www.infoglobe.sk » Taliansko, Torcello – ostrovček v Benátskom zálive

Taliansko, Torcello – ostrovček v Benátskom zálive

Publikované: 1.7.2017
Pokiaľ už Benátky poznáte ako svoje topánky, určite sa vydajte na okolité ostrovy v Benátskom zálive. Najznámejšími a najpopulárnejšími ostrovmi sú najbližší ostrov Murano, hodinu vzdialený ostrov Burano a najvzdialenejší, ale pre Benátky historicky najvýznamnejší – Torcello.

Ostrov Torcello sa nachádza v severovýchodnej časti Benátskeho zálivu a dostanete sa naň po hodine plavby loďou, ktorá tu funguje ako MHD (tzv. vaporetto). Zastávka sa nachádza zhruba uprostred západného pobrežia a vedie z nej krásna tehlová cesta pozdĺž kanálu.

víta vás Torcello

Na Torcellu si určite krásne odpočiniete od rušných Benátok. Celý ostrov je zelený, čo človeka prichádzajúceho zo zastavaného centra veľmi príjemne poteší. Väčšinu ostrova dnes tvorí prírodná rezervácia a žije na ňom veľmi málo ľudí (údajne menej než 20). Kedysi však bolo všetko úplne inak. Žilo tu mnoho obyvateľov a ostrov bol prvým obývaným miestom v zálive. Osídlenie sa datuje do 5. storočia a bolo spojené s útekom obyvateľov z pevniny pred Hunmi. V 10. storočí tu žilo okolo10 000 obyvateľov a z hľadiska politiky a obchodu bolo Torcello veľmi významným miestom. Podmienky na ostrove a v jeho okolí sa však menili, voda navôkol bola plytká, takže vodný obchod sa tým výrazne komplikoval, boli tu prítomné bažiny a ostrov zasiahla malária, vďaka ktorej ľudia odchádzali, až nakoniec ostrov úplne spustol. Dosť smutná história...

pamiatky z antického obdobia   archeologické nálezisko pred bazilikou

V súčasnosti je ostrov preslávený vďaka historickým budovám, ktoré sa tu zachovali z obdobia najväčšej slávy. Tie sa nachádzajú v jeho severovýchodnej časti a dostanete sa k nim, keď budete nasledovať tehlový chodníček od zastávky vaporetta až na jeho koniec. Cesta vedie pozdĺž reštaurácií a detského ihriska. Na pravej strane vás isto upúta krásny malý most cez kanál, tzv. Diablov most, ktorý je veľmi fotogenický. Po pár minútach chôdze dorazíte do historickej oblasti ostrova.

Diablov most

V 7. storočí tu postavili byzantskú baziliku Santa Maria Assunta, ktorá dominuje celému priestoru. Bola prvou bazilikou v Benátkách, v 11. storočí bola významne prestavaná a jej súčasťou sa stala aj zvonica, do ktorej sa môžete pozrieť aj dnes. Výhľad z veže ponúka predovšetkým pohľad na historické budovy v okolí a na časť ostrova. Interiér je vyzdobený byzantskými mozaikami, ktoré sú v Benátkách ojedinelé. Najkrajšou mozaikou je Panna Mária a Posledný súd. Omnoho väčšie sa však nachádzajú v bazilike sv. Marka v centre Benátok, tie si ale nemáte šancu v pokoji prehliadnuť, pretože okolo vás budú davy ľudí. Vnem z tohoto umenia preto bude určite odlišný. Vstup do baziliky je od 5 eur. Záleží na tom, ktoré časti chcete navštíviť (návšteva veže sa platí zvlášť).

historická oblasť   dom naproti bazilike

Ďalšou zaujímavosťou je byzantský kostol Santa Fosca z 11. storočia, ktorý stojí po boku baziliky. Má krásny stĺpový portál a na vonkajších múroch sú vystavené ukážky archeologických nálezov. V areáli sa ďalej nachádza aj malé múzeum (vstup 3 eurá), kde môžete prísť na kĺb dôkladnej histórii ostrova. Na nádvorí je vonkajšia výstava pozostatkov z doby antickej. Ďalším hojne fotografovaným objektom je mramorový Attilov trón na nádvorí, na ktorom sedával hunský vojvodca Attila. Vedľa katedrály a múzea sa rozprestiera vinica, ktorú lemujú sochy a ruže. Celá táto historická oblasť je veľmi príjemná a idylická.

Attilov mramorový trón (vpravo)   vinice pri bazilike

Lode z Torcella odplávajú každú hodinu. Hodina je dostatočný čas na návštevu len v prípade, že sa nechystáte do múzea a nechcete navštíviť všetky pamiatky.

GPS: 45°29'52.9"N 12°25'07.0"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Taliansko: Ďalšie populárne ostrovy v Benátskom zálive
Publikované: 8.7.2017
Objavovanie centra Benátok je úžasným cestovateľským a kultúrnym zážitkom. Množstvo turistov, ktorí sa v rovnakej chvíli nachádzajú na rovnakom mieste, je však veľké, preto máte občas pocit, že potrebujete na chvíľu uniknúť do pokoja. Využite vodnú MDH a vydajte sa na neďaleké ostrovy, kde už nepanuje zhon veľkomesta.

Taliansko, Bibione – pokojná dovolenka pri mori
Publikované: 23.6.2019
Dnes navštívime jedno z našich najobľúbenejších letovísk v Talianku – Bibione, ktoré je z pohľadu vzdialenosti doslova za rohom. Skvelé ceny, úžasné ubytovanie, bohaté kultúrne i športové zázemie, čisté more a priestranné piesočné pláže – kto by odolal?

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí II.
Publikované: 4.11.2013
Väčšina Canovových známych sôch existuje v kreslenej podobe, ako modely zo sadry, ale aj v mramorovom vyhotovení v niekoľkých variantoch. To svedčí o obrovskej snahe majstra doviesť svoju víziu konečného diela k dokonalosti.

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval
Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 13. 7. 2020
sviatok:Margita
dnes:
pondelok 13.7.
22 °C
zajtra:
utorok 14.7.
25 °C