www.infoglobe.sk » Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh

Rusko, Moskva: Nad mestom je Kremeľ a nad Kremľom už len Boh

Publikované: 27.8.2018
Toto ruské príslovie presne vystihuje, čo Kremeľ znamená pre Rusov. Snáď žiadna iná stavba v Moskve nemá taký historický význam ako práve Kremeľ. V súčasnosti sídlo ruského prezidenta bolo od 12. storočia miestom, kde vládli veľkokniežatá a po nich ruskí cárovia.

História hradu je veľmi bohatá a Kremeľ je vraj jedným z najväčších hradobných komplexov na svete (3× väčší ako Pražský hrad). Tomu sa dá ľahko uveriť, pretože pokiaľ si ho chcete dôkladne prejsť, vyhraďte si na neho celý deň. Obvod jeho múrov je dlhý 2,3 km a na niektorých miestach dosahuje výška hradieb až takmer úctyhodných 17 metrov. Ich súčasťou je aj 20 veží, ktoré sú postavené v jednotnom štýle. Až na jednu – Mikulášsku vežu (Nikolskaja bašňja), ktorá je prestavaná do pseudogotického štýlu. Kremeľské hradby sú postavené z neomietaných pálených tehál a ich tehlovo červená farba priťahuje zrak každého, kto je k ním na dohľad.

pohľad na Kremeľ od rieky

Vo vnútri areálu nájdete niekoľko významných kostolov, ktoré sú väčšinou dielami talianskych architektov. Ako v podstate celý Kremeľ. Chrám Zvestovania Panny Márie je jednou z dominánt Kremľu. Jeho čisté biele múry kontrastujú s pozlátenými kupolami niekoľkých veží, ktoré chrám má. Tento pravoslávny chrám bol postavený v 15. storočí a svojím výrazným vzhľadom patrí k z ikonám Kremľu.

Verchospasskij chrám

Kremeľ bol tiež miestom, kde prebiehali korunovácie ruských cárov. Tie sa odohrávali v chráme Nanebovzatia Panny Márie (Uspenskij). V roku 1547 tu napr. korunovali cára Ivana Hrozného. Známy je aj Archanjelský chrám, kde sú pochovaní ruskí panovníci so svojimi manželkami. Svoj posledný odpočinok tu našiel aj už zmieňovaný cár Ivan Hrozný.

chrám Uloženia rúcha Svätej Bohorodičky   chrámy sú blízko pri sebe a mnohokrát sú navzájom také podobné, že sa dajú len ťažko od seba rozoznať

Car Kolokol

Okrem zmienených chrámov nás zaujal aj zvon zvaný Car Kolokol, ktorý je umiestnený pri zvonici Ivana Veľkého. Nektorých návštevníkov prekvapí, že leží na zemi a nie je umiestnený na zvonici. Dôvod je prostý – zvon váži viac ako 200 ton a navyše nie je celistvý. Rok a pol sa pracovalo na prípravách, aby mohol byť zvon odliatý a ďalšie dva roky prebiehala jeho výzdoba. Zvon ešte ani nestihol opustiť odlievaciu jamu, keď došlo v Moskve k požiaru. Počas hasenia sa zvon prudko ochladil a praskol. Úlomok, ak sa tak vôbec dá nazývať vyše 11tonový obor, ktorý sa v dôsledku chladenia oddelil od zvonu, je vystavený spolu so zvonom. Car Kolokol je najväčší zvon sveta a patrí k hlavným turistickým lákadlám. Zaujímavosťou je, že vďaka jeho rozmerom (výška 6,14 m a priemer 6,6 m) a odlomenému kusu slúžil istú dobu ako kaplnka.

okolie Kremľa obklopujú parky, ktoré sú v letných mesiacoch plné turistov   čestná stráž pri večnom ohni

Kremeľ lemujú takmer zo všetkých strán parky, kde si môžete urobiť piknik, nechať odpočinúť unavené nohy a pozrieť sa na striedanie čestnej stráže. Vstupné do jednotlivých objektov sa platí v areáli hradu zvlášť. Pokiaľ chcete navštíviť katedrálne námestie a chrámy, zaplatíte 500 rubľov (cca 6 a pol eura).

GPS: 55°45'07.6"N 37°37'04.8"E

 

Text: Michal Hejl

Foto: Michal Hejl, Wikimedia Commons: Sergey Nemanov

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rusko, Moskva – na skok za Leninom
Publikované: 13.8.2018
Navštíviť mauzóleum V. I. Lenina v Moskve je zvláštny zážitok. Aké to je, vidieť človeka, ktorý sa tak významne zapísal do svetových dejín? Aké to je vo všeobecnosti, vidieť nabalzamovaného človeka? A je Leninove telo v mauzóleu skutočne pravé?

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Rusko – Červené námestie, srdce Moskvy aj celej krajiny
Publikované: 20.8.2018
Hlavné mesto Ruska, Moskva, leží v európskej časti krajiny. Ľudia z najvýchodnejšej časti krajiny musia letieť osem hodín, aby mohli vidieť svoje hlavné mesto. Vy tam z Prahy budete za dve hodiny. A čo že je to srdce Moskvy, kam vás dnes pozývam?

Rusko, Petrohrad – kúzlo bielych nocí
Publikované: 16.7.2018
Mesto plné histórie, nádherných stavieb a impozantných chrámov, divadiel, zdvíhacích mostov, krásnych žien a bielych nocí, kde na vás stále dýcha cárska história, napriek tomu, že to tu už je zastavané vysokými panelákmi. To je Petrohrad. V súčasnosti kozmopolitné mesto, plné farieb, turistov a veselých ľudí. Napriek tomu, že petrohradský vzduch môžete vdýchnuť už po dvoch hodinách letu, zrejme kvôli vízovému obmedzeniu a zdĺhavým byrokratickým procedúram sem turisti z Čiech vo veľkom nejazdia.

Rusko, Petrohrad – to najlepšie z mesta
Publikované: 23.7.2018
Naša prechádzka po Petrohrade sa v tomto dieli zameria na významné chrámy sv. Izáka a Kristovho vzkriesenia (Spasiteľa na krvi) a zastavíme sa aj pri symbole Októbrovej revolúcie – krížniku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – miesto, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou
Publikované: 30.7.2018
Jedno z najslávnejších múzeí sveta – Ermitáž – leží na brehu rieky Nevy v Petrohrade. Jedná sa o komplex šiestich budov a po parížskom Louvri je tu druhé najväčšie múzeum na svete. Najznámejšou budovou múzea je Zimný palác, miesto, kde bývala cárska rodina. Zbierky založila v roku 1764 cárovná Katarína II. Veľká (manželka Petra III.), ale verejnosť ju môže obdivovať až od roku 1922 (v roku 1852 bola sprístupnená malá časť v tzv. Novej Ermitáži).

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dňa víťazstva a návšteva Katarínskeho paláca
Publikované: 13.4.2017
Pokiaľ plánujete návštevu Fínska, popremýšľajte, či by vás tiež nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdiel od Česka je odtiaľ možné navštíviť Rusko na 72 hodín bez víz. Musíte však ísť trajektom, čo zaberie o niečo viac času, ale je to najlacnejšia možnosť. Na trajekte strávite jednu noc, ktorú pohodlne prespíte v kajute. Vlakom sa dá dostať z Helsiniek do Petrohradu síce už za necelé 4 hodiny, avšak tu sú víza nutné a aj cena lístku je omnoho vyššia.


Súvisiaca fotogaléria

Petrohrad – kolíska ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Peterburg) je druhým najväčším mestom Ruska. Staršie ročníky ho už ale asi zo zv...

Rusko: Moskva – kolíska národa
Hlavným administratívnym, politickým, ekonomickým, kultúrnym aj vzdelávacím centrom Ruskej federá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C