www.infoglobe.sk » Rusko: Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny

Rusko: Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny

Publikované: 17.1.2022
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Voilá, predstavujem vám Červené námestie. Miesto, ktoré je dnes obklopené slávnymi obchodmi a na konci ktorého sa vyníma cukrovinkový chrám Vasiľa Blaženého, bolo zastavané už v 12. storočí. Od roku 1991 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na námestí nájdete Leninove mauzóleum, krásnu budovu Štátneho historického múzea, obchodný dom GUM a ďalší pravoslávny chrám – Ikony Matky Božej Kazanskej.

budova Štátneho historického múzea

Stretnete tu omnoho viac turistov než miestnych. Pre turistu sa nachádza v okolí Červeného námestia v podstate to najhlavnejšie a mnohokrát aj jediné, čo môže v Moskve vidieť. Pre miestneho obyvateľa tu však nič dôležitého pre každodenný život nie je. Návštevníkov Moskvy toto miesto priťahuje svojím významom – okrem vojenských prehliadok, ktoré sa tu stále konajú, sa na námestí vyhlasovali najdôležitejšie rozhodnutia cára a pre výstrahu ostatným sa tu aj popravovalo.

socha maršála Georgija Žukova pred budovou múzea

My spolu nahliadneme do dvoch zmienených chrámov. A pokiaľ by vás po ceste prepadla chuť na niečo dobré alebo by ste zatúžili priviesť domov ako suvenír nejaký luxusný parfém, nie je problém. Všetko nájdete v GUMe.

Chrám Vasiľa Blaženého je ikona nielen Červeného námestia, ale aj celého Ruska. K jeho vzniku sa viaže niekoľko legiend. Postaviť ho dal cár Ivan Hrozný v roku 1555. Architekta dal cár vraj oslepiť, aby už nikdy žiadnu podobnú stavbu nemohol postaviť. Chrám má deväť kopúl a každá je iná. Jeho symbolika je však jasne premyslená.

každá z veží chrámu je úplne iná

Dnes chrám slúži skôr ako múzeum. Dovnútra môžete nahliadnuť po zaplatení vstupného 700-1000 rubľov, čo je asi 8 až 11€ (deti do 16 rokov majú vstup zdarma). Cez leto býva chrám každú stredu zatvorený. Vo vnútri je deväť kaplniek a celý interiér je bohato zdobený.

Viete, kto to bol Vasiľ Blažený, po ktorom bol chrám pomenovaný? Údajne veľký podivín, tulák, ktorý sa nebál cárovi Ivanovi Hroznému vravieť pravdu. A cár ho napodiv ctil (napriek tomu, že bol povestný svojou krutosťou). Po Vasiľovej smrti postavili nad jeho hrobom kaplnku v už stojacom chráme, a pretože sa v nej ako jedinej konali bohoslužby po celý rok, celý chrám sa začal nazývať chrám Vasiľa Blaženého.

interiér chrámu Vasiľa Blaženého je bohato zdobený   vo vnútri chrámu Vasiľa Blaženého nájdete aj jeho maketu

v chráme Vasiľa Blaženého nie sú stropy

Druhý chrám, Matky Božej Kazanskej, nájdete medzi GUMom a historickým múzeom. Najprv stál na jeho mieste drevený chrám, ktorý ale v roku 1635 vyhorel a následne ho nahradil kamenný chrám. Počas svojej existencie prechádzal mnohými rekonštrukciami a v roku 1936 bol zbúraný. Prekážal totiž pri prvomájových oslavách. Až na počiatku 90. rokov bola vybudovaná presná kópia chrámu.

chrám Ikony Matky Božej Kazanskej   obchodný dom GUM zaberá veľkú časť námestia

Keď sa vydáte na Červené námestie, vydáte sa do časov dávno minulých a ovanie vás dych ruskej histórie. Napriek tomu, že v ruštine sa námestie volá Krasnaja ploščaď a je prekladané ako Červené námestie, v staroruštine slovo krasnaja skutočne znamená krásny. A toto priezvisko si námestie skutočne zaslúži.

 

GPS: 55°45'15.7"N 37°37'12.6"E

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 10.1.2022
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh
Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Moskva: nesmrteľná matka východu
Publikované: 17.5.2008
Ten, kto už metropolu na rovnomennej rieke Moskva navštívil, mi istotne potvrdí, že najľudnatejšie mesto Ruska na prvý pohľad pripomína improvizovanú stavebnicu v rukách megalomana, ktorý bez väčšieho zmyslu pre poriadok, no s nadmierou schopnosti improvizovať, vystaval domy pre viac ako desať miliónov ľudí a nielen pre nich.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X