www.infoglobe.sk » Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí

Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Petrohrad nie je mesto s dlhou históriou – jeho výstavba započala v roku 1703 a inicioval ju cár Peter I. Veľký, po ktorom dostalo mesto svoje meno. Staršie generácia bude toto mesto možno stále nazývať Leningradom, na ktorý bol Petrohrad premenovaný medzi rokmi 1924 až 1991.

Nasvietené pobrežie a mosty rieky Nevy

My sa dnes spolu vypravíme na plavbu loďou po rieke Neve. A začneme na Univerzitnom nábreží, kde na nás čaká nečakané. Egyptské sfingy. Nie, nerobím si srandu. Skutočne tu nájdete dve originálne Thébske sfingy, ktoré nechal z Egypta previezť Peter I. Veľký. Tie kedysi strážili hrobku faraóna Amenhotepa II. Teraz strážia Akadémiu umenia. Viaže sa k nim legenda, že po ich prevezení došlo v cárskej rodine k niekoľkým tragédiám. Sfingy sú totiž vraj prekliate, pretože ich odvezením prišiel faraón o svoj pokoj.

Palácové námestie, ktorému dominuje Alexandrov stĺp   Petrohrad je plný krásnych chrámov a kostolov

Loď pokračuje vo svojej plavbe okolo najslávnejšej budovy Petrohradu a nebojím sa povedať, že aj celého Ruska – Ermitáže. Tá si zaslúži samostatné rozprávanie v budúcom článku. Na druhej strane rieky sa slnko opiera do zlatých striech chrámu sv. Petra a Pavla, ktorý leží v komplexe Petropavlovskej pevnosti. Tá bola vybudovaná na Zajačom ostrove, čo je najstaršia kamenná časť mesta, postavená v roku 1703 (áno, pamätáte si dobre, v tomto roku sa začalo s výstavbou mesta). Slúžila ako vezenie a miesto popráv, ale dnes z nej majú návštevníci úplne iný úžitok. Je to skvelé miesto pre odpočinok od mestského zhonu a ruchu. V chráme sv. Petra a Pavla, ktorý je skvostnou stavbou, ležia hrobky takmer všetkých ruských cárov, počínajúc Petrom Veľkým.

Petropavlovská pevnosť a veže chrámu sv. Petra a Pavla

Petrohrad sa označuje aj ako Benátky severu – mesto je pretkané riekami a kanálmi. Veľkou turistickou atrakciou sú mosty na rieke Neve, ktoré sa v noci zdvíhajú, aby mohli preplávať aj vysoké lode. Každú noc sa zhruba 13 mostov zdvíha podľa presného harmonogramu. Od novembra do apríla býva Neva zamrznutá, takže sa tadeto žiadne lode neplavia. Po zvyšok roku sa cestná premávka na mostoch v určitom čase zastaví a mosty sa zdvíhajú, aby mohli lode z Fínskeho zálivu pokračovať do Ladožského jazera a trebárs aj ďalej do Moskvy. Od mája do júla určite využite slávne biele noci. Slnko vtedy zapadne až po polnoci, aj to iba zhruba na 3 hodiny. Zdvíhanie nasvietených mostov je v tomto období skutočne pekným predstavením.

biele noci v Petrohrade môžu vyzerať aj takto – o jednej ráno nastáva súmrak

pripomienka na významných panovníkov dýcha z každého miesta Petrohradu   Chrám sv. Izáka je jedna z najvýznamnejších stavieb v meste

V Petrohrade je toho skutočne veľa, čo stojí za to vidieť a obdivovať. Stačí, keď sa preveziete metrom, ktorého niektoré stanice sú tiež architektonickými skvostmi. A nezabudnite sa prejsť po Nevskom prospekte – na takmer 5 kilometrov dlhej ulici nájdete mnoho pekných budov, chrámov a palácov.

GPS: (letisko) 59°48'11.3"N 30°16'00.6"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca
Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 6.8.2018
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

Rusko – Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny
Publikované: 20.8.2018
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh
Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C