www.infoglobe.sk » Viete, že? Rusko - prístav Murmansk

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk

Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Keď drsná zima zahalí celou krajinu pod svoj mrazivý kabát, len máloktoré rieky či jazerá zostanú splavné. Vrstvy ľadu, dosahujúce desiatky centimetrov, vytvoria ľadové diaľnice a lode uväznia v prístavoch. Obchodné cesty vo väčšine “veľkej krajiny“ tak na značnú časť roka zostanú mŕtve. Sever Ruska síce má niekoľko väčších prístavných miest, ale len máloktoré zostávajú po celý rok bez ľadového príkrovu a zamrznutých zátok. Jedným z mála je práve prístav Murmansk, nachádzajúci sa cca 200 km od fínskej, resp. nórskej hranice. Pri bližšom skúmaní mapy zistíme zaujímavý fakt, že Fínsko nemá prístup k severnému Barentsovmu moru, takže väčšina obchodných ciest vedie cez nórske či práve ruské prístavy.

Dnešná moderná metropola Murmansk je s viac než pol miliónom obyvateľov jedno z najväčších ruských miest, nachádzajúcich sa za polárnym kruhom. Čo ľudí ťahalo do mrazivých severných končín polostrova Kola, do miest kde dva mesiace v roku slnko nevychádza nad obzor? Tým dôvodom je práve prístav, obrie doky, továrne, strojárne a prekladiská a predovšetkým dlhý záliv, ktorý vplyvom jednej z vetví Golfského prúdu ako jediný severný prístav po celý rok nezamŕza. Táto skutočnosť a politické zoskupenie Európy zohrali na začiatku roku 1916 významnú úlohu v histórii tejto inak zabudnutej oblasti, vzdialenej viac ako 1500 km po železnici od dnešného Petrohradu. Mesto a prístav boli oficiálne založené na začiatku októbra už zmieneného roku 1916, kedy cárske Rusko nemalo iný prístup k medzinárodnému námornému obchodu, než cez severné oblasti, pretože počas práve prebiehajúcej 1. svetovej vojny bolo ruské pobrežie Baltského a Čierneho mora na juhu krajiny pod kontrolou nepriateľských vojsk. Cárska stolica teda vyniesla rozhodnutie vystavať nový prístav, nesúci názov Romanov-na-Murman, na počesť vtedy vládnucej cárskej dynastie Romanovcov. S boľševickým prevratom v roku 1917 prišiel aj zjednodušený názov mesta, teda Murmansk. Počas druhej svetovej vojny potom boli prístav aj rodiace sa mesto terčom drvivej nemeckej invázie, ktorá prakticky celú oblasť zrovnala so zemou. Po vojne preto musel byť celý Murmansk znovu vybudovaný. Sovietski architekti a stavbári sa však svojej úlohy zhostili s chuťou a podľa ich odvážnych plánov vzniklo jedno z najmodernejších veľkomiest na svete. Hrdinov tejto doby dodnes pripomína monumentálny pomník hrdinného vojaka „Aljoši“, stojaceho na jednom z mestských návrší. Murmansk neskôr získal aj honosný sovietsky titul Mesto-hrdina!       

Dnešná, už značne postmoderná metropola, disponuje vďaka majetku z medzinárodného obchodu značným kapitálom, ktorý je podporený aj masívnou výrobou plavidiel všakovakého druhu. Avšak v nedávnej minulosti bola hlavným zdrojom financií predovšetkým prítomnosť sovietskej a neskôr ruskej baltickej flotily s rozsiahlou vojenskou základňou, odkiaľ pravidelne vyrážali atómové ponorky, nesúce jadrový potenciál schopný zlikvidovať v globálnom konflikte celú planétu. Jedným z takýchto monštier bol aj neslávne známy Kursk, ktorý sa vo vodách Barentsovho mora v roku 2000 navždy potopil . Zlatá éra mesta však postupne upadala a upadá aj dnes. Armádny vplyv zoslabol a rovnako tak aj obchod a ekonomika, ktorá bola v čase sovietskej éry riadená centrálnym plánovaním. Ani výrazná štátna podpora, sociálne zvýhodnenie a zaujímavé pracovné podmienky nedokázali zastaviť odliv obyvateľov do južných krajín či do vyspelejšej Škandinávie. Z polmiliónového mesta zmizla medzi rokmi 1990 a 2010 takmer tretina stálych obyvateľov. Murmansk, najväčšie mesto arktického kruhu, sa tak aj naďalej vyľudňuje. Za sovietskej éry tu fungovalo aj niečo tak prostého, ako je centrálne vykurovanie, ale aj to je dávnou minulosťou a tak jednou z posledných radostí miestnych zostáva fungujúca hromadná doprava, zaisťovaná prevažne trolejbusmi, ktoré sú tu úplne najsevernejšie fungujúcou transportnou dopravou svojho typu na svete. Neďaleko prístavu sa tiež nachádza značne utajené pohrebisko ponoriek, ktoré pred niekoľkými rokmi navštívili zástupcovia zahraničných médií, aby s hrôzou konštatovali, že na severe Ruska hrozí ďalšia jadrová katastrofa. Hrdzavejúce trupy lodí a ponoriek sú tu doslova pohádzané v jednej zo zátok a na mnohých z nich sa údajne stále nachádza aj aktívne jadrové palivo... Kedysi hrdé mesto je však stále dôležitou zastávkou pre tovar na severnej obchodnej linke. Funguje tu vojenská námorná akadémia, strojárenské učenie aj univerzita, ktorá je opäť zameraná predovšetkým na technické a obchodné odbory. Akademici majú k dispozícii aj najväčšiu plachetnicu sveta – Sedov. Rovnako ako v iných polárnych oblastiach, ani tu dva letné mesiace v roku slnko prakticky nezapadá, (22.5. - 22.7.) a to je tiež doba najvhodnejšej návštevy, naopak v zime dva mesiace slnko nevychádza (29.11. – 15.1.).

Do mesta sa najlepšie dá dostať po železnici z 1500 km vzdialeného Petrohradu, cesta trvá cca 45 hodín, alebo lietadlom. Mesto je tiež východiskovým bodom pre výlety na súostrovie Špicbergy, ostrov Nová Zem, alebo expedícií až na severný pól.   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: T.Thiel, M.Lie, US Navy E.Kessler, Insider 

+ pôsobivá fotogaléria mrazivého Murmansku na englishrussia.com

                     

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Dobytie severného pólu II.
Publikované: 18.3.2012
Polárna turistika je dnes už samozrejmou súčasťou ponuky aj bežných cestovných kancelárií. Čo zažijú tí, ktorí za štrnásťdennou dobrodružnou plavbu k severnému pólu investujú viac než pol milióna českých korún? Na to snáď odpovie dnešný článok.

Viete, že? Fínsko - ľadové dobrodružstvo
Publikované: 19.2.2012
Všetko, čo naše články o zaujímavostiach severe spájalo, bola voda. Prístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a morské útesy. Dnešný diel nebude výnimkou, naopak strávime ho na palube ľadoborca, ktorý vozí výletníkov po zamrznutom Botnickom zálive.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu IV.
Publikované: 5.2.2012
Najsevernejší bod Európy, miesto, kde slnko nezapadá a kus drsnej krajiny, ktorá však odnepamäti lákala dobrodruhov zo všetkých končín sveta... Je však skutočne tým najsevernejším bodom práve mys Nordkapp?

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 3.1.2022
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?

Cestou na Sibír - Irkutsk
Publikované: 18.4.2011
V dnešnom pokračovaní nás čaká zatiaľ najvýchodnejšie položená metropola, ktorú počas nášho putovania navštívime. Jedno z najväčších sibírskch miest spája s našim seriálom predovšetkým to, že je jednou z najzaujímavejších zastávok Transsibírskej magistrály, ktorá sa neďaleko mesta dotkne aj brehov Bajkalského jazera.

Cestou na Sibír – Jekaterinburg
Publikované: 21.2.2011
Ak máte pocit, že to, čo zažívame v našich končinách je zima, ste na omyle. Asi každý z nás preniesol istú poznámku o ruskej zime, ale málo kto si dokáže predstaviť teploty bežne siahajúce na hranicu 30 stupňov Celzia, samozrejme v mínusových hodnotách. A predstavte si tiež, že nežijete v útulnej strednej Európe, ale na ďalekom východe či na Sibíri, v niektorom z najväčších miest veľkej ruskej zem

Cestou na Sibír - Novosibírsk
Publikované: 4.4.2011
V dnešnom cestovaní po ďalekom východe sa opäť pozrieme na Sibír. Cieľom našej dnešnej a nasledujúcej cesty budú dve významné ruské mestá, ktoré sú dôležitými zastávkami Transsibírskej magistrály. Tým väčším je Novosibírsk, ktorý je od menšieho, avšak v mnohých ohľadoch zaujímavejšieho, Irkutska vzdialený cca 1500 km, čo je zhruba 40 hodín cesty vlakom.


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X