www.infoglobe.sk » Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.

Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.

Je to už dávno, čo sme sa v našom nedeľnom cestopisnom rozprávaní naposledy pozreli do Ruska, teraz je však čas opäť sa do "veľkej zeme" vrátiť a nájsť tému, ktorá by nám priblížila aj tie najvzdialenejšie kúty sveta. Opäť sa tak vraciame na Transsibírsku magistrálu, ktorá vďaka práci miliónov párov rúk navlieka ako koráliky na dlhočiznú niť tie mnohokrát najzaujímavejšie miesta, mestá a prírodné krásy ruskej krajiny. Na začiatok neuškodí zopakovať si niektoré hlavné fakty týkajúce sa tejto dráhy.

Transsibírská magistrála začína či končí v Moskve. Na druhom konci sa zas nachádza prístav Vladivostok. Tieto dva body delí 9288 kilometrov koľají, na ktoré sa napája nespočetné množstvo ďalších tepien, ktoré spoločne tvoria os celonárodnej dopravy a prepravy. Expresy a zrýchlené spoje dnes každé dva dni vyrážajú z moskovskej Jaroslavskej stanice na svoju šesťdennú púť. Tretinu nákladu smerujúceho z ďalekého východu na západ tvoria kontejnery s čínskym a predovšetkým aj japonským tovarom, ktorý je z tankerov vykladaný práve vo Vladivostoku. Vagóny pre cestujúcich sú konšrované tak, aby zvládali teploty od -40 do +40 stupňov Celzia. Trať pretína 89 miest, preklenie 16 veľtokov, prejde dva kontinenty, osem časových pásiem a to všetko na jeden cestovný lístok! Z Moskvy do Irkutska, asi nežiadanejšej destinácie na trase, ležiacej pri Bajskalskom jazere, stojí okolo 1500 - 2000 Kč. Cena závisí od triedy, ktoré sa ponúkajú dve resp. tri. Tá najlacnejšia, ľudová a vraj aj najzábavnejšia, stojí medzi 160 - 230 eur, tá druhá potom o nejakých 120 eur viac. Najlacnejší lístok si na celú trasu zoženiete (s dostatočným predstihom - najneskôr deň dopredu) za 230-330 eur podľa typu a rýchlosti vlaku. Časová úspora pri využití rýchleho spoja SK FIRM je potom zhruba dvadsať hodín, oproti 162 hodinám bežnej jazdy. A tak by sa dalo pokračovať ďalej a ďalej, ale pretože sme sa magistrále v predchádzajúcich samostatných príspevkoch venovali už niekoľkokrát, tento popis nám zatiaľ postačí.

Čo teda vieme. Po 160 hodinách stojíme na vladivostockej stanici. Čo od mesta, ktorého meno znamená "Vládca východu" vlastne čakať? Blízkosť pevninskej Číny a predovšetkýmKórejskej ľudovodemokratickej republiky, teda tej severnej komunistickej Kórei dáva tušiť historický vplyv juhoázijských národov a kultúr, hlavne teda tej čínskej, ktorá tunajšie územie spravovala až do konce 60. rokov 19. storočia. Osada a menšie rybársky prístav sa pod ruským vplyvom od konca 19. storočia premenili na najdôležitejšiu obchodnú križovatku medzi západom a východom, Európou a Áziou, ktorú reprezentuje predovšetkým japonský export. Na počiatku dvadsiateho storočia tu už tepala významná metropola, napojená na ostatné ruské resp. sovietske mestá aj významné japonské alebo čínske prístavy. V 90. rokoch tu bola zahájená výstavba už zmienenej transsibírkej magistrály, ktorá mala skrátiť niekoľkomesačnú útrpnú cestu na západ. Nové hotely, divadlá, hromadná doprava a ďalšie vymoženosti bohatého prístavného mesta. V období konca prvej svetovej vojny sa vplyvom migrácie obyvateľov z území zmietaných konfliktom populácia mesta prakticky zoštvornásobila zo sto na 400 tisíc obyvateľov. Nástup sovietskej moci však zapríčinil rozsiahlu migráciu a odliv nových obyvateľov mesta, ktorých sem vojna zahnala, vrátane značného počtu českých legionárov. Počas sovietskej povojnovej éry plnil Vladivostok tiež rozsiahlu strategickú úlohu ako domovský prístav najprv sibírskej a neskôr tichomorskej námornej flotily. Systém utajení uzavrel mesto akýmkoľvek prisťahovalcom a cudzincom až do roku 1992, kedy sa život stále nadmieru významného prístavu vrátil opäť do civilných koľají.

Viac si o meste a jeho zaujímavostiach povieme v druhej časti, ktorá vychádza už o týždeň.

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia commons: O.Žváček, BotMultichillT , Russian.Disident

preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 2.1.2020
Vlakom až na koniec sveta! Staňte sa súčasťou príbehu najväčšej železničnej trati na svete! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte
Publikované: 3.1.2020
Vlaková legenda a cesta, ktorú treba zažiť aspoň raz za život! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach krížujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 30.4.2014
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Cestou na Sibír - Irkutsk
Publikované: 18.4.2011
V dnešnom pokračovaní nás čaká zatiaľ najvýchodnejšie položená metropola, ktorú počas nášho putovania navštívime. Jedno z najväčších sibírskch miest spája s našim seriálom predovšetkým to, že je jednou z najzaujímavejších zastávok Transsibírskej magistrály, ktorá sa neďaleko mesta dotkne aj brehov Bajkalského jazera.

Cestou na Sibír – Jekaterinburg
Publikované: 21.2.2011
Ak máte pocit, že to, čo zažívame v našich končinách je zima, ste na omyle. Asi každý z nás preniesol istú poznámku o ruskej zime, ale málo kto si dokáže predstaviť teploty bežne siahajúce na hranicu 30 stupňov Celzia, samozrejme v mínusových hodnotách. A predstavte si tiež, že nežijete v útulnej strednej Európe, ale na ďalekom východe či na Sibíri, v niektorom z najväčších miest veľkej ruskej zem

Cestou na Sibír - Novosibírsk
Publikované: 4.4.2011
V dnešnom cestovaní po ďalekom východe sa opäť pozrieme na Sibír. Cieľom našej dnešnej a nasledujúcej cesty budú dve významné ruské mestá, ktoré sú dôležitými zastávkami Transsibírskej magistrály. Tým väčším je Novosibírsk, ktorý je od menšieho, avšak v mnohých ohľadoch zaujímavejšieho, Irkutska vzdialený cca 1500 km, čo je zhruba 40 hodín cesty vlakom.


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:Zita
dnes:
štvrtok 2.4.
11 °C
zajtra:
piatok 3.4.
9 °C