www.infoglobe.sk » Taliansko, Ancona – na brehoch Jadranu

Taliansko, Ancona – na brehoch Jadranu

Publikované: 16.2.2018
Naším dnešný cieľom je Ancona. Mesto, v ktorom žije zhruba stotisíc ľudí, nájdete v strednej časti Talianska na brehoch Jadranského mora. Turisti ho objavili relatívne nedávno. Väčšinou sem cestujú trajektom z Chorvátska alebo Grécka ako súčasť exkurzie za miestnymi atrakciami.

Ancona sa v čase Caesara (a neskôr Trajána) stala významným obchodným centrom. Ten ju opevnil a vybudoval z nej námornú základňu. V priebehu 3. až 5. storočia nášho letopočtu opakovane útočili na Anconu germánske kmene a Saracéni mesto v polovici 9. storočia dokonca vypálili. Na začiatku druhého tisícročia sa Ancona stávala stále viac samostatná, čo vyvrcholilo založením námornej republiky, ktorej najväčším rivalom boli neďaleké Benátky. Sila republiky nebola zanedbateľná. Treba si uvedomiť, že v 12. storočí bola dokonca schopná trikrát odraziť sily Svätej ríše rímskej.

Ancona

Arco di Clementino

Výlet v Ancone začneme v srdci mesta – na Piazza della Republica. Západnú stranu tvorí prístav, kde vašej pozornosti isto neunikne 18 metrov vysoký Trajánov víťazný oblúk, ktorý nechal postaviť rímsky senát v roku 115 na počesť cisára, ktorý sa v podstate zo súkromných prostriedkov výrazne zasadil o rozvoj mesta. Počas archeologických vykopávok boli odkryté zvyšky prístavu vrátane opevnenia z 2. storočia nášho letopočtu, ktoré malo prístav chrániť. Čo by kameňom dohodil stojí ďalší víťazný oblúk Arco Clementino, ktorý bol postavený v 18. storočí.

Presunieme sa ku katedrále San Ciriaco, ktorá je sídlom anconského arcibiskupa. Katedrála vznikla počas rokov 996 až 1017 v byzantsko-románskom štýle. Stojí na mieste pohanského chrámu, ktorý bol pravdepodobne zasvätený bohyni krásy Afrodite, Ancona totiž pôvodne vznikla ako grécka kolónia. Aby ste sa ku katedrále dostali, musíte najprv vyjsť schody, pretože chrám sa nachádza na vrchole kopca Monte Guasco. Pri vchode do katedrály si všimnite reliéfy a predovšetkým si užite skvelý výhľad na pobrežie Jadranu.

katedrála

Časť svahu kopca tvorí veľký rímsky amfiteáter, postavený v období vlády cisára Augusta. S amfiteátrom susedí budova zdobená mozaikami, ktorá bola v minulosti pravdepodobne školou pre gladiátorov.

Pokračujeme k Palazzo Ferretti. Tento palác zo 16. storočia hostí jedno z najprestížnejších archeologických múzeí v Taliansku. Nájdete v ňom hlavne predmety z obdobia rímskej ríše. Vidieť tu však môžete aj objekty od praveku po raný stredovek.

Palazzo Ferretti

Naším posledným cieľom je pláž Passetto s mramorovým pamätníkom obetiam prvej svetovej vojny, ktorý bol postavený v roku 1930 a stojí na vrchole dvojitého schodiska, ktoré ústí na pláži. Súčasťou pláže je starý rybársky prístav s jaskyňami, ktoré vytvorili rybári. Schovávali si v nich totiž svoje lode. Od monumentu môžete za dobrého počasia vidieť dokonca aj chorvátske pobrežie.

GPS: 43°37'07.9"N 13°30'35.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: LaraLally19, Austroungarika, Giacomus, Giacomus (2), Diego Baglieri

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

SVET: Európa virtuálne a dovolenka pri mori
Publikované: 29.4.2020
Aprílové číslo magazínu Európa prináša tipy na virtuálne prehliadky za outdoorovým dobrodružstvom v Dánsku, za umením Talianska, za splnením cestovateľského sna vo Švajčiarsku či za kultúrou v Česku.

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 18.7.2020
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko – mestá duchov
Publikované: 5.4.2021
V celom Taliansku je až na dvadsať tisíc miest duchov, áno, je to neuveriteľné číslo. Na svedomí ho má časté zemetrasenie a zosuvy pôdy, a tým pádom nevyhovujúce podmienky pre poľnohospodárstvo a život. Dnes spolu navštívime tie najznámejšie vyľudnené mestá a dozvieme sa niečo o ich minulosti a súčasnosti.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C