www.infoglobe.sk » Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.

Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Budovy Bergen

Počas nášho putovania navštívime niekoľko veľmi zaujímavých miest, nachádzajúcich sa predovšetkým na území Nórska. O južných okrajoch tohto kráľovstva sme sa už na našom portáli zmieňovali, a to  v samostatných článkoch, venovaných napríklad hlavnému mestu – Oslu.

Mestá a miesta ako Bergen, Lofoty či Lillehammer však boli doposiaľ zabúdané a to sa práve pokúsim napraviť v nasledujúcich príspevkoch.

Hneď prvým zastavením bude rybárske mestečko Bergen, známe predovšetkým svojimi pestrofarebnými prístavnými domami. Do Bergenu je asi najpohodlnejšia a najrýchlejšia cesta lietadlom, ktorá s nízkonákladovými spoločnosťami vychádza okolo 155 eur, čo je asi najmenšia položka, s ktorou sa môžete počas nórskeho putovania stretnúť, keďže všetko ostatné stojí celkom dosť. Druhou, nemenej pohodlnou a navyše dokonale zážitkovou cestou je cesta vlakom, ktorý sem z Osla dorazí zhruba po siedmich hodinách jazdy prírodou, ktorej neskutočná krása vám po celý čas cesty asi nedovolí odtrhnúť oči Uličky Bergenod okien modernej súpravy, ktorá prechádza drsnou hornatou krajinou severozápadného atlantického pobrežia. Cesta denným vlakom stojí okolo 400 NOK, teda 52 eur, ale ceny sa môžu líšiť podľa aktuálneho kurzu a prípadných napr. študentských zliav (viac na stránkach nórskej železnice https://www.nsb.no/ )

Samotné mesto Bergen leží na rovnomennom polostrove v oblasti zvanej  Midthordaland alebo tiež region Bergen om omland. Poloha mesta je veľmi zaujímavá, pretože je od zvyšku pevniny oddelené vysokou hradbou hôr, naopak z druhej strany sú jeho brehy omývané vodami, ktoré sú v týchto miestach posiate desiatkami väčších či menších ostrovov s prístavmi ako Askøy, Flesland, Agotnes, Klokkarvik a mnoho, mnoho ďalších.

 

Bergen je tiež hlavným mestom regiónu Vestlandet – teda západných zemí, či oblastí. Mesto je so svojimi takmer 400 tisícmi obyvateľmi (vrátane okrajových oblastí) druhým najväčším v Nórsku.

Bergen

Mesto bolo založené okolo roku 1070 kráľom Olafom III., synom slávneho zakladateľa hl. mesta Osla, kráľa Haralda III. Bergen bol až do počiatku 17. storočia najväčším mestom severnej Európy a jeho pôvodný názov – Bjørgvin – znamenal doslova "zelená lúka medzi horami". Na počiatku 13. storočia prevzal tiež titul hlavného mesta Nórska od severnejšie položeného Trondheimu. Tento status však mal len medzi rokmi 1217-1299, kedy sa definitívne stalo hlavným sídelným centrom Oslo. Bergen si však aj naďalej udržiaval veľmi vrelé obchodné aj politické vzťahy so zvyškom severských zemí a predovšetkým potom s Nemeckom a Dánskom a hlavnými hanzovými mestami – zväzkom obchodne spriaznených miest. Aj inak pokojné a čisté mesto postihli na konci 14. stor. morové rany, ktorých nákaza sa sem dostala najskôr v niektorej z mnohých anglických obchodných lodí. Roku 1429 bolo dokonca mesto vypálené a drancované na základe nemeckých obchodno-strategických agresií, ktoré skončili až v polovici storočia šestnásteho.

Pohľad na Bergen z hory Ulriken

Ďalšiu pohromu sem opäť priniesli Nemci a to počas vojnového roku 1944, kedy tu kotviaca vojnová loď explodovala spoločne s nákladom výbušnín a streliva, ktoré zrovnalo so zemou väčšinu prístavných domov.     

Aj napriek blízkosti severných oblastí je podnebie v regióne ovplyvňované predovšetkým teplým morským prúdením, ktoré okrem výrazných zrážok prinášajú do Bergenu aj relatívne priaznivú klímu, s priemernou ročnou teplotou 8 °C. Naopak 213 daždivých dní v roku je jedna z najvyšších nameraných hodnôt v Európe. V zime roku 2006 tu pršalo prakticky nepretržite 84 dní, čo je nový mestský rekord. Najdaždivejším miestom Nórska je však mesto Brekke, s viac ako 3500 mm zrážok.  

Najzaujímavejšia časť mesta leží na severnej strane zálivu Vågen. Tam sa nachádza štvrť Bryggen a staré drevené domy z počiatku 18. storočia, vyvolávajúce pocit dávneho stredoveku. Farebné prístavné domčeky lemujúce korzo ukrývajú nejedno tajomné zákutie. Drevené stavby sa tiež v neustálom vlhku všelijako krútia, nakláňajú, takže výsledný dojem budí skôr pocit ktovieakej architektonickej expresie. Ďalej sa tu nachádzajú dva kostoly, ktorých počiatky sa datujú do 12. storočia. Kráľovské sídlo Haakonshallen a Rosenkrantzskú vežu rozhodne stojí zato tiež navštíviť. Celkovo potom na prechádzku mestom stačí bohato jeden deň. To, čo by návštevníci rozhodne nemali vynechať, je  jazda pozemnou dráhou na vrch Fløyen, kde z výšky 320 metrov nad morom je výhľad na mesto obklopené siedmimi horami, ktoré sa stali symbolom Bergenu.

Bergen je tiež mestom vzdelanosti, v ktorom sa nachádza slávna univerzita s kapacitou 15 tisíc študentov, ktorí sa tu vzdelávajú v hlavných odboroch, od medicíny po techniku, právo i psychológiu. Celkovo je štúdium tu jedným z najčastejšie vyhľadávaným cieľom mladých ľudí z celého sveta.

Pre nás je to však len zastávka pred ďalším putovaním po drsnom a mýtickom severe…   

 

                  

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia commons - Espt123 , Smtunli , Sveter , G.Mueller 

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škandinávia 2012 VIII. - Svartisen
Publikované: 6.5.2013
Hlavným cieľom našej cesty do Škandinávie bol národný park Sarek vo Švédsku. Putovanie po jeho horách nedopadlo tak, ako sme si predstavovali, sklamaní sme ale rozhodne neboli. Aj škarené počasie prináša zaujímavé zážitky a tých sme dozaista mali dosť.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.6.2015
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 8.7.2015
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.

Nórsko, Bergen – mesto dažďa
Publikované: 15.7.2015
Potom, ako sme si prezreli unikátny Borgundský drevený kostol, sme sa európskou cestou číslo 16 (E16) presunuli do druhého najväčšieho nórskeho mesta Bergen, kde sme strávili noc i celý nasledujúci deň.

Nórsko, Oslo – severský klenot
Publikované: 22.7.2015
Po návšteve Bergenu sme sa presunuli do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva – Osla. Keďže deň bol dlhý a náročný, prechádzku večerným mestom sme vymenili za hotelovú posteľ a odpočinok. No hneď ráno sme sa vydali v ústrety dobrodružstvu jeho spoznávania.

Grónsko – arktická divočina
Publikované: 24.4.2016
Milovníci večnej zimy a ľadu sa určite potešia pri čítaní nasledujúcich riadkov, keďže tentoraz pri našich potulkách svetom zavítame na najväčší paradoxne nazývaný „zelený“ ostrov sveta – Grónsko. V miestnom jazyku sa ale tento ostrovný mohykán nazýva Kalaallit Nunaat, čo v preklade znamená krajina ľudí.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO
Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.

Viete, že? Faerské ostrovy
Publikované: 1.4.2012
Zhruba v polovici cesty medzi Nórskom a Islandom leží zelené súostrovie, ktoré aj napriek svojmu nespornému pôvabu zostává trochu mimo hlavnej turistickej trasy medzi vyššie zmieňovanými destináciami.

Viete, že? Dobytie severného pólu I.
Publikované: 11.3.2012
Severný pól, miesto, ktoré ž od 16. storočia fascinovalo mnohých dobrodruhov aj vedcov. V dnešnej časti sa vydáme po stopách týchto slávnych výprav zo začiatku dvadsiateho storočia, aby sme sa v závere sami nalodili na ruský ľadoborec a vydali sa v ústrety arktickým končinám.

Nórsko: Hotel na koľajniciach
Publikované: 3.2.2011
Hotel na koľajniciach nazvaný Rolling Hotel vytvorilo švédske architektonické štúdio Jagnefält Milton Architecture so zámerom poskytnúť turistom, ktorí zavítajú do Nórska, nový pohľad na divy tunajšej prírody.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu IV.
Publikované: 5.2.2012
Najsevernejší bod Európy, miesto, kde slnko nezapadá a kus drsnej krajiny, ktorá však odnepamäti lákala dobrodruhov zo všetkých končín sveta... Je však skutočne tým najsevernejším bodom práve mys Nordkapp?

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk
Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Viete, že? Fínsko - ľadové dobrodružstvo
Publikované: 19.2.2012
Všetko, čo naše články o zaujímavostiach severe spájalo, bola voda. Prístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a morské útesy. Dnešný diel nebude výnimkou, naopak strávime ho na palube ľadoborca, ktorý vozí výletníkov po zamrznutom Botnickom zálive.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.
Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino
Publikované: 8.11.2019
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 10. decembra v košickom Kine Úsmev a v stredu 11. decembra v trnavskom Kine Hviezda s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov. Nórsko má v sebe všetko! Cestovateľské kino nazrie do mentality národa, ktorý vyrástol na kultúre Vikingov, verí v existenciu trollov či elfov a nedá dopustiť na svoj hnedý syr.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.II
Nórske hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto v krajine sa vám pomaly dostane pod kožu a postará ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.I
Hlavné mesto Nórska žilo deň pred útokom svoj neuponáhľaný život. Turisti a miestni obyvatelia si...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko: Krajina fjordov I
Nórsko leží spolu so Švédskom na Škandinávskom polostrove, ktorý krajine udáva charakteristické r...

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.1.2020
Národná galéria Praha oslávi 224. výročie od svojho založenia voľným vstupom. V dňoch 1. a 2. februára sa do zbierkových expozícií dostanete úplne zdarma. Akciu sprevádza bohatý sprievodný program.
27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 28. 1. 2020
sviatok:Alfonz
dnes:
utorok 28.1.
3 °C
zajtra:
streda 29.1.
3 °C