www.infoglobe.sk » Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

Nikomu, kto trávi dovolenku v Rusku, by nemalo uniknúť staroslávne mesto Novgorod, ktoré sa nachádza na rieke Volchov asi 160 kilometrov juhovýchodne od Petrohradu. Historické pramene sa o Novgorode zmieňujú už v 9. storočí v súvislosti s legendárnym vikingským náčelníkom Rurikom, ktorý tu údajne vládol a neskôr bol považovaný za zakladateľa ruského štátu. Počas 10.-11. storočia bol Novgorod druhým najvýznamnejším mestom Kyjevskej Rusi.

Novgorod - kostel

Po odtrhnutí Novgorodu od Kyjevskej Rusi v dvanástom storočí tu vznikla „bojarská republika“, ktorej bohatstvo sa zakladalo na obchode v rámci hanzovného spolku. Starý Novgorod býva v dejinách popisovaný ako ruská verzia stredovekej demokracie na spôsob talianskych obchodných republík. Tejto dejinnej demokratickej variante Ruska však odzvonilo, keď bol Novgorod v druhej polovici 15. storočia nútený skloniť sa pred rastúcou mocou Moskovského kniežactva, k ktorému bol v roku 1478 pripojený.

Úpadok Novgorodu zavŕšil moskovský vládca Ivan Hrozný v roku 1570. Počas šesťtýždňových masakrov, ktoré mali byť odvetou za ochotu novgorodských pridať sa k Poľsko-litovskej únii, bolo pobitých okolo 60 000 obyvateľov. Cárovi vojaci nahádzali, okrem iného, novgorodských mešťanov do rieky Volchov. Potom brázdili jej hladinu v loďkách a plávajúcich úbožiakov mlátili palicami a sekerami. Demokratickej ruskej ceste tak definitívne odzvonilo. Od tej doby tu už vládla len neslávne známa tradícia ruskej despotie „samoderžavia“, ktorá v rôznych podobách zatápala nielen vlastnému ľudu, ale tiež okolitému svetu.

Novgorod

Zvony a chrámy

Termín, že Novgorodu niečo odzvonilo, je veľmi priliehavý, pretože pri prechádzke rozľahlým novgorodským kremľom určite návštevníka zaujme kolekcia obrích zvonov. Okrem toho tu však sú aj chrámy, kostoly a kostolíky, a to doslova na takmerkostel –„Znamenskij sabor“ každom kroku. Priehrštie pravoslávnych svätostánkov budí dojem maniakálnej staviteľskej posadnutosti Novgorodčanov, a vzbudzuje úvahy o akejsi forme konkurencie v ponuke náboženských pôžitkov. Starí Novgorodčania, obklopení pri prechádzke svojim mestom nespočetnými kostolmi a kostolíky, boli možno v náboženskej sfére vystavení podobným zvodom, ktoré dnes pociťuje návštevník obchodného domu, ktorý je na všetkých stranách lákaný rozmanitým komerčným tovarom. V oboch prípadoch ide vlastne o ponuku cesty do raja, aj keď rozdielne chápaného.

Pozoruhodný je chrám svätej Sofie s preslávenou miestnou ikonou Matky Božej, zvanou „Znamenije“. Legenda vraví, že sa Matka Božia zjavila jednému z miestnych svätcov, ktorých pozostatky sa údajne taktiež nachádzajú v chráme svätej Sofie. Bolo to v dobe, kedy na Novgorod útočilo vojsko mesta Suzdal. Bohorodička poradila, aby bola jej ikona vynesená na hradby, po čom suzdalskí vojaci oslepli či čo, skrátka boli paralyzovaní nadprirodzeným vplyvom. Predtým však ešte zasiahli ich šípy ikonu, ktorá začala roniť slzy.

Krušný ruský sever

Údajné stopy po suzdalských šípoch na ikone, zarámovanej a umiestnenej v akejsi monštrancii, mi ukazovala miestna bábuška, ktorá to tu strážila. Pôvodne som sa jej chcel spýtať na názov ikony, ktorej relatívne vkusnú repliky sa dá kúpiť v chráme. Okrem toho, že ma bábuška ešte nenásilne primäla, aby som si napísal všetky údaje o svätom obraze a okolnostiach svojej návštevy v azbuke, ešte zaujímavo rozprávala o krušnom živote v súčasnom Novgorode.

Bábuška sa narodila v Irkutsku a potom žila v Moldavsku, a ako tam, tak aj inde bolo vraj lepšie než v Novgorode. Mzdy tu sú malé - sama vraj má asi 2500 rubľov na mesiac, pričom ceny v rubľoch sú tu zhruba rovnaké, ako v Čechách v korunách. Leto tu trvá len dva mesiace a v auguste už začína mrznúť, z tohto dôvodu sa tu nedá nič moc pestovať. Je fakt, že my sme v tunajšom kraji nevideli rásť na zaburinených záhradách takmer nič iného než zemiaky a kôpor. Dokonca aj na Sibíri, v jej rodnom Irkutsku, vraj trvá leto štyri mesiace.

Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…

A ešte genderovo nekorektný dodatok…

Novgorod má však aj iné lákadlá, než ikony a starobylú architektúru – avšak skôr z pohľadu mužského návštevníka. Na pešom moste, ktorý vedie z kremľa cez modrú rieku Volchov, sa za slnečných dní krátkeho severského leta promenádujú zvodne odeté miestne krásky. Podľa toho, čo som o tomto druhu sociálneho chovania započul, je cieľom novgorodských krásavíc prezentovať samú seba ako tovar tej najlepšej kvality za účelom „zakúpenia“ dobre situovaným „záujemcom“. A kto na to nemá, aspoň sa rád pozrie, prípadne si urobí aspoň nejakú fotku na pamiatku.

Novgorodské dívky na mostě přes řeku Volchov

Na môj vkus sú miestne Rusky veľmi pôvabné a v porovnaní s Češkami v priemere aj znateľne útlejšie. „Škarohlíd“ by povedal, že to je tým, že ruské krásavice nemajú čo do úst, a tiež sa tvrdí, že omnoho radšej investujú do oblečenia než do potravy, ale potvrdenie tejto hypotézy by si pochopiteľne vyžadovalo serióznejší výskum. Pohľad na miestne dievčatá môže návštevníka zo Západu ľahko priviesť k myšlienke, že by nebolo od veci stráviť v tejto zemi dlhší čas; veď nakoniec ani ten kôpor skoro vo všetkých jedlách nie je zase až tak zlý, keď si človek zvykne. Zhrnuté: ak máte radi zvony, kostoly a prípadne aj pekné ženy, nevynechajte návštevu Novgorodu.

cestovni kancelář Mundo

Text: Václav Kozina, píše pre cestovnú kanceláriu Mundo

Foto: cestovná kancelária Mundo



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 10.1.2022
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 3.1.2022
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Na Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 2.1.2020
Vlakom až na koniec sveta! Staňte sa súčasťou príbehu najväčšej železničnej trati na svete! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte
Publikované: 3.1.2020
Vlaková legenda a cesta, ktorú treba zažiť aspoň raz za život! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach krížujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Precestuje oceľovú stuhu, která obopína Rusko, v dobrodružnom webinári!
Publikované: 19.4.2021
Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo, odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking a legendárny Čínsky múr. Cestovateľ Jan Haruda v stredu 28. apríla v dobrodružnej online prednáške zhmotní jedinečnú atmosféru „hotela” na kolesách a prostredníctvom zaujímavých faktov, príbehov a zážitkov spätých s magistrálou priblíži Rusko.

Rusko: Vladivostok - Na konci dlhej cesty II.
Publikované: 19.5.2013
Jeden z najvýznamnejších svetových prístavov, brána ázijského obchodu do Neapolu Ďalekého východu, či snáď mesto na konci sveta? Aký je a aký bol Vladivostok, mesto ktorého meno vyvolá bázeň i obdiv.


Súvisiaca fotogaléria

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X