www.infoglobe.sk » Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše

Publikované: 10.1.2022
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Petrodvorec je naozaj majestátny – okrem hlavného paláca, ktorý je veľkým lákadlom pre turistov, tu nájdete niekoľko ďalších budov, palácov, múzeí, parkov a viac než stovku fontán. Môžete tu stráviť deň, kedy sa prenesiete v čase do obdobia Ruského cárstva a úplne zabudnete, že je vlastne 21. storočie.

do Petrodvorca každý deň prichádzajú stovky návštevníkov

K hlavnému palácu vedie promenáda zvaná Nižný park, ktorú pretína Vodná cesta. Cár Peter miloval more a vodu, kam mohol, tam sa nechal voziť loďou. Vodná cesta je teda niekoľko desiatok metrov dlhý vodný kanál, ktorý spája Kaskádu pred hlavným palácom s Fínskym zálivom.

hlavný palác

Kaskáda je veľmi pekný a zaujímavý prvok, plný sôch a fontán. Na pomerne malom priestore tu je umiestnených až 140 fontán, a keď vytryskne voda, je to ohlušujúci šum. Pri pohľade na Kaskádu určite vašu pozornosť upúta socha Samsona, ktorý bojuje s levom. Táto socha, ktorej autor je dvorný cársky architekt, Talian Bartolomeo Rastrelli, je ale symbolom víťazstva Petra Veľkého nad Švédmi v roku 1710. Prúd vody z tlamy leva dosahuje výšku úctyhodných 62 metrov. Jedná sa o najväčšiu sochu v komplexe. Väčšina sôch v Kaskáde je inšpirovaná starovekou mytológiou.

pohľad od hlavného paláca až na Fínsky záliv   pri prechádzke v tunajších parkoch zabudnete na neďaleký ruch veľkomesta

Keď vyjdeme nad Kaskádu, ocitneme sa na šachovnicovej dlažbe pred budovou hlavného paláca. Len ťažko si vie človek predstaviť, ako veľmi bol palác zničený počas 2. svetovej vojny. Paradoxne vraj sovietskymi bombami – Hitler tu chcel totiž usporiadať oslavu a Stalin, aby mu tento sen prekazil, začal palác bombardovať. Nemeckí vojaci navyše toto miesto rozkradli a obnova Petrodvorca trvala celú druhú polovicu 20. storočia.

sochy neodmysliteľne patria k tunajším záhradám   v rozsiahlych záhradách sa stratíte v čase

Napriek tomu, že je toto miesto plné turistov, nájdete si tu svoje pokojné miesto. Petrohradské rodiny sem prichádzajú počas víkendov relaxovať a dať si kávu v kaviarničke na pobreží Fínskeho zálivu alebo na piknik v parku. Pokiaľ chcete, môžete sa vydať na prehliadku hlavného paláca. Jeho interiéry vám vezmú dych – sú dielom Kataríny Veľkej, ktorá nechala miestnosti vyzdobiť.

vodu z Fínskeho zálivu využívajú kaskády pred hlavným palácom

Pri návšteve Petrohradu je určite dobrou voľbou vyčleniť si jeden deň na návštevu Petrodvorca. Dopraviť sa sem môžete prímestským vlakom alebo autobusom. Cesta trvá necelú hodinu. My sme využili mikrobus, tzv. marschrutku. Tieto mikrobusy jazdia v letnom období medzi centrami oboch miest nepretržite. Pokiaľ chcete trochu romantiky, využite loď – tá odpláva z petrohradského prístavu každých 30 minút (10 – 18 hod.). V Petrodvorci sa platia vstupy do jednotlivých objektov zvlášť.

 

GPS: 59°53'00.6"N 29°55'32.7"E

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

Rusko: Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny
Publikované: 17.1.2022
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca
Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 3.1.2022
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Smolensk,  Rusko
„Štít Ruska" – tak sa hovorí tomuto mestu.Najviac povie veta, ktorá popisuje význam mesta a zazne...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 1. 2022
sviatok:Gejza
dnes:
utorok 25.1.
3 °C
zajtra:
streda 26.1.
1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X