www.infoglobe.sk » Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca

Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.

My sme pri pobyte vo Fínsku túto možnosť využili a rozhodne sa jednalo o príjemnú zmenu od severskej prírody (a obzvlášť to na pár dní uľavilo finančne, pretože ceny v Petrohradu boli väčšinou nižšie než v ČR). Zhodou okolností sme mali to šťastie, že sme si zvolili májový dátum, ktorý presne pasoval na oslavy Dňa víťazstva spojených s vojenskou prehliadkou. Ak chcete aj vy zažiť oslavy, tak je najvyšší čas začať plánovať tento výlet.

cesta cez rieku Nevu smerom k Petropavlovskej pevnosti   Jedny z najtypickejších motívov moderných ruských suvenírov

Pri výstupe z trajektu nás vítala živá kapela a všade sme boli obklopení gýčovitými suvenírmi s motívmi prezidenta V. Putina (verte mi, určite si nejaký odveziete). Hneď v prístave stojí plno taxikárov aj šoférov minibusov, ktorí vás odvezú do centra. Anglicky sa ani nesnažte hovoriť, miestni nemajú veľmi radi cudzie jazyky. Rusi k vám budú oveľa priateľskejší a nápomocnejší, ak na nich prehovoríte po svojom, čiže česky, prípadne slovensky. Vôbec sa neľakajte, že vchodové dvere od domov majú ráz, akoby ste mali vstúpiť do nejakého pochybného podzemia, zjavne to má svoj dôvod.

Kazanská katedrála

Prvý deň sme venovali výhradne prehliadke Petrohradu. Začali sme návštevou Ermitáže – komplexu piatich budov, ktorý v súčasnosti slúži ako múzeum. V určitých časoch je prehliadka zdarma, tak sme využili príležitosť a prešli si časť interiéru Zimného paláca. Prehliadka je naozaj veľmi rozsiahla preto pokiaľ plánujete Ermitáž dôkladne prejsť, zaberie vám to minimálne jeden celý deň. A deti to asi nebude veľmi baviť...

výhľad z katedrály sv. Izáka

Cez rieku Nevu sme sa potom dostali na Vasiljevsky ostrov, konkrétne do historicky známej časti nazývanej Strelka. Potom sme pokračovali na Zajačí ostrov priamo v ústí Nevy – do Petropavlovskej pevnosti, ktorú v roku 1703 založil cár Peter I. Veľký. Vo vnútri sa nachádza chrám sv. Petra a Pavla, ktorý vlastní najvyššiu pravoslávnu vežu na svete.

Zajačí ostrov - Petropavlovská pevnosť

Odpoludnia sme navštívili nádhernú katedrálu sv. Izáka – moju najobľúbenejšiu petrohradskú stavbu. Jedná sa o najväčší a najvyšší pravoslávny chrám v Petrohrade a druhý najvyšší na svete. Katedrálu sv. Izáka určite pri prehliadke mesta nevynechajte, skutočne sa totiž jedná o naozaj veľmi impozantný monument, ktorý má zároveň aj nádherný interiér. Katedrála sa nachádza približne 1 km od Ermitáže a cestou je možné navštíviť ešte budovu Admirality, ktorá momentálne slúži ako námorná škola. Potom sme sa vydali ku klasicistickej Kazanskej katedrále a pokračovali až ku chrámu Vzkriesenia Ježiša Krista. V tejto katedrále s pozlátenými kupolami, ktorá pripomína moskovský chrám Vasila Blaženého, je pochovaný cár Alexander II.

katedrála sv. Izáka   katedrála sv. Izáka – interiér

chrám Vzkriesenia Ježiša Krista   chrám Vzkriesenia Ježiša Krista – interiér  chrám Vzkriesenia Ježiša Krista

vo vnútri Ermitáže   vo vnútri Ermitáže

Nasledujúci deň (9. mája) sa konali oslavy Dňa víťazstva (Děň Pobědy) – jedná sa o štátny sviatok, ktorý zaviedol J. V. Stalin v roku 1945 na počesť ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Oslavy sú skutočne veľkolepé a na nohách je už zrána snáď každý občan Petrohradu. Prebieha vojenská prehliadka, hrá ruská hymna, všade sú vyvesené vlajky ZSSR a Rusi volajú „Hurá!“ a „Spasibo“. Rozhodne sa jedná o veľmi zaujímavý zážitok.

vojenská prehliadka k oslavám Dňa víťazstva  výzdoba osláv Dňa víťazstva - Zimný palác  vojenská prehliadka k oslavám Dňa víťazstva

Aby sme po obede unikli preľudnenému mestu, rozhodli sme sa navštíviť Katarínsky palác, ktorý cár Peter I. venoval v roku 1710 svojej manželke Kataríne. Od centra Petrohradu je palác vzdialený len necelých 30 km. Na miesto sa dá dostať pomocou minibusu, ale počítajte s doslova pekelnou jazdou. Za hranicami Petrohradu už zrejme dopravné predpisy nikoho nezaujímajú. Prehliadky paláca sú veľmi obľúbené a čakajú sa pomerne dlhé rady, než sa vôbec dostanete z jednej miestnosti do druhej. Vnútrajšok je nádherný, ale ešte príjemnejšia je prechádzka rozľahlými záhradami, kde už človek konečne nájde pokoj, priestor a svieži vzduch.

Katarínsky palác   v záhradách Katarínskeho paláca

v záhradách Katarínskeho paláca

GPS: 59°55'56.0"N 30°18'25.8"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Rusko – miestny Versailles a stála prítomnosť cárskej duše
Publikované: 10.1.2022
Keď francúzski králi majú Versailles, my, ruskí cárovia, budeme mať svoje Versailles. Možno práve táto myšlienka preletela hlavou ruskému cárovi Petrovi I. Veľkému a v roku 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu palácov a záhrad s fontánami, ktorý dnes prichádzajú obdivovať desaťtisíce návštevníkov z celého sveta. Kam by ste sa mali vydať, aby ste došli do ruského Versailles? Do mesta Petrodvorec, len pár desiatok kilometrov od Petrohradu.

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh
Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte
Publikované: 3.1.2020
Vlaková legenda a cesta, ktorú treba zažiť aspoň raz za život! Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo odohrávajúce sa na koľajniciach krížujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr.

Precestuje oceľovú stuhu, která obopína Rusko, v dobrodružnom webinári!
Publikované: 19.4.2021
Transsibírska magistrála je nevšedné cestovateľské dobrodružstvo, odohrávajúce sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking a legendárny Čínsky múr. Cestovateľ Jan Haruda v stredu 28. apríla v dobrodružnej online prednáške zhmotní jedinečnú atmosféru „hotela” na kolesách a prostredníctvom zaujímavých faktov, príbehov a zážitkov spätých s magistrálou priblíži Rusko.


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 18. 5. 2022
sviatok:Viola

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X