www.infoglobe.sk » Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše

Publikované: 10.1.2022
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Petrodvorec je naozaj majestátny – okrem hlavného paláca, ktorý je veľkým lákadlom pre turistov, tu nájdete niekoľko ďalších budov, palácov, múzeí, parkov a viac než stovku fontán. Môžete tu stráviť deň, kedy sa prenesiete v čase do obdobia Ruského cárstva a úplne zabudnete, že je vlastne 21. storočie.

do Petrodvorca každý deň prichádzajú stovky návštevníkov

K hlavnému palácu vedie promenáda zvaná Nižný park, ktorú pretína Vodná cesta. Cár Peter miloval more a vodu, kam mohol, tam sa nechal voziť loďou. Vodná cesta je teda niekoľko desiatok metrov dlhý vodný kanál, ktorý spája Kaskádu pred hlavným palácom s Fínskym zálivom.

hlavný palác

Kaskáda je veľmi pekný a zaujímavý prvok, plný sôch a fontán. Na pomerne malom priestore tu je umiestnených až 140 fontán, a keď vytryskne voda, je to ohlušujúci šum. Pri pohľade na Kaskádu určite vašu pozornosť upúta socha Samsona, ktorý bojuje s levom. Táto socha, ktorej autor je dvorný cársky architekt, Talian Bartolomeo Rastrelli, je ale symbolom víťazstva Petra Veľkého nad Švédmi v roku 1710. Prúd vody z tlamy leva dosahuje výšku úctyhodných 62 metrov. Jedná sa o najväčšiu sochu v komplexe. Väčšina sôch v Kaskáde je inšpirovaná starovekou mytológiou.

pohľad od hlavného paláca až na Fínsky záliv   pri prechádzke v tunajších parkoch zabudnete na neďaleký ruch veľkomesta

Keď vyjdeme nad Kaskádu, ocitneme sa na šachovnicovej dlažbe pred budovou hlavného paláca. Len ťažko si vie človek predstaviť, ako veľmi bol palác zničený počas 2. svetovej vojny. Paradoxne vraj sovietskymi bombami – Hitler tu chcel totiž usporiadať oslavu a Stalin, aby mu tento sen prekazil, začal palác bombardovať. Nemeckí vojaci navyše toto miesto rozkradli a obnova Petrodvorca trvala celú druhú polovicu 20. storočia.

sochy neodmysliteľne patria k tunajším záhradám   v rozsiahlych záhradách sa stratíte v čase

Napriek tomu, že je toto miesto plné turistov, nájdete si tu svoje pokojné miesto. Petrohradské rodiny sem prichádzajú počas víkendov relaxovať a dať si kávu v kaviarničke na pobreží Fínskeho zálivu alebo na piknik v parku. Pokiaľ chcete, môžete sa vydať na prehliadku hlavného paláca. Jeho interiéry vám vezmú dych – sú dielom Kataríny Veľkej, ktorá nechala miestnosti vyzdobiť.

vodu z Fínskeho zálivu využívajú kaskády pred hlavným palácom

Pri návšteve Petrohradu je určite dobrou voľbou vyčleniť si jeden deň na návštevu Petrodvorca. Dopraviť sa sem môžete prímestským vlakom alebo autobusom. Cesta trvá necelú hodinu. My sme využili mikrobus, tzv. marschrutku. Tieto mikrobusy jazdia v letnom období medzi centrami oboch miest nepretržite. Pokiaľ chcete trochu romantiky, využite loď – tá odpláva z petrohradského prístavu každých 30 minút (10 – 18 hod.). V Petrodvorci sa platia vstupy do jednotlivých objektov zvlášť.

 

GPS: 59°53'00.6"N 29°55'32.7"E

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

Rusko: Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny
Publikované: 17.1.2022
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca
Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 3.1.2022
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Smolensk,  Rusko
„Štít Ruska" – tak sa hovorí tomuto mestu.Najviac povie veta, ktorá popisuje význam mesta a zazne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

17.8.2022
V Bardejovských kúpeľoch môžete počas nedele 21.augusta 2022 vzdať hold cisárovnej Alžbete – zvanej Sisi, ktorá sa tu liečila prostredníctvom podujatia Alžbetínsky deň.  
16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 17. 8. 2022
sviatok:Milica

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X