www.infoglobe.sk » Rusko, Moskva – na skok za Leninom

Rusko, Moskva – na skok za Leninom

Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Mauzóleum, ktoré sa nachádza na Červenom námestí, je jedným z najčastejších cieľov návštevníkov Moskvy. Leninove telo je opradené mnohými záhadami, a aj to je jedným z mnohých dôvodov, prečo čakáme už skoro dve hodiny v dlhom rade. Ročne sem totiž zavíta okolo milióna návštevníkov. Bezpečnostné kontroly sú prísne, pred vstupom musíme odovzdať ruksak a zaradiť sa do radu. Nesmieme mať ruky vo vreckách, ani prekrížené, nesmieme hovoriť. Cítim trochu nervozitu. Ako bude Lenin vyzerať?

Ako dlho bude ešte Leninove telo vystavené v mauzóleu?

Vstupujeme dovnútra. Je tu pomerne chladno, pretože nabalzamované telo potrebuje špeciálnu starostlivosť. Musíme ísť v jednostupe a nesmieme sa zastaviť. Pomalým krokom teda prechádzame okolo vitríny. Telo Lenina je umiestnené v sklenenej rakve obdĺžnikového tvaru a zo všetkých strán pri ňom vojaci držia stráž. Snažím sa dobre si ho prehliadnuť, ale vidieť mu len hlavu a ruky. Telo je oblečené do tmavého obleku. V miestnosti je tma, sklenenú vitrínu osvetľuje len slabé svetlo.

mauzóleum svojou farbou trochu splýva s kremeľským múrom

Je mi jasné, že údržba tela je náročná procedúra a že za viac ako deväťdesiat rokov muselo byť použitého mnoho materiálu (presný spôsob balzamovania sa tají). Možná preto Lenin vyzerá ako vosková figurína, úplne umelo a neprirodzene. Necítim sa tu vôbec dobre, chladná a tmavá miestnosť, vojaci okolo mŕtveho tela, hrobové ticho. Doslova. Než obídem vitrínu dokola, aby som opustila miestnosť na druhej strane, ubehne asi 15 sekúnd. Fotiť sa tu samozrejme tiež nesmie.

Pohľad na mauzóleum z Červeného námestia

Odpoveď na to, či je telo pravé, alebo z vosku, som nenašiel. Isté však je, že na Leninovom tele sa podpísalo nie vždy šetrné zaobchádzanie. Rozchádzajú sa informácie o tom, či bolo telo nabalzamované hneď po smrti alebo až neskôr, keď už bolo v pokročilom štádiu rozkladu. Počas prestavby mauzólea či Veľkej vlasteneckej vojny zrejme neboli podmienky pre balzamované telo ideálne, čo sa tiež mohlo podpísať na jeho stave. Napriek tomu, že ruská vláda tvrdí, že telo je v perfektnom stave, nájdu sa aj názory, že z pôvodného tela zostalo len 10 % a zvyšok je vosk.

pri kremeľskom múre sa nachádza cintorín, kde je pochovaná aj Leninova milenka Inessa Armandová

Leninova manželka, Nadežda Krupská, navštevovala mauzóleum každý rok až do svojej smrti v 30. rokoch. Pri poslednej návšteve si vraj povzdychla, že Lenin vyzerá stále rovnako, ale ona zostarla.

V posledných rokoch sa čím ďalej tým viac hovorí o tom, že by sa Leninove telo pochovalo do rodinného hrobu v Petrohrade. Údržba tela aj mauzólea je nákladná. Viac než polovica Rusov sa už vyslovila za jeho uloženie do hrobu. A klasický pohreb si prial aj sám V. I. Lenin.

GPS: 55°45'13.2"N 37°37'12.3"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Moskva: nesmrteľná matka východu
Publikované: 17.5.2008
Ten, kto už metropolu na rovnomennej rieke Moskva navštívil, mi istotne potvrdí, že najľudnatejšie mesto Ruska na prvý pohľad pripomína improvizovanú stavebnicu v rukách megalomana, ktorý bez väčšieho zmyslu pre poriadok, no s nadmierou schopnosti improvizovať, vystaval domy pre viac ako desať miliónov ľudí a nielen pre nich.

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh
Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Rusko – Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny
Publikované: 20.8.2018
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 6.8.2018
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikované: 18.4.2014
Vznik, rozkvet a zánik bojarskej republiky.

Rusko: Vladivostok - na konci dlhej cesty I.
Publikované: 12.5.2013
Keď sa povie Vladivostok, vybaví sa mi čosi tak vzdialené a zároveň monumentálne, sovietsky obité a súčasne úctyhodné, čo vždy navodí ten pocit prirodzenej zvedavosti. Aký je vlastne Vladivostok, konečná stanica Transsibírskej magistrály, na to si skúsime teraz odpovedať.

Rusko: Rostov – mesto pri jazere Nero
Publikované: 30.4.2014
Dnes sa presunieme na sever do Jaroslavlianskej oblasti Ruskej federácie. Navštívime jedno starobylé mestečko, ktoré patrí k významným centrám turistického ruchu a je zaradené do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko: Omsk - Brána Sibíri
Publikované: 16.5.2011
Juhosibírsky Omsk bude našou ďalšou zastávkou v trans-sibírskom putovaní. Mesto je nazývané branou Sibíri. Aký je asi život v jednej z najväčších ruských metropol?


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Smolensk,  Rusko
„Štít Ruska" – tak sa hovorí tomuto mestu.Najviac povie veta, ktorá popisuje význam mesta a zazne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C