www.infoglobe.sk » Rusko: Omsk - Brána Sibíri

Rusko: Omsk - Brána Sibíri

Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Ak sa chceme vybrať do mesta Omsk, existujú prakticky iba dve varianty. Prvou je letecká, ale cestujúci touto formou sa musí pripraviť na menší šok, pretože miestne letisko je aj napriek relatívne vyššiemu štandardu miestnych služieb – na ruské pomery, relatívne skromné. Malá hala medzinárodného airportu, jediný pás na prichádzajúcu batožinu a všadeprítomný a nie práve prívetivý chlad. Aj keď je Omsk svojou rozlohou prakticky rovnako veľký ako Praha a to aj počtom obyvateľov (2,2 milióna), je jeho kontakt so svetom skutočne obmedzený a to nie len čo sa informovanosti týka. Druhou a pre naše putovanie aj zaujímavejšou variantou je pricestovať sem vlakom. Miestna stanica Transsibírskej magistrály je od Moskvy vzdialená 2700 km, ktorú priamy vlak prejde za cca 42 hodín. A nutné je dodať, že aj pri všetkej úcte k ruským mestám nie je dôvod kdekoľvek cestu prerušovať. Ich názvy nám príliš veľa nepovedia a tak niet divu, že Omsk získal prívlastok Brána Sibiri.

Rovnako ako u väčšiny tunajších miest je aj história tohto miesta o čosi kratšia, než by sa mohlo zdať. Pôvodná drevená pevnosť, ktorú tu v roku 1716 vybudovali na ochranu vtedajšieho ruského impéria pred vpádmi dobyvačných Kirgizov, bola základným kameňom mesta, ktoré si svoju slávu získalo až začiatkom 20. storočia, ako Sibírske Chicago. Na sklonku 18. storočia bol Omsk povýšený na mesto, pôvodná tvrdza bola obohnaná murovanými hradbami, rozkvital tu obchod a to predovšetkým z dôvodu výhodnej pozície na sútoku veľtokov Omsk a Irtyš. Mesto sa tak stalo centrom Západnej Sibíri stepnej oblasti na hraniciach s územím Kazachstanu. Ako ruské impérium expandovalo ďalej na východ, upadal aj význam mesta, ktoré sa tak stalo aj domovom odpadlíkov a vydedencov, okrem iného aj F. M. Dostojevského, ktorého sem deportovali po zrušenom treste smrti, aby si tu odpykával trest nútených prác za proticársku revoltu (okolo roku 1850). Doslova spásou pre región aj mesto bolo pripojenie k Transsibírskej magistrále, ktorá priniesla rozkvet predovšetkým o priemyslové oblasti. Zo západného Ruska sa sem sťahovalo mnoho priemyselných závodov, otvárali sa konzuláty, obchodný ruch sa opäť rozbehol. Mesto sa stalo aj významným sídlom monarchistov počas Októbrovej revolúcie, kedy sa tu utvorila dočasná vláda „bielych“ v čele s admirálom Kolčakom, o ktorom sa bližšie zmieňujeme v jednom z predchádzajúcich článkov o Irkutsku. Aj Českí legionári tu zanechali svoju stopu, keď vypomáhali brániť zlatý cársky poklad pred červenou armádou nastupujúceho bolševického režimu.  

Po vzniku ZSSR nastal presun všetkých správnych úradov ďalej na východ – do Nikolajevska, neskôr známeho ako Novosibirsk, vzdialeného iba 7 hodín cesty vlakom. Omsk opäť stratil na väčšom význame a nastala typická medzimestská nevraživosť, ktorá panuje dodnes. Zvrat nastal v priebehu 2. Svetovej vojny, počas ktorej sa do Omsku presťahovala významná časť západoruskej priemyselnej výroby, ktorá tu zostala aj po jej konci. V 50. rokoch tu bol otvorený aj komplex na spracovanie ropy – ktorý aj dnes pod názvom Sibneft stále patrí k najvýznamnejším v celej krajine.  

Centrum mesta si zachovalo niekoľko významnejších pamiatok z konca 19. storočia, niekoľko kostolov a vojenskú akadémiu. Najhonosnejším bulvárom je Leninova trieda, pýšiaca sa západným luxusom a obchodmi svetových značiek. Nachádza sa tu aj typická česká krčmička U Švejka, do ktorej vraj často chodí česká partia v čele s Jaromírom Jágrom, ktorý tu hrá za hokejový Avantgard. Partnerským mestom Omsku sú okrem iných aj Karlovy Vary… Omsk, ktorého bohatstvo je založené práve na ropnom priemysle, má aj svoje tienisté stránky. Rozdiel bohatstva a chudoby je tu stále veľmi zrejmý na každom kroku. Moderné centrum a schátrané domčeky na predmestiach, staré omlátené autá sa rovnako ako nové modely preháňajú po často zničených cestách, všade je cítiť mráz chudoby v kontraste s rozprávkovým bohatstvom.

Najväčším turistickým lákadlom mesta je bezpochyby pravoslávna Katedrála nanebovzatia Panny Márie, ležiaca uprostred mesta, kde si môžu pútnici za necelých 10 rubľov zapáliť sviečku pre šťastie. 

Monštruózny veľtok rieky Irtyš je tiež neopakovateľným lákadlom. V zime nepreniknuteľný ľad, v lete pláže a opaľovanie. Na záver snáď už len povedať, že Omsk je predovšetkým mestom kontrastov, nového a starého, schátraného a moderného, drahého a lacného, čo platí hlavne pre nákup mimoriadne kvalitnej vodky, avšak je dobré si najskôr odskúšať, čo kupujeme, pretože akosť tohto nápoja sa skutočne mení s každým dolárom – pardon, rubľom a na eura tu rovno radšej zabudnite. Pre presnosť uvádzam aj približné ceny a to predovšetkým za prepravu. Letenka z Prahy stojí cca 15 tisíc český korún. Lístok na vlak z Moskvy cca 6 tisíc. Za jedlo v reštaurácii zaplatíte zhruba ako v Čechách, za pivo cca 30 Kč a za fľašu dobrej vodky okolo 90 Kč.

Pre úplnosť pridávam aj informácie o podnebí, ktoré je tu vskutku vrtošivé. Priemerná denná teplota v júni dosahuje +20°C, v zime naopak klesá až na −19°C. Často je však počasie extrémne a teploty dosahujú až +40°C v lete a -40°C v zime.

Text: Jan Chaloupka

Foto: Sibiryak , Petar Milošević 2 , Роман Краля

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Cestou na Sibír – Jekaterinburg
Publikované: 21.2.2011
Ak máte pocit, že to, čo zažívame v našich končinách je zima, ste na omyle. Asi každý z nás preniesol istú poznámku o ruskej zime, ale málo kto si dokáže predstaviť teploty bežne siahajúce na hranicu 30 stupňov Celzia, samozrejme v mínusových hodnotách. A predstavte si tiež, že nežijete v útulnej strednej Európe, ale na ďalekom východe či na Sibíri, v niektorom z najväčších miest veľkej ruskej zem

Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte
Publikované: 3.1.2020
Vlaková legenda a cesta, ktorú treba zažiť aspoň raz za život! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach krížujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 2.1.2020
Vlakom až na koniec sveta! Staňte sa súčasťou príbehu najväčšej železničnej trati na svete! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 30.4.2014
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk
Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Rusko: Zrušený zimný čas
Publikované: 5.11.2011
Ruský prezident Dmitrij Medvedev nariadil zrušenie zimného času, čo spôsobilo časový chaos.

Cestou na Sibír - Irkutsk
Publikované: 18.4.2011
V dnešnom pokračovaní nás čaká zatiaľ najvýchodnejšie položená metropola, ktorú počas nášho putovania navštívime. Jedno z najväčších sibírskch miest spája s našim seriálom predovšetkým to, že je jednou z najzaujímavejších zastávok Transsibírskej magistrály, ktorá sa neďaleko mesta dotkne aj brehov Bajkalského jazera.

Cestou na Sibír - Novosibírsk
Publikované: 4.4.2011
V dnešnom cestovaní po ďalekom východe sa opäť pozrieme na Sibír. Cieľom našej dnešnej a nasledujúcej cesty budú dve významné ruské mestá, ktoré sú dôležitými zastávkami Transsibírskej magistrály. Tým väčším je Novosibírsk, ktorý je od menšieho, avšak v mnohých ohľadoch zaujímavejšieho, Irkutska vzdialený cca 1500 km, čo je zhruba 40 hodín cesty vlakom.

Rusko: Virtuálne prehliadky moskovského metra
Publikované: 17.4.2020
Pre všetkých nadšencov podzemných rýchloželezníc máme zaujímavú pozvánku na virtuálnu prehliadku skvostu menom Moskovské metro. Jedná sa o jeden z najkrajších systémov metra na svete, a to vďaka nádhernej architektúre.


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C