www.infoglobe.sk » Taliansko, Terst – na skok do Miramare

Taliansko, Terst – na skok do Miramare

Publikované: 13.7.2018
Vraví sa, že pokiaľ chcete objaviť kľúč k šťastnému životu, zamierte do Terstu (Trieste).

Keď sa pozrieme na mapu, taliansky prístav vyzerá, akoby patril skôr Slovinsku. Mimochodom, ešte na začiatku 20. storočia takmer tri štvrtiny populácie tvorili Slovinci. Aj keď sa ich zastúpenie v mestskej populácii po anexii Talianska v roku 1920 výrazne znížilo, dodnes existuje v meste slovinská komunita.

Terst

Miestni sú povestní pre svoj nákazlivo optimistický prístup k životu. Obyvatelia Terstu často chodia na „pláž“, ktorá pri mori zakončuje štvrť Barcola. Plážou sa to dá nazvať len skutočne s nadsádzkou, pretože sa jedná skôr o vybetónovaný kus pobrežia. Aj turisti sem radi chodia na dlhé prechádzky, ktoré sú skvelé hlavne pri západe slnka.

Barcola

Neďaleko tejto štvrte (približne 7 kilometrov) sa nachádza takmer rozprávkový zámok Miramare, ktorý si v polovici 19. storočia nechal postaviť rakúsko-uhorský arcivojvoda Maximilián I., mladší brat cisára Františka Jozefa. Pozemok zámku pokrýva úctyhodnú plochu 22 hektárov. Vraví sa, že keď sa raz arcivojvoda dostal na mori v Terstskom zálive do búrky, skryl sa pred ňou v malom prístave Grignano. Toto miesto si potom vybral za svoj nový domov.

Arcivojvoda na stavbu zámku neustále dohliadal. Povolal si veľmi zdatného rakúskeho architekta Carla Junkera, ktorý tu skĺbil rakúsku a anglickú architektúru. Dekorácie a nábytok si vzali na starosť Franz Hofmann so synom. Zámok bol dokončený v roku 1864. Bolo to po jeho dobrodružnom ťažení do Mexika, kde sa menoval za cisára.

Miramare

Miramare je prístupný pre verejnosť. Môžete si tak prehliadnuť komnaty arcivojvodu Maximiliána, jeho ženy Charlotte, izby pre hostí, izbu, ktorá je vyhradená histórii zámku a konštrukcii priľahlého parku, alebo apartmán vojvodu Amedea z Aosty, ktorý sa nesie v duchu racionalizmu 30. rokov 20. storočia.

Vo všetkých komnatách nájdete pôvodný nábytok a ďalšie vybavenie. Za pozornosť stojí aj hudobná komnata, v ktorej Charlotte hrávala na fortepiano. V iných izbách uvidíte napríklad maľby Cesara dell’Acquy, známeho predovšetkým pre maľbu historických tém a mnohé knižné ilustrácie. Na zámku sú vystavené obrazy, na ktorých si môžete prehliadnuť jeho stavbu.

interiér zámku   zámocký park

Súčasťou Miramare je aj rozľahlý park. Na jeho botanickom aspekte sa významne podieľali aj Česi – Josef Laube a Antonín Jelínek.

Otvorené je každý deň okrem 25. decembra a 1. januára. Otváracie hodiny sú spravidla od 9. do 19. hodiny, no v závislosti na ročnom období sa môžu mierne líšiť. Za vstupné mimo sezóny dáte približne 8 eur, ale počas sezóny si trochu priplatíte, lístok stojí 12 eur. 

GPS: 45°42'09.0"N 13°42'43.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Valleo61, Aconcagua, ryogt, Tiesse, Diego Delso, Wakowlk

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Chorvátsko, Umag – na skok k moru
Publikované: 22.8.2016
Pokiaľ máte dovolenku len pár dní a napriek tomu by ste radi išli autom k moru, tak je Umag ideálnou chorvátskou destináciou. Jedná sa o prístavné mesto na polostrove Istria, ktoré môže ponúknuť predovšetkým čisté more a nepreplnené pláže.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí II.
Publikované: 4.11.2013
Väčšina Canovových známych sôch existuje v kreslenej podobe, ako modely zo sadry, ale aj v mramorovom vyhotovení v niekoľkých variantoch. To svedčí o obrovskej snahe majstra doviesť svoju víziu konečného diela k dokonalosti.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko, Treviso – sladká zastávka
Publikované: 1.6.2018
Pripojte sa k nám na výlet do severovýchodného cípu Talianska, do mesta, v ktorom vzniklo veľmi známe víno Prosecco. Ale nielen to. Tiež zbožňujete sladké ako my? Pokiaľ áno, tak bude pre vás Treviso úplným rajom. Práve tu totiž vznikol azda najslávnejší taliansky dezert – tiramisu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
2 °C
zajtra:
utorok 28.1.
5 °C