www.infoglobe.sk » Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše

Publikované: 6.8.2018
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Petrodvorec je naozaj majestátny – okrem hlavného paláca, ktorý je veľkým lákadlom pre turistov, tu nájdete niekoľko ďalších budov, palácov, múzeí, parkov a viac než stovku fontán. Môžete tu stráviť deň, kedy sa prenesiete v čase do obdobia Ruského cárstva a úplne zabudnete, že je vlastne 21. storočie.

do Petrodvorca každý deň prichádzajú stovky návštevníkov

K hlavnému palácu vedie promenáda zvaná Nižný park, ktorú pretína Vodná cesta. Cár Peter miloval more a vodu, kam mohol, tam sa nechal voziť loďou. Vodná cesta je teda niekoľko desiatok metrov dlhý vodný kanál, ktorý spája Kaskádu pred hlavným palácom s Fínskym zálivom.

hlavný palác

Kaskáda je veľmi pekný a zaujímavý prvok, plný sôch a fontán. Na pomerne malom priestore tu je umiestnených až 140 fontán, a keď vytryskne voda, je to ohlušujúci šum. Pri pohľade na Kaskádu určite vašu pozornosť upúta socha Samsona, ktorý bojuje s levom. Táto socha, ktorej autor je dvorný cársky architekt, Talian Bartolomeo Rastrelli, je ale symbolom víťazstva Petra Veľkého nad Švédmi v roku 1710. Prúd vody z tlamy leva dosahuje výšku úctyhodných 62 metrov. Jedná sa o najväčšiu sochu v komplexe. Väčšina sôch v Kaskáde je inšpirovaná starovekou mytológiou.

pohľad od hlavného paláca až na Fínsky záliv   pri prechádzke v tunajších parkoch zabudnete na neďaleký ruch veľkomesta

Keď vyjdeme nad Kaskádu, ocitneme sa na šachovnicovej dlažbe pred budovou hlavného paláca. Len ťažko si vie človek predstaviť, ako veľmi bol palác zničený počas 2. svetovej vojny. Paradoxne vraj sovietskymi bombami – Hitler tu chcel totiž usporiadať oslavu a Stalin, aby mu tento sen prekazil, začal palác bombardovať. Nemeckí vojaci navyše toto miesto rozkradli a obnova Petrodvorca trvala celú druhú polovicu 20. storočia.

sochy neodmysliteľne patria k tunajším záhradám   v rozsiahlych záhradách sa stratíte v čase

Napriek tomu, že je toto miesto plné turistov, nájdete si tu svoje pokojné miesto. Petrohradské rodiny sem prichádzajú počas víkendov relaxovať a dať si kávu v kaviarničke na pobreží Fínskeho zálivu alebo na piknik v parku. Pokiaľ chcete, môžete sa vydať na prehliadku hlavného paláca. Jeho interiéry vám vezmú dych – sú dielom Kataríny Veľkej, ktorá nechala miestnosti vyzdobiť.

vodu z Fínskeho zálivu využívajú kaskády pred hlavným palácom

Pri návšteve Petrohradu je určite dobrou voľbou vyčleniť si jeden deň na návštevu Petrodvorca. Dopraviť sa sem môžete prímestským vlakom alebo autobusom. Cesta trvá necelú hodinu. Ja som využila mikrobus, tzv. marschrutku. Tieto mikrobusy jazdia v letnom období medzi centrami oboch miest nepretržite. Pokiaľ chcete trochu romantiky, využite loď – tá odpláva z petrohradského prístavu každých 30 minút (10 – 18 hod.). V Petrodvorci sa platia vstupy do jednotlivých objektov zvlášť.

GPS: 59°53'00.6"N 29°55'32.7"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 2.1.2020
Vlakom až na koniec sveta! Staňte sa súčasťou príbehu najväčšej železničnej trati na svete! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte
Publikované: 3.1.2020
Vlaková legenda a cesta, ktorú treba zažiť aspoň raz za život! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach krížujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca
Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C