www.infoglobe.sk » Taliansko: Ďalšie populárne ostrovy v Benátskom zálive

Taliansko: Ďalšie populárne ostrovy v Benátskom zálive

Publikované: 8.7.2017
Objavovanie centra Benátok je úžasným cestovateľským a kultúrnym zážitkom. Množstvo turistov, ktorí sa v rovnakej chvíli nachádzajú na rovnakom mieste, je však veľké, preto máte občas pocit, že potrebujete na chvíľu uniknúť do pokoja. Využite vodnú MDH a vydajte sa na neďaleké ostrovy, kde už nepanuje zhon veľkomesta.

Minulú sobotu sme navštívili ostrov Torcello, dnes sa pozrieme na ostrovy Lido, Cavallino, Murano a Burano. Južne od centra (cca 10 minút jazdy loďou) sa nachádza dlhý úzky ostrov, ktorý sa tiahne od juhozápadu na severovýchod – Lido. Z centra Benátok sa sem dostanete vodnou MHD, za jednosmerný lístok zaplatíte 7,5 €. Áno, skutočne 7,5 €, jedná sa totiž o luxusnú oblasť. Ďalšou možnosťou je letecká doprava, pretože ostrov Lido má na severe vlastné letisko. Tento variant je podľa mňa príjemný najmä v lete, kedy sem môžete vyraziť k moru na dovolenku a do Benátok si len urobiť jednodenný výlet.

bungalovy, Lido   hlavná cesta ostrova Lido

Pokiaľ prídete loďou zo severu, dorazíte do prístavu, kde sa končí hlavná ulica Gran Viale Santa Maria Elisabetta, ktorá vedie na juhovýchod. Cestu lemujú luxusné hotely, obchody a reštaurácie. Cesta a okolité chodníky sú plné zelene a susedia s kaviarňami, stánkami zmrzlinárov a reštauráciami. Myslím, že aj na vás tu dýchne dovolenková atmosféra. Pokiaľ nie doposiaľ, tak na druhom konci ulice určite. Na juhu ostrova totiž nájdete piesčitú pláž. Nachádza sa tu mnoho luxusných hotelov a víl, ktoré majú súkromné pláže. Musíte si teda dopredu zistiť, na ktorú môžete ísť, pokiaľ nie ste ubytovaní v prímorskom hoteli.

jeden z mnohých hotelov na ostrove Lido

Na ostrove Lido nájdete aj kanály a malebné uličky, najviac v časti zvanej Malamocco, ďalej tiež promenádu pozdĺž pobrežia s výhľadom cez more na Benátky. Ostrov Lido je však najviac preslávený Benátskym filmovým festivalom, ktorý sa tu každoročne koná na prelome augusta a septembra. Pokiaľ vás nezaujíma kultúra a chcete si na dovolenke skôr zašportovať, môžete si vybrať z mnohých športovísk.

Aj vedľajší ostrov Cavallino je plný zelene a pôsobí veľmi dovolenkovo. Na pobreží sú viaceré športové areály a na cestách postávajú karavany. Celý južný breh tvorí dlhá pláž, takže ho môžeme ako miesto pre dovolenku len odporúčať. Naše ďalšia zastávka je však až na malinkom, farebnom a pokojnom ostrove Burano (jedna hodina plavby z ostrova Lido), ktorý sa preslávil miestnou čipkou a farebnými domčekmi pozdĺž kanálu. Je to krásne miesto, ktoré stojí za to preskúmať. Ostrov Burano je s vedľajším ostrovom Mazzorbo prepojený mostom. Tam nájdete úplný pokoj, prechádzka po pobreží vám dobije baterky. 

farebné domy na Burane   typický pohľad

Burano

Lode odtiaľ vyplávajú k centru Benátok so zastávkou na ostrove Murano, ktorý sme tiež navštívili. Hneď vedľa zastávky Murano Faro vás privíta krásny maják. Je to ostrov Benátskeho typu, široký kanál tu lemujú domy v rôznom štýle. Nájdete tu veľmi málo mostov, čo treba brať do úvahy. Turistickým centrom je časť pri kostole San Pietro Martire, teda námestie svätého Štefana, kde sa nachádza terasa reštaurácie a sklenená plastika modrej hviezdy. Ostrov Murano preslávili najmä sklári, ktorí sem boli vytesnení z Benátok, preto sa určite zájdite pozrieť aj do jednej zo sklární. Čo sa týka obchodov, nájdete tu „iba“ obchody s najrôznejším skleneným tovarom. V severozápadnej časti sa nachádza park, kde je detské ihrisko a mnoho stolov s lavicami vrátane altánov. Je to príjemné miesto na dýchanie čerstvého vzduchu a na načerpanie energie na príjazd späť do centra Benátok. 

námestie svätého Štefana

ulice Murana   Murano je preslávené prácou so sklom

GPS: (ostrov Lido) 45°22'17.2"N 12°20'16.8"E

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Jiří Výborný

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Návšteva perly Benátskej riviéry
Publikované: 30.6.2019
Po týždni sa opäť vraciame do prímorského letoviska Bibione, ktoré sa teší veľkej obľube turistov. Príjemné chvíle strávené na piesočných plážach na chvíľku vymeníme za poznávanie histórie viažucej sa k tejto oblasti.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi II
Publikované: 24.6.2017
Ako sa dostanete do Benátok a koľko peňazí si vziať na cestu, to už vieme. Teraz si poďme pomaly predstaviť zaujímavosti Benátok. Ich neoddeliteľnou súčasťou je samozrejme gondola. Tú si môžete zaplatiť takmer kdekoľvek za zjednotenú cenu (pri hlavných pamiatkach a v úzkych kanáloch).

Taliansko: Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi I
Publikované: 17.6.2017
Ak ste ešte neboli v severotalianskych Benátkách, tak teraz je ideálny čas tam vyraziť. Centrum nepozná hluk áut ani chaos na cestách a hlavným dopravným prostriedkom tu je loď akejkoľvek veľkosti, rýchlosti a pohonu. Vďaka svojej svojráznosti lákajú Benátky mnoho turistov v ktoromkoľvek ročnom období. Mimo sezóny tu je podstatne menej turistov, ale aj v lete sa sem isto vojdete. Dnes vám poskytneme zopár praktických rád.

Taliansko, Torcello – ostrovček v Benátskom zálive
Publikované: 1.7.2017
Pokiaľ už Benátky poznáte ako svoje topánky, určite sa vydajte na okolité ostrovy v Benátskom zálive. Najznámejšími a najpopulárnejšími ostrovmi sú najbližší ostrov Murano, hodinu vzdialený ostrov Burano a najvzdialenejší, ale pre Benátky historicky najvýznamnejší – Torcello.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí I.
Publikované: 28.10.2013
Svojho času som sprevádzala našich turistov po Benátkach a patrilo sa, pokiaľ možno aj názorne, zoznámiť ich s význačnými umelcami a ich dielami, ktorí v tomto meste alebo jeho okolí žili a tvorili. Bazilika dei Frari - veľkolepý chrám nachádzajúci sa neďaleko mosta Rialto, ponúkal hneď niekoľko tipov.

Taliansko: Benátky - keď vás Jadran omrzí II.
Publikované: 4.11.2013
Väčšina Canovových známych sôch existuje v kreslenej podobe, ako modely zo sadry, ale aj v mramorovom vyhotovení v niekoľkých variantoch. To svedčí o obrovskej snahe majstra doviesť svoju víziu konečného diela k dokonalosti.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X