www.infoglobe.sk » Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou

Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Po známej Októbrovej revolúcii vyvlastnili komunisti aj zbierky šľachtických rodov, ktoré boli prevezené práve do Ermitáže. Neskôr však bola časť exponátov predaná do zahraničia. Počas 2. svetovej vojny boli budovy múzea poničené, zbierky sa však podarilo zachrániť.

pohľad na Palácové námestie od Zimného paláca

V šiestich oddeleniach sa nachádza zhruba 350 sál, kde je vystavených okolo 65 tisíc exponátov. Múzeum ich však vlastní až okolo troch miliónov. Vystavená je teda len malá časť. Ermitáž sa dokonca pýši najväčšou kolekciou obrazov na svete. Len samotná Katarína údajne za svojho života zhromaždila 3 996 obrazov.

jedna zo sál Ermitáže   Kto asi hrával na tomto klavíri?

Dnes tu môžeme obdivovať expozíciu najstaršieho dochovaného umenia na území bývalého Sovietskeho zväzu – obdobie paleolitu, antiky, ďalej egyptské múmie a iné exponáty zo starého Egypta, Mezopotámie, strednej Ázie a podobne. Západné umenie tu je zastúpené od obdobia raného stredoveku až po moderné umenie. Z významných obrazov uveďme napr. Madonna Conestabila od Rafaela, Madonna Benois a Madonna Litta od da Vinciho, či sochy a obrazy Michelangela. Slavnymi obrazmi môžeme pokračovať k menám ako Picasso, Gauguin, Van Gogh, Rubens, Rembrandt… Chýbajú vám ruskí umelci? Áno, tí totiž majú svoje diela vystavené v Ruskom múzeu.

Michelangelova socha  samotné interiéry Ermitáže sú umeleckým dielom  na dôkladnú prehliadku Ermitáže jeden deň nestačí

Pre návštevníkov je veľkým lákadlom aj kolekcia šperkov a cenností v Briliantovej a Zlatej klenotnici. Korunovačné klenoty tu však nenájdete. Pokiaľ chcete navštíviť tieto klenotnice, musíte si to dopredu dohodnúť. Prehliadka so sprievodcom trvá zhruba 90 minút.

Pokiaľ vás baví história a najmä umenie, Ermitáž by ste počas svojej návštevy Petrohradu rozhodne nemali vynechať. Zážitkom je aj samotné prechádzanie sa po budovách múzea, ktoré sú nádherne zdobené. A samozrejme Palácové námestie – nádvorie Zimného paláca. Dominantou nádvoria je Alexandrov stĺp, ktorý dal postaviť cár Alexander I. na počesť víťazstva nad Francúzskom v období napoleonských vojen. Jeho výška je 47,5 m a zaujímavosťou je, že nie je ničím pripevnený k zemi, drží len svojou vlastnou váhou. Jedná sa o jeden veľký kus granitu, na vrchu ktorého je anjel držiaci kríž. Jeho tvár sa vraj nápadne podobá na tvár cára Alexandra.

Alexandrov stĺp dominuje Palácovému námestiu   anjel držiaci kríž na vrchole Alexanderovho stĺpu

budova Zimného paláca, kde sídlila cárska rodina

Ermitáž je rozsiahle múzeum, a pokiaľ si ho chcete prehliadnuť naozaj dôkladne, môžete si kúpiť dvojdennú vstupenku (len online cez webové stránky múzea). Jednodenná vstupenka, ktorá zahŕňa všetko, čo môžete navštíviť, stojí 700 rubľov (cca 250 Kč). Do jednotlivých expozícií si môžete zakúpiť vstupenku za 300 rubľov. Každý prvý štvrtok v mesiaci je vstup zdarma, čomu však odpovedajú davy návštevníkov. V pondelok býva múzeum zatvorené.

GPS: 59°56'23.5"N 30°18'50.4"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 6.8.2018
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko – Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny
Publikované: 20.8.2018
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh
Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca
Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C