www.infoglobe.sk » Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh

Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rozprávková atmosféra viedenských vianočných trhov sem každoročne pritiahne státisíce návštevníkov, a to nielen domácich. Atmosféru zimných sviatkov si tu vychutnáva aj množstvo ľudí z celého sveta. Je to ideálny výlet na zakončenie cestovateľského roka. Zaujímavosťou je aj fakt, že najstaršie, kedysi nazývané decembrové trhy, sa konali práve v tomto meste. Zaslúžil sa o to panovník Albrecht I., ktorý vydal povolenie pre rakúskych občanov, aby v decembri 1298 mohli usporiadať vôbec prvý decembrový trh tzv. Krippenmarkt. Azda nikto v tej dobe netušil, že sa z trhov stane tradícia, ktorá pretrvá stáročia a bude sa rozrastať.
Rathausplatz, Viedeň 

Centrom mesta cez rôzne trhy sme prišli až na ten najznámejší, najväčší, najkomerčnejší a najnavštevovanejší viedensky vianočný trh pred radnicou na Rathausplatz. Vyše 150 stánkov ponúka rôzne dobroty pod zub a na zahriatie, suveníry, hračky či vianočné výrobky. Celý park je osvetlený svetelnými reťazami umiestenými na stromoch. Aby ste sa zabavili a trochu rozhýbali, môžete využiť veľké klzisko, deti zas poteší vláčik či kolotoč. A všetkej tej trblietavej kráse dominuje obrovský vianočný stromček. Treba tu však počítať s davmi ľudí a od pokojnej vianočnej idylky, ktorú ponúkali ostatné trhy, to tu má ďaleko. Preto, pokiaľ hľadáte menej ruchu, predstavíme vám aj ďalšie trhy, ktoré sme pri potulkách Viedňou objavili. vianočné trhy, Viedeň  
Trošku ďalej od centa je najoriginálnejší vianočný trh. Situovaný je v kampuse Viedenskej univerzity, ktorý bol kedysi nemocnicou. Romantická vianočná dedinka v Altes AKH je  známa a milovaná svojou útulnou a pokojnou atmosférou a vyhľadávaná najmä mladšími návštevníkmi.  
Za vianočnou atmosférou sa vyberieme ešte ďalej za hranice centra mesta. Aj tu sa nachádza veľa zaujímavých a povšimnutia hodných vianočných trhov.  
vianočné trhy, Viedeň 
Každé dieťa to vo Viedni ťahá na Riesenradplatz, do zábavného parku Prater, ktorý je  jedným zo symbolov hlavného mesta Rakúska. A prečo im túto radosť nespraviť aj v čase adventu a príchodu Nového roka? Tu pod najznámejšou a prvou atrakciou parku, 65 metrov vysokým ruským kolesom Wiener Riesenrad (1897) s výhľadom na Viedeň, sa konajú zimné trhy. Kým sa deti budú oddávať zábave na kolotočoch, vy si môžete vychutnať kulinárske špeciality a tradičné výrobky s hudobným programov v rôznych štýloch.
Schönbrunn, Viedeň 
Ak túžite po barokovej a kráľovskej atmosfére Vianoc, navštívte trh pred niektorým z viedenských palácov. Južne od centra, priamo pred druhým najväčším viedenským palácovým komplexom Belvedere (1714 - 1723), sa rozkladá vianočná dedinka. Rozľahlé záhrady a barokový palác sú ideálnym romantickým miestom na vychutnanie vianočnej atmosféry. Aj tu si môžete užiť vianočné trhy s remeselnými i gastronomickými lahôdkami, tvorivými aktivitami a spoznávaním umenia, keďže zámok je sídlom galérie. Mimo iných zaujímavých výstav je tu k videniu i pre Viedeň známy až typický obraz Bozk (1907 - 1908) od rakúskeho secesného maliara a grafika Gustava Klimta.
Schönbrunn, Viedeň 
Vyvrcholením potuliek po viedenských vianočných trhoch je ten najromantickejší, situovaný pred najväčším palácom metropoly Rakúska, na nádvorí cisárskeho zámku Schönbrunn. Na pozadí rozžiareného vianočného stromčeka s betlehemom sa vypína monumentálny barokový zámok Schönbrunn. Viete si predstaviť ideálnejšiu kulisu pre romantickú vianočnú atmosféru? O rozprávkový zážitok z cisárskej Viedne sa postará kultúrny program, koncerty vážnej hudby a bohatá nádielka podujatí pre najmenších. Samozrejme nechýbajú tu ani stánky s rozvoniavajúcimi maškrtami ponúkajúce kulinársky zážitok. Medovníky, punč, pečené gaštany, sladké i pikantné a tradičné rakúske pochúťky omámia vaše chuťové i čuchové zmysly. Okrem brušiek si tu prídu na svoje i oči, pri pestrej ponuke ručne robených tradičných vianočných ozdôb a remeselníckych výrobkov nielen z Rakúska.

Schönbrunn, Viedeň

Okrem vianočných trhov si môžete návštevu spestriť aj prehliadkou samotného zámku, ktorý slúžil ako letné sídlo Habsburgovcov. Okrem zámku sa v areáli nachádza aj nádherný rozľahlý park so zámockými záhradami, najstaršou zoologickou záhradou na svete či múzeum kočov.

Rathausplatz, Viedeň

Pri návšteve adventnej Viedne vás to bude určite lákať načrieť do peňaženky a odniesť si nejaký ten malý suvenír ako pripomienku na trhy. Môže byť v podobe vianočnej dekorácie na stromček či vianočný stôl, milý praktický darček do domácnosti alebo niečo na potešenie detských srdiečok. My odporúčame napríklad hrnček z vianočného punču, keďže každý trh má svoj vlastný. Každopádne návštevu Viedne v tomto období si dozaista vychutnáte všetkými zmyslami a pripravíte sa tak na jedno z najkrajších období roka - Vianoce.

 

GPS: 48°12'38.3"N 16°21'33.8"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 23.10.2010
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 30.10.2010
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jeho okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 26.3.2009
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko, Viedeň – za vlády Márie Terézie
Publikované: 11.1.2018
Rakúska arcivojvodkyňa, uhorská a česká kráľovná– Mária Terézia. Bola bohatá, nadaná a zrejme aj krásna, mala všetko, po čom ostatní túžili a zrejme aj všetko, čo sama chcela. Aj keď jej postavenie, ambície a okolnosti stavali do cesty dnes ťažko predstaviteľné prekážky a postretli ju mnohé rany osudu, bol jej život naplnený a dlhý. Ako ale naozaj žila? Dá sa ešte niekde zahliadnuť niečo skutočné z jej života?

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 24.1.2011
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jeho dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Rakúsko: Viedeň V. - Bahnorama
Publikované: 10.2.2011
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana dnes sa pozrieme na rakúsku metropolu z podobnej výšky, avšak z vyhliadky, ktorá sa zrejme nedožije veku katedrály.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 24.10.2011
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 13.11.2013
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 9. 2021
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
piatok 24.9.
20 °C
zajtra:
sobota 25.9.
21 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X