www.infoglobe.sk » Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero

Publikované: 30.4.2014
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Mestečko Rostov sa nachádza približne 200 kilometrov severovýchodným smerom od Moskvy. Rozprestiera sa pri jazere Nero, ktoré dosahuje rozlohu úctyhodných 54,4 km2. Zaujímavosťou je, že jazero má až 18 prítokov a jeho hladina býva zamrznutá vyše polroka, presnejšie od októbra do apríla. Jazero sa využíva predovšetkým na lodnú dopravu a samozrejme na rybolov. No vráťme sa späť k mestu. Samotný Rostov má niečo cez 40 000 obyvateľov, no s pohľadu ruských miest patrí medzi menšie mestá. Napriek tomu má Rostov čo ponúknuť.

Rostov

Ešte predtým, ako si povieme viac o pamiatkach a zaujímavých zákutiach tohto mestečka, chceme len upozorniť na názvoslovie, nakoľko v Rusku sa nachádza aj mesto Rostov nad Donom. To však na rozdiel od Rostova leží neďaleko pobrežia Azovského mora v južnej časti Ruska. Aby nedochádzalo k zamieňaniu týchto miest, Rostov na severe sa zvykne nazývať aj Veľký Rostov (Rostov velikij).

RostovRostov

Pri našej návšteve sme hneď po vstupe do mesta pociťovali pokojnú atmosféru, ktorú umocňovali zasnežené ulice a budovy navôkol. Z histórie mesta sme vedeli, že prvými obyvateľmi boli Vikingovia. Po mnohých rokoch samostatného vývoja sa mesto stalo súčasťou Moskovského veľkokniežatstva. Sídlili tu arcibiskupi i metropoliti, ktorí prispeli k postaveniu hneď viacerých dominánt mesta. Tou najkrajšou z nich je dozaista „rostovský kremeľ“. Termínom kremeľ je označovaná stredoveká pevnosť či mestský hrad, ktorý slúži(l) ako administratívne, vojenské alebo cirkevné centrum. No ten rostovký je trochu iný. Situovaný je v strede mesta a zároveň na brehu jazera. Skladá sa z viacerých stavebných častí. Najvýraznejšou z nich je Chrám zosnutia presvätej Bohorodičky. Krásna biela stavba s piatimi striebornými dómami vo vnútri vyzdobenými freskami. Vo veľkolepom areáli kremľa nájdete aj ďalšie kostoly i niekoľko múzeí. V teplejších mesiacoch tieto luxusne i duchovno pôsobiace stavby dotvára aj pekná zeleň, ktorej súčasťou je i záhrada metropolitov. My sme však túto krásu obdivovali len v zimnom šate.

Rostov

Určite by ste nemali vynechať ani návštevu Rostovskej citadely s typickými cibuľovitými vežičkami a ďalšie zaujímavé zákutia tohto „prijazerného“ mestečka. Rostov ponúka aj mnohé gastronomické zážitky v miestnych reštauráciách, ktorých návštevu vám vrelo odporúčame.

Rostov Rostov

Na začiatku tohto článku sme spomenuli, že mestečko Rostov je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska. Určite sa pýtate, čo to znamená? Zlatý kruh Ruska označuje skupinu zaujímavých výletných či turistických bodov  po mestách nachádzajúcich sa severovýchodne od Moskvy. Táto oblasť je taktiež považovaná za kolísku ruskej štátnosti.

RostovRostov

RostovRostov

Rusko je nesmierne bohatá krajina, ktorá je hrdá na svoju históriu, tradície i kultúru. Každá časť či región má svoje špecifiká a mestečko Rostov nie je výnimkou. Nám sa tu páčilo a odniesli sme si okrem množstva suvenírov aj plno krásnych zážitkov.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter BarnaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Moskva: nesmrteľná matka východu
Publikované: 17.5.2008
Ten, kto už metropolu na rovnomennej rieke Moskva navštívil, mi istotne potvrdí, že najľudnatejšie mesto Ruska na prvý pohľad pripomína improvizovanú stavebnicu v rukách megalomana, ktorý bez väčšieho zmyslu pre poriadok, no s nadmierou schopnosti improvizovať, vystaval domy pre viac ako desať miliónov ľudí a nielen pre nich.

Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte
Publikované: 3.1.2020
Vlaková legenda a cesta, ktorú treba zažiť aspoň raz za život! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach krížujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 2.1.2020
Vlakom až na koniec sveta! Staňte sa súčasťou príbehu najväčšej železničnej trati na svete! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko: Virtuálne prehliadky moskovského metra
Publikované: 17.4.2020
Pre všetkých nadšencov podzemných rýchloželezníc máme zaujímavú pozvánku na virtuálnu prehliadku skvostu menom Moskovské metro. Jedná sa o jeden z najkrajších systémov metra na svete, a to vďaka nádhernej architektúre.

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk
Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

Rusko: Vladivostok - Na konci dlhej cesty II.
Publikované: 19.5.2013
Jeden z najvýznamnejších svetových prístavov, brána ázijského obchodu do Neapolu Ďalekého východu, či snáď mesto na konci sveta? Aký je a aký bol Vladivostok, mesto ktorého meno vyvolá bázeň i obdiv.


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Smolensk,  Rusko
„Štít Ruska" – tak sa hovorí tomuto mestu.Najviac povie veta, ktorá popisuje význam mesta a zazne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C