www.infoglobe.sk » Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.

Publikované: 28.1.2023
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Viedeň je iba o niečo málo väčšia ako napríklad Praha. Má necelé dva milióny obyvateľov a ani tam jediný deň na prehliadku všetkých pamiatok a zaujímavostí určite nestačí. Tým, kto by to chceli skúsiť, sa dá odporučiť iba niektorý z turistických červených či žltých autobusov, ktoré najzaujímavejšie miesta v centre stačia obísť počas dvoj- či trojhodinovej exkurzie.

Viedeň

Vtedy môžete povedať: „videl som to najzaujímavejšie”, ale to najdôležitejšie vám uniklo, a to je nenapodobiteľná atmosféra mesta. Možno aj preto veľa turistov uprednostňuje prechádzku mestom na koči, ktoré taktiež neodmysliteľne patria k turistickému jadru mesta. Tým, pre ktorým sa to zdá ako príliš drahý špás, odporúčam výlet električkou. Nemusí ísť o špeciálnu výletnú trasu, ale o tom neskôr. Samozrejme, najrýchlejší presun medzi jednotlivými mestskými štvrťami poskytuje kvalitná sieť metra (U-bahn), ktoré však má veľkú nevýhodu! Z mesta toho uvidíte veľmi málo. O niečo lepšie je na tom rýchlodráha S-Bahn. Takže tu je niekoľko tipov na prechádzky po rakúskej metropole.

Viedeň - Stephansdom

Najviac pamiatok je v strede mesta

Prechádzku môžeme začať zo stredu mesta s najväčšou koncentráciou historických pamätihodností, ktoré pripomínajú časy, kedy mesto bolo centrom jednej z najmocnejších európskych monarchií. Pedantných historikov však treba vopred upozorniť na jednu maličkosť: mnohé stredoveké a staršie budovy boli veľmi starostlivo obnovené až po pustošivých vojnách s Turkami.

Viedeň - Stephansdom

Pri dominante mesta – Dóme svätého Štefana (Stephansdom) väčšina turistických trás začína alebo končí. Nádherná gotická stavba s pestrou mozaikou na streche upúta aj dvomi nerovnako vysokými vežami. Na nižšiu jazdí výťah k najväčšiemu rakúskemu zvonu a z vyššej je impozantná vyhliadka na mesto a okolie zo šesťdesiatmetrovej výšky. Vstupné na vyššiu vežu je síce nižšie, avšak je bez výťahu a treba šliapať vyše tristo schodov.

Viedeň - Stephansdom

Nech sa od Stephansdomu vydáte na ktorúkoľvek stranu rušnou či menej frekventovanou ulicou, prechádzate históriou, kde turistov láka aj množstvo kaviarničiek a suvenírových obchodov, od ktorých sa tu a tam hodí zodvihnúť oči hore a kochať sa bohatou výzdobou tunajších budov a palácov, mnohorakosťou stavebných štýlov a výzdoby. Ak si vyberiete pešiu zónu na Kärtnerstrasse, môžete po pár minútach vyjsť pri budove Opery a hoteli s názvom, ktorý k Viedni neoddeliteľne patrí – Sacher.

Viedeň - Hotel Sacher

Koho nezláka kúsok Sacherovej torty, pravdepodobne zamieri oproti pod typické krídlo jednej z najznámejších viedenských galérií Albertina. Komplex budov bývalého šľachtického paláca a kláštora augustiniánov leží na mieste bývalého rímskeho vojenského tábora Vindobona.

Viedeň - Albertina

Albertina je známa predovšetkým každoročnou ponukou exkluzívnych tematických výstav, zostavených z verejných aj súkromných zbierok z celého sveta, čo jej v množstve viedenských galérií dáva osobitné postavenie.

Viedeň - Hofburg

Cestou od Albertiny doprava sa už blížime k rozsiahlemu komplexu bývalého cisárskeho dvora – Hofburgu, ktorého časť aj dnes slúži ako prezidentský palác.

Viedeň - Hofburg

Od Stephansdomu k nemu vedie aj kratšia cesta cez bulvár Graben (Priekopy) a na jeho konci doľava po Kohlmarkt. Z množstva atrakcií, ktoré Hofburg ponúka, spomeňme aspoň Španielsku jazdeckú školu (Reitschule), Múzeum cisárovnej Sisi, Klenotnicu (Schatzkammer), Striebornú komnatu (Silberkammer), Cisárske apartmány, Národnú knižnicu, Múzeum lipicánov, múzeum pamiatok z tureckého Efezu a iné. V cisárskej kaplnke (Hofburgkapelle) bývajú koncerty.

Viedeň - Hofburg Cez majestátnu bránu c. a k. paláca a vnútorné nádvorie môžeme prejsť na rozľahlý Heldenplatz, kde po ľavej strane nám ostane podkovovito zatočené priečelie Hofburgu (časť jeho krídla slúži ako luxusný hotel) a po pravej strane sa rozkladá mestský park Volksgarten.

Viedeň - Maria-Theresia-Platz

Priamo cez ďalšiu vstupnú bránu a po prechode cez jednu z častí vnútorného dopravného okruhu Ringstrasse vyjdeme na námestie Márie Terézie (Maria-Theresia-Platz), kde oproti sebe stoja takmer symetrické budovy Umelecko-historického (Kunsthistorische) a Prírodovedného (Naturhistorische) múzea, medzi ktorými v strede parku tróni majestátny pomník slávnej habsburskej cisárovnej.

Viedeň - Kunsthistorische MuseumViedeň - Naturhistorische Museum

GPS: 48°12'30.4"N 16°22'20.8"E

Text a foto: Jiří Výborný, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 11.3.2023
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 25.3.2023
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Rakúsko, Klosterneuburg – majestátny kláštor v náručí kvetov
Publikované: 8.4.2015
Jar je ako stvorená na výlety, preto sme nasadli do auta a vydali sa tentoraz do útulného mestečka Klosterneuburg, ktoré sa rozprestiera približne 15 kilometrov severozápadne od Viedne. Už z diaľky nás vítala pompézna stavba v podobe kláštora či reklamné pútače pozývajúce na výstavu orchideí v jeho záhradách.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 18.3.2023
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 4.3.2023
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Viedeň V. - spomienka na vežu Bahnorama
Publikované: 25.2.2023
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana sa i dnes na rakúsku metropolu pozrieme z podobnej výšky. Avšak bude to už len nostalgický pohľad z dnes už neexistujúcej veže Bahnorama, ktorá bola v roku 2016 demontovaná.

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 18.2.2023
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jej dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 11.2.2023
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jej okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko, Viedeň – za vlády Márie Terézie
Publikované: 11.1.2018
Rakúska arcivojvodkyňa, uhorská a česká kráľovná– Mária Terézia. Bola bohatá, nadaná a zrejme aj krásna, mala všetko, po čom ostatní túžili a zrejme aj všetko, čo sama chcela. Aj keď jej postavenie, ambície a okolnosti stavali do cesty dnes ťažko predstaviteľné prekážky a postretli ju mnohé rany osudu, bol jej život naplnený a dlhý. Ako ale naozaj žila? Dá sa ešte niekde zahliadnuť niečo skutočné z jej života?

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta
Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh
Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou I.
Publikované: 23.4.2022
Približne 30 kilometrov južne od Viedne sa v spolkovej krajine Dolné Rakúsko rozprestiera kúpeľné mesto Baden (neoficiálne Baden bei Wien), ktoré bolo v čase monarchie vyhľadávaným miestom rakúskej smotánky a do súčasnosti ponúka neopakovateľnú atmosféru plnú elegancie a vznešenosti.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou II.
Publikované: 30.4.2022
Minulý týždeň sme navštívili dolnorakúske mesto Baden a povedali sme si čo-to o jeho histórií a azda najväčšom turistickom lákadle – kúpeľoch. Dnes budeme v objavovaní atraktivít pokračovať. Pozrieme si zaujímavé pamiatky a inštitúcie, odporučíme zopár spoločenských podujatí a na záver dáme pár tipov na výlety do okolia mesta.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)
Publikované: 7.6.2020
Na slávu cirkvi i ako vďaku za ochranu pred nebezpečenstvom epidémií či vojnových konfliktov vznikali pamätníky na najčestnejších miestach miest. Dnes sa pri tých honosnejších pristavíme, zaujmú nás svojou krásou a monumentálnosťou, iné si zas možno nepovšimneme. No poznáme ich minulosť a vieme prečo dnes zdobia naše námestia?

Rakúsko: zámok Schloss Hof
Publikované: 9.5.2011
Iba na dohľad od predmestia Bratislavy leží rozsiahly areál zámku Schloss Hof, ktorého história je spojená s cisárskou habsburskou rodinou. Rozsiahly park, priľahlý veľkostatok s chovom zvierat, ale aj bohatý kultúrny program od jari do jesene z neho urobili atraktívny cieľ na výlet.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko, Klosterneuburg – klenoty mestečka
Približne 15 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Rakúska - Viedne sa rozprestiera útulné m...

Rakúsko, Klosterneuburg – výstava orchideí
Preneste sa spolu s nami do sveta farieb, vôní a krásy. V rakúskom mestečku Klosterneuburg sa kaž...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X