www.infoglobe.sk » Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.

Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.

Krásne, mrazivé a zároveň nadmieru zelené ostrovy ležiace pri pobreží Nórska sú pre svoju jedinečnú atmosféru vyhľadávaným miestom turistov z celého sveta aj samotných Nórov, ktorí tu sále častejšie trávia letné dovolenky. Kúzelná atmosféra prístavných dediniek, farebných lodí domorodých rybárov a nad nimi vyčnievajúce vrcholky žulových hôr, starých niekoľko miliónov rokov. Priezračné vody a krištáľovo čistý vzduch sú predzvesťou toho, že Lofoty sú miestom, ktoré stojí za to navštíviť.

Vody Atlantiku tu obmývajú okolo 80 väčších či menších ostrovov, ktorých mená vám toho asi príliš nepovedia. Sú nimi napríklad Austvågøy, Hinnøy, Skrova, Gimsøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy, Værøy a Røst, pričom iba niektoré z nich majú významnejšie osídlenie a väčšie mestá. Celé súostrovie spadá pod oblasť kraja Nortland, ktorého hlavným mestom je Svolvær nachádzajúci sa na ostrove Austvågøy. Spolu žije na ostrovoch okolo 24 tisíc obyvateľov na ploche necelých 1300 km2. Severovýchodne od súostrovia Lofoty leží ďalšie pomerne známe súostrovie – Vesterály, ktoré však slávu južných susedov nedosahuje. Od súostrovia Lofoty ho oddeľuje turisticky obľúbený Trollí fjrod. Od pevniny sú ostrovy oddelené zálivom Vestfjord.

História osídlenia súostrovia je dlhšia, než by sa mohlo zdať, pretože prví obyvatelia si toto krásne a drsné miesto vybrali už pred 6000 rokmi! Severskou mytológiou podoprené nálezy pôvodného osídlenia, udatní Vikingovia a celé stovky generácií rybárov utvárali legendami opradenú históriu ostrovov, nad ktorým v lete slnko skoro nezapadá. Novodobý rozmach prišiel až s obchodníkmi z bohatého kupeckého Bergenu, z tradičného rybolovu a remesiel sa stal výnosný obchod, ale aj tak zostal život na súostroví Lofoty nadmieru skromným a priam závislým na kvalite rybárskych úlovkov a ich dopyte. Ďalšia vlna rozmachu prišla až ku koncu 19. storočia s prílivom nových osadníkov a dobrodruhov. V tej dobe vzniklo aj niekoľko hlavných sídelných miest a obcí.

Tým najväčším a zároveň hlavným je dnes Svolvær s necelými 4000 obyvateľmi, t.j. zhruba ako Jesenice u Prahy bez nových satelitov, teda menšie mesto či väčšia dedina. Mesto je známe predovšetkým pre svoju letnú umeleckú kolóniu, čo je miesto, kde sa v letných mesiacoch schádzajú hľadať inšpiráciu kreatívci prakticky z celého sveta, aby v lone prírody a na čerstvom vzduchu načerpali nové nápady pre svoju tvorbu. Mesto je dobre dostupné trajektami a to predovšetkým z prístavov Bodø, kde istú časť života prežil aj temný prozaik Edgag Allan Poe, aby tu napísal svoj Pád do Maelstromu, čo je unikátny prírodný jav, pri ktorom vodné masy vtekajú do hlbokých a úzkych roklín so spätným odlivom, teda obrí morský vír, vznikajúci prílivom a odlivom, nie však pri pobreží, ale na otvorenom mori. Tento jav môže byť nebezpečný hlavne pre menšie rybárske lode a ďalšie plavidlá s malým výtlakom. Tento masívny vodný vír je údajne sprevádzaný hrôzu naháňajúcim zvukom, ktorý spolu s celým týmto predstavením inšpiroval nejedného žánrového autora.

Krajinu súostrovia tvorí typický severský motív, holé skaly, rozľahlé horské lúky s nízkym trávnatým porastom, minimum stromov, ktoré väčšina obyvateľov vyrúbala ako vhodný stavebný materiál lodí aj obydlí. Lesy sa však v posledných desaťročiach masívne obnovujú. Významnejšie osídlenie je na východnej strane ostrovov – teda tej kontinentálnej, pretože západná atlantická je bičovaná vetrami a nestálosťou počasia, ktoré tu rovnako ako na celom západnom pobreží Nórska určuje predovšetkým golfské prúdenie, tým pádom je aj vzhľadom k polohe súostrovia za severným polárnym kruhom relatívne mierne podnebie. Južná časť súostrovia je dokonca najsevernejším miestom na Zemi, kde priemerná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvorí tak významnú klimatickú anomáliu. Typické sú chladné letá a mierne zimné obdobia, kedy najnižšie teploty siahajú len k -15 °C. Leto je omnoho vhodnejšie a príjemnejšie na návštevu, a to hlavne v období na prelome júna a júla.

Okrem trajektov tu fungujú aj tri letiská realizujúce predovšetkým každodenné spojenie do mesta Bodø, vzdialeného pol hodiny letu či 5 hodín plavby.

Lofoty sú každopádne jednou z najlákavejších destinácii v celej Škandinávii, ale ich horšia dostupnosť a relatívne vyššia cenová náročnosť z nich aj naďalej robia pre nás niečo dosť vzdialeného a nie príliš dostupného. Dobre pre prírodu, horšie pre nás…     

       

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons - hrysdjones, strokin,Sveter a II., M.Heferkamp, per ,HolmstadSxilderik 

preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Oslo – severský klenot
Publikované: 22.7.2015
Po návšteve Bergenu sme sa presunuli do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva – Osla. Keďže deň bol dlhý a náročný, prechádzku večerným mestom sme vymenili za hotelovú posteľ a odpočinok. No hneď ráno sme sa vydali v ústrety dobrodružstvu jeho spoznávania.

Nórsko, Bergen – mesto dažďa
Publikované: 15.7.2015
Potom, ako sme si prezreli unikátny Borgundský drevený kostol, sme sa európskou cestou číslo 16 (E16) presunuli do druhého najväčšieho nórskeho mesta Bergen, kde sme strávili noc i celý nasledujúci deň.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 8.7.2015
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.6.2015
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Škandinávia 2012 VIII. - Svartisen
Publikované: 6.5.2013
Hlavným cieľom našej cesty do Škandinávie bol národný park Sarek vo Švédsku. Putovanie po jeho horách nedopadlo tak, ako sme si predstavovali, sklamaní sme ale rozhodne neboli. Aj škarené počasie prináša zaujímavé zážitky a tých sme dozaista mali dosť.

Viete, že? Faerské ostrovy
Publikované: 1.4.2012
Zhruba v polovici cesty medzi Nórskom a Islandom leží zelené súostrovie, ktoré aj napriek svojmu nespornému pôvabu zostává trochu mimo hlavnej turistickej trasy medzi vyššie zmieňovanými destináciami.

Viete, že? Dobytie severného pólu I.
Publikované: 11.3.2012
Severný pól, miesto, ktoré ž od 16. storočia fascinovalo mnohých dobrodruhov aj vedcov. V dnešnej časti sa vydáme po stopách týchto slávnych výprav zo začiatku dvadsiateho storočia, aby sme sa v závere sami nalodili na ruský ľadoborec a vydali sa v ústrety arktickým končinám.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.
Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Fínsko - ľadové dobrodružstvo
Publikované: 19.2.2012
Všetko, čo naše články o zaujímavostiach severe spájalo, bola voda. Prístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a morské útesy. Dnešný diel nebude výnimkou, naopak strávime ho na palube ľadoborca, ktorý vozí výletníkov po zamrznutom Botnickom zálive.

Viete, že? Rusko - prístav Murmansk
Publikované: 12.2.2012
Počas putovania po najkrajších končinách Európy sme navštívili najsevernejší bod Nórska, rovnako ako niektoré významné prístavy a mestá. V tejto tradícii budeme síce pokračovať aj naďalej, ale cieľ dnešnej cesty sa bude nachádzať predsa o niečo východnejšie. Ruský prístav Murmansk síce neokúzli krásou promenád, ale bezpochyby je aj na ňom čosi pozoruhodného, čo stojí za prieskum.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu IV.
Publikované: 5.2.2012
Najsevernejší bod Európy, miesto, kde slnko nezapadá a kus drsnej krajiny, ktorá však odnepamäti lákala dobrodruhov zo všetkých končín sveta... Je však skutočne tým najsevernejším bodom práve mys Nordkapp?

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO
Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko: Krajina fjordov I
Nórsko leží spolu so Švédskom na Škandinávskom polostrove, ktorý krajine udáva charakteristické r...

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 1. 2020
sviatok:Vincent
dnes:
utorok 21.1.
-2 °C
zajtra:
streda 22.1.
4 °C