www.infoglobe.sk » Cestou na Sibír – Jekaterinburg

Cestou na Sibír – Jekaterinburg

Publikované: 21.2.2011
Ak máte pocit, že to, čo zažívame v našich končinách je zima, ste na omyle. Asi každý z nás preniesol istú poznámku o ruskej zime, ale málo kto si dokáže predstaviť teploty bežne siahajúce na hranicu 30 stupňov Celzia, samozrejme v mínusových hodnotách. A predstavte si tiež, že nežijete v útulnej strednej Európe, ale na ďalekom východe či na Sibíri, v niektorom z najväčších miest veľkej ruskej zem

Cieľom nášho putovania Sibírou bude najskôr Novosibirsk. Tretie najväčšie mesto Ruskej federácie bolo založené až roku 1893, ako jedna z hlavných zastávok pri Transsibírskej magistrále. Od Moskvy je to sem takmer 3 tisíc kilometrov a jednotvárna jazda vlakom sem podľa oficiálneho jazdného poriadku trvá skoro 50 hodín. Za oknom sa opakuje stále rovnaká scenéria. Briezky, borovicové či brezové lesy, sem tam polorozpadnutá chatrč s obďaleč sa pasúcim koňom a zase les, a les, a tak stále dookola. Čím viac sa vzďaľujeme od Moskvy, tým je cesta nudnejšia, čo úplne neplatí o atmosfére v často preplnených vagónoch, kde sa okrem iného dôverne zoznámite predovšetkým s univerzálnym všeliekom a nemrznúcou zmesou zároveň – pravou ruskou vodkou.

Do cieľa dorazíme zhruba po dvoch dňoch cesty, počas ktorej vlak prechádzal nespočetným množstvom menších a takmer bezvýznamných zastávok, najprv povolžskej oblasti. Mestá sú tu naozaj tak akosi nudné. Paneláky, továrenské komíny, šeď a bieda, sem tam moderná výšková budova a zase stovky rozpadnutých domčekov pri trati a nič nehovoriace mená zastávok. Z tých väčších je však potrebné spomenúť historicky zaujímavý Jekaterinburg, ktorý bude aj našou prvou zastávkou na dlhej ceste Sibírou.

Takmer presne na deň cesty z Moskvy sa na magistrále nachádza prvá z významných metropol Ruskej federácie. Hlavné sídelné mesto Uralského federálneho okruhu a 4. najväčšie mesto Ruska založil v roku 1723 Peter Veľký a pomenoval ho podľa svojej manželky Kataríny I. V skutočnosti dali mestu cárovnine meno zakladatelia miestnych hutí, ktoré vznikli na základoch starej osady. Mesto je neslávne známe predovšetkým ako miesto zavraždenia rodiny posledného cára Mikuláša II. Medzi pýchy mesta na úpätí Uralu patrí predovšetkým 8 univerzít a niekoľko historicky významných stavieb, ktorým dominuje pravoslávny Chrám na Krvi, ktorý je zároveň najväčšou atrakciou mesta. Postavený bol v rokoch 2000-2004 na mieste, kde do 70 rokov stával dom, v ktorého pivniciach bola 17. júla roku 1918 úkladne a doslova dôkladne zavraždená cárska rodina – rozstrieľaná, pobodaná a poliata kyselinou. Od roku 1924 (do r.1991) bol názov mesta zmenený na Sverdlovsk – na počesť mena vodcu tu vraždiacich bolševikov…

Za Stalinovej éry bola väčšina chrámov a kostolov nemilosrdne likvidovaná a na ich mieste vznikali obrie továrenské komplexy. Jekaterinburg sa tak stal symbolom potlačenia vykorisťovateľských síl nenávidenej aristokracie, a potom tu vznikol robotnícky moloch – gigantický strojárenský závod Uralmaš, v tej dobe najväčšia fabrika v Európe. Na ploche necelých 500 km² (zhruba rovnako ako Praha) žije 1,3 milióna obyvateľov – aj toto číslo odpovedá hlavnému mestu ČR.

Rusky Екатеринбу́рг je hraničným mestom medzi Európou a Áziou, pričom polovica mesta je európska a polovica ázijská. Bolo preto nazývané „Oknom do Ázie“ po vzore Petrohradu, ktorý je zas „Oknom do Európy“.

Dnešný vzhľad mestského centra je však predovšetkým kultúrny a intelektuálny, čo dokazujú nielen už zmienené univerzity, ale aj s tým súvisiaca prítomnosť knižníc, vedecko-výskumných ústavov, divadelných scén a obnovovaných sakrálnych stavieb. Od roku 1991 má mesto aj jednu linku metra, ktorá je stále rozširovaná na zhruba 30 staníc. O medzinárodnú prevádzku sa stará letisko Koltsovo s pravidelnou linkou ČSA. Železničná stanica taktiež tvorí významný dopravný uzol Transsibírskej magistrály spolu s najväčším železničným zoradiskom v Rusku. Periféria je však chudobná a v ruskom štýlu aj panelová. Aj napriek akejkoľvek snahe sme stále ešte v Rusku, ktoré predsa len nie je v týchto končinách práve turistickou atrakciou, a tak okrem už zmieňovaného chrámu, tu nie je moc ďalších lákadiel a tak sa posunieme na našej transsibírskej poznávacej ceste ďalej … takže nabudúce dovidenia v tatarstánskej metropole Kazaň!        

 

poznámka autora:

Seriál krátkych zastavení po ruských metropolách bude po novom súčasťou ponuky článkov nášho cestovateľského portálu  -  zúčastnite sa akcie "Staň sa spoluautorom

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons       

preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Moskva: nesmrteľná matka východu
Publikované: 17.5.2008
Ten, kto už metropolu na rovnomennej rieke Moskva navštívil, mi istotne potvrdí, že najľudnatejšie mesto Ruska na prvý pohľad pripomína improvizovanú stavebnicu v rukách megalomana, ktorý bez väčšieho zmyslu pre poriadok, no s nadmierou schopnosti improvizovať, vystaval domy pre viac ako desať miliónov ľudí a nielen pre nich.

Tatarstanská Kazaň
Publikované: 7.3.2011
V dnešnom putovaní po ruských mestách zavítame do jednej z najväčších metropol Ruska, resp. hlavného mesta republiky Tatarstan. Vitajte v Kazani.

Cestou na Sibír - Novosibírsk
Publikované: 4.4.2011
V dnešnom cestovaní po ďalekom východe sa opäť pozrieme na Sibír. Cieľom našej dnešnej a nasledujúcej cesty budú dve významné ruské mestá, ktoré sú dôležitými zastávkami Transsibírskej magistrály. Tým väčším je Novosibírsk, ktorý je od menšieho, avšak v mnohých ohľadoch zaujímavejšieho, Irkutska vzdialený cca 1500 km, čo je zhruba 40 hodín cesty vlakom.

Cestou na Sibír - Irkutsk
Publikované: 18.4.2011
V dnešnom pokračovaní nás čaká zatiaľ najvýchodnejšie položená metropola, ktorú počas nášho putovania navštívime. Jedno z najväčších sibírskch miest spája s našim seriálom predovšetkým to, že je jednou z najzaujímavejších zastávok Transsibírskej magistrály, ktorá sa neďaleko mesta dotkne aj brehov Bajkalského jazera.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk
Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X