www.infoglobe.sk » Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero

Publikované: 3.1.2022
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Mestečko Rostov sa nachádza približne 200 kilometrov severovýchodným smerom od Moskvy. Rozprestiera sa pri jazere Nero, ktoré dosahuje rozlohu úctyhodných 54,4 km2. Zaujímavosťou je, že jazero má až 18 prítokov a jeho hladina býva zamrznutá vyše polroka, presnejšie od októbra do apríla. Jazero sa využíva predovšetkým na lodnú dopravu a samozrejme na rybolov. No vráťme sa späť k mestu. Samotný Rostov má niečo cez 40 000 obyvateľov, no s pohľadu ruských miest patrí medzi menšie mestá. Napriek tomu má Rostov čo ponúknuť.

Rostov

Ešte predtým, ako si povieme viac o pamiatkach a zaujímavých zákutiach tohto mestečka, chceme len upozorniť na názvoslovie, nakoľko v Rusku sa nachádza aj mesto Rostov nad Donom. To však na rozdiel od Rostova leží neďaleko pobrežia Azovského mora v južnej časti Ruska. Aby nedochádzalo k zamieňaniu týchto miest, Rostov na severe sa zvykne nazývať aj Veľký Rostov (Rostov velikij).

RostovRostov

Pri našej návšteve sme hneď po vstupe do mesta pociťovali pokojnú atmosféru, ktorú umocňovali zasnežené ulice a budovy navôkol. Z histórie mesta sme vedeli, že prvými obyvateľmi boli Vikingovia. Po mnohých rokoch samostatného vývoja sa mesto stalo súčasťou Moskovského veľkokniežatstva. Sídlili tu arcibiskupi i metropoliti, ktorí prispeli k postaveniu hneď viacerých dominánt mesta. Tou najkrajšou z nich je dozaista „rostovský kremeľ“. Termínom kremeľ je označovaná stredoveká pevnosť či mestský hrad, ktorý slúži(l) ako administratívne, vojenské alebo cirkevné centrum. No ten rostovký je trochu iný. Situovaný je v strede mesta a zároveň na brehu jazera. Skladá sa z viacerých stavebných častí. Najvýraznejšou z nich je Chrám zosnutia presvätej Bohorodičky. Krásna biela stavba s piatimi striebornými dómami vo vnútri vyzdobenými freskami. Vo veľkolepom areáli kremľa nájdete aj ďalšie kostoly i niekoľko múzeí. V teplejších mesiacoch tieto luxusne i duchovno pôsobiace stavby dotvára aj pekná zeleň, ktorej súčasťou je i záhrada metropolitov. My sme však túto krásu obdivovali len v zimnom šate.

Rostov

Určite by ste nemali vynechať ani návštevu Rostovskej citadely s typickými cibuľovitými vežičkami a ďalšie zaujímavé zákutia tohto „prijazerného“ mestečka. Rostov ponúka aj mnohé gastronomické zážitky v miestnych reštauráciách, ktorých návštevu vám vrelo odporúčame.

Rostov Rostov

Na začiatku tohto článku sme spomenuli, že mestečko Rostov je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska. Určite sa pýtate, čo to znamená? Zlatý kruh Ruska označuje skupinu zaujímavých výletných či turistických bodov  po mestách nachádzajúcich sa severovýchodne od Moskvy. Táto oblasť je taktiež považovaná za kolísku ruskej štátnosti.

RostovRostov

RostovRostov

Rusko je nesmierne bohatá krajina, ktorá je hrdá na svoju históriu, tradície i kultúru. Každá časť či región má svoje špecifiká a mestečko Rostov nie je výnimkou. Nám sa tu páčilo a odniesli sme si okrem množstva suvenírov aj plno krásnych zážitkov.

 

GPS: 57°11'05.8"N 39°25'02.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter BarnaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Moskva: nesmrteľná matka východu
Publikované: 17.5.2008
Ten, kto už metropolu na rovnomennej rieke Moskva navštívil, mi istotne potvrdí, že najľudnatejšie mesto Ruska na prvý pohľad pripomína improvizovanú stavebnicu v rukách megalomana, ktorý bez väčšieho zmyslu pre poriadok, no s nadmierou schopnosti improvizovať, vystaval domy pre viac ako desať miliónov ľudí a nielen pre nich.

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 10.1.2022
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk
Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Precestuje oceľovú stuhu, která obopína Rusko, v dobrodružnom webinári!
Publikované: 19.4.2021
Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo, odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking a legendárny Čínsky múr. Cestovateľ Jan Haruda v stredu 28. apríla v dobrodružnej online prednáške zhmotní jedinečnú atmosféru „hotela” na kolesách a prostredníctvom zaujímavých faktov, príbehov a zážitkov spätých s magistrálou priblíži Rusko.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Rusko: Vladivostok - Na konci dlhej cesty II.
Publikované: 19.5.2013
Jeden z najvýznamnejších svetových prístavov, brána ázijského obchodu do Neapolu Ďalekého východu, či snáď mesto na konci sveta? Aký je a aký bol Vladivostok, mesto ktorého meno vyvolá bázeň i obdiv.


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Smolensk,  Rusko
„Štít Ruska" – tak sa hovorí tomuto mestu.Najviac povie veta, ktorá popisuje význam mesta a zazne...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 1. 2022
sviatok:Gejza
dnes:
utorok 25.1.
3 °C
zajtra:
streda 26.1.
1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X