GPS: 45°42'09.0"N 13°42'43.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Valleo61, Aconcagua, ryogt, Tiesse, Diego Delso, Wakowlk

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Chorvátsko, Umag – na skok k moru
Publikované: 22.8.2016
Pokiaľ máte dovolenku len pár dní a napriek tomu by ste radi išli autom k moru, tak je Umag ideálnou chorvátskou destináciou. Jedná sa o prístavné mesto na polostrove Istria, ktoré môže ponúknuť predovšetkým čisté more a nepreplnené pláže.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí II.
Publikované: 4.11.2013
Väčšina Canovových známych sôch existuje v kreslenej podobe, ako modely zo sadry, ale aj v mramorovom vyhotovení v niekoľkých variantoch. To svedčí o obrovskej snahe majstra doviesť svoju víziu konečného diela k dokonalosti.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko, Treviso – sladká zastávka
Publikované: 1.6.2018
Pripojte sa k nám na výlet do severovýchodného cípu Talianska, do mesta, v ktorom vzniklo veľmi známe víno Prosecco. Ale nielen to. Tiež zbožňujete sladké ako my? Pokiaľ áno, tak bude pre vás Treviso úplným rajom. Práve tu totiž vznikol azda najslávnejší taliansky dezert – tiramisu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
14.9.2019
Z bývalej haly zlievarne v Kopřivnici vznikne po rekonštrukcii moderné Technické múzeum Tatra. Prvých návštevníkov by malo nové múzeum privítať za necelé dva roky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 9. 2019
sviatok:Ľudomila, Ľudmila
dnes:
pondelok 16.9.
24 °C
zajtra:
utorok 17.9.
18 °C