www.infoglobe.sk » Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana

Publikované: 24.1.2011
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jeho dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Viedeň, Dóm svätého ŠtefanaPodľa turistických sprievodcov katedrálu v centre Viedne ročne navštívi vyše troch miliónov turistov. Stephansdom, čiže Dóm svätého Štefana, leží takmer uprostred historickej časti mesta, preto pri ňom začína alebo končí väčšina trás turistických prehliadok mestom. Do vstupnej časti kostola sa dá voľne vojsť, zadný priestor jeho hlavnej lode je ohradený mrežou, aby turisti nerušili veriacich v laviciach. Viedeň, Dóm svätého ŠtefanaVstup býva obmedzený pri slávnostných príležitostiach, lebo chrám býva často miestom výnimočných udalostí za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov, niekedy aj počas koncertov. Často však prístup do chrámu limituje úplne jednoduchý dôvod: vysoký počet návštevníkov, ktorí sa práve snažia pretlačiť sa dovnútra. Vnútri chrámu pri mreži, oddeľujúcej priestor pre turistov od bohoslužobnej časti, sú k dispozícii monitory s turistickými informáciami vo viacerých jazykoch. Vstupné sa nevyberá, pri vchode je však možné prispieť na údržbu chrámu. Samozrejme, najviac sa o histórii a zaujímavostiach chrámu dozvedia tí, ktorí obetujú niekoľko eur na sprievodcu. Knižný bedekr v rôznych jazykoch sa dá zakúpiť aj priamo vnútri chrámu (podobný „dom-shop“ je aj na veži).

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Svätoštefanský dóm je svedectvom vývoja stavebných štýlov od románskeho (najstaršie časti sa zachovali najmä vo vstupnej západnej časti od námestia) cez gotický (hlavná loď a najvyššia južná veža) až po renesanciu (nižšia severná veža) a barok (interiéry). Viedeň, Dóm svätého ŠtefanaPôvodný románsky kostol sv. Štefana bol vysvätený v roku 1147, od 15. storočia je chrám sídlom viedenského biskupa. Po dlhé stáročia patril k najvyšším stavbám na starom kontinente, čo jednak symbolizovalo jednu z najmocnejších monarchií, na druhej strane sa ani jemu nevyhýbali zhubné dôsledky vojnových konfliktov, poslednýkrát na konci druhej svetovej vojny.Viedeň, Dóm svätého Štefana Zaujímavosťou je, že popri chráme naďalej funguje remeselnícka dielňa, zložená zo zástupcov dnes už často zriedkavých remesiel, ktorá sa nepretržite stará o údržbu a obnovu jedinečnej pamiatky a klenotov, ktoré ukrýva. A nejedná sa iba o stredoveké remeslá, ale patrí k nim aj údržbár výťahu, ktorým sa turisti môžu vyviezť k zvonu v nižšej severnej veži.

Adrenalínový výstup na vežu

V samotnej katedrále sa dá zostúpiť do podzemia, kde sú uchované pozostatky mnohých cirkevných, cisárskych a šľachtických osobností minulosti, nás však viac lákali výšky a vyhliadka na mesto z vtáčej perspektívy. O Severnú vežu (Nordturm), v čase našej jesennej návštevy, akosi nebol veľký záujem zo strany turistov, a to aj napriek tomu, že na ňu okrem výťahu vedie iba 75 schodov. Viedeň, Dóm svätého ŠtefanaPríčinou možno bolo inverzné počasie, ktoré držalo pri zemi zápach sprevádzajúci dlhú kolónu fiakrov, čakajúcich na zákazníka práve pozdĺž tejto strany chrámu. Samotná južná veža mala byť pôvodne vyššia, ale od stredoveku ostala vlastne nedokončená. Vo veži je hlavný zvon chrámu a tiež vyhliadka na typickú vzorovanú strechu.Wien Stephansdom

Podstatne väčší záujem turistov bol o Južnú vežu (Südturm), prezývanú „Steffl“, do ktorej sa vchádza z nízkeho strážneho domčeka s označením „Aufstieg zur Türmestube“, prilepeného k chrámovej lodi, ktorý dnes slúži ako pokladňa (vstupné 3,50 eura, deti do 15 rokov 1 euro, študenti v skupine po 2 eura). Na túto vežu nerátajte so žiadnym výťahom, treba poctivo zdolať 343 schodov po pomerne úzkom špirálovitom kamennom schodisku. Viedeň, Dóm svätého ŠtefanaPočas výstupu sa z času na čas musíte zastaviť nielen kvôli dychu (niektorí), ale najmä preto, aby mohli prejsť návštevníci zostupujúci z veže dolu. Jediné väčšie odpočívadlo je až tesne pred koncom cesty v miestnosti, kde bol v minulosti (do poškodenia chrámu pri bombardovaní v apríli 1945) umiestnený zvon Pummerin, odliaty v roku 1711 zo zvyškov tureckých kanónov, zhabaných po úspešnej obrane mesta. Dnes tu ostalo iba malé lapidárium pôvodných kamenných detailov veže a informačná tabuľa o povojnovom vysvätení 11 menších zvonov, umiestnených v tejto veži, ktoré sa starajú o pravidelné zvonenie, patriace ku každodennému koloritu tohto veľkomesta.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Menšie rozčarovanie čaká nejedného neinformovaného turistu aj na konci cesty. Výstup na vežu sa totiž končí v strážnej miestnosti (Türmerstube), kde pobýval „vartáš“ hlásiaci požiar či prípadného nepriateľa. A tá sa nachádza približne iba v polovici samotnej veže (vo výške 67 z celkových 136,7 metrov). Výhľad na mesto a jeho okolie poskytujú štyri pomerne malé okienka, orientované na jednotlivé svetové strany. V neveľkej miestnosti sa našlo miesto aj pre malý obchodík so suvenírmi, ktorý zrejme najviac prosperuje, keď je pri malých okienkach plno a turistom čakajúcim na nevšedný výhľad ostáva iba zopár metrov štvorcových práve pri predajnom pulte. Pohľad von určite stojí za všetku námahu. Až vtedy pochopíte, prečo vás tí pred vami nechali tak dlho čakať a nedokázali sa odlepiť od okienka. Z vtáčej perspektívy totiž mesto vyzerá celkom inak, aj jeho dominanty sú trochu iné. To, čo nás na chodníku ohuruje svojou výškou a majestátnosťou, zrazu pri pohľade zhora musíme očami hľadať ... ako na pripojených snímkach.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh
Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 23.10.2010
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta
Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Rakúsko: Nádherné hrady v pohraničí
Publikované: 21.3.2019
Netrpezliví turisti už isto vyzerajú prvé slniečko a nemôžu sa dočkať konca marca, kedy konečne opäť začne hradozámocká sezóna. Už viete, kam tento rok vyrazíte? Prinášame tri tipy na výlety do blízkeho Rakúska, kde stoja pre našincov takmer neznáme a pritom tak úžasné hrady. Nechajte sa pozvať, bude to výlet snov!

Rakúsko: Hornatá krajina plná zelene – VIDEO
Publikované: 8.8.2017
Rakúsko je veľmi obľúbeným cieľom našej letnej dovolenky, a to predovšetkým vďaka vysokým pohoriam, ktoré u nás bohužiaľ v takej miere nenájdeme. V dnešnom článku vám dáme zopár tipov, kam vyraziť.

Rakúsko: 300. jubileum Márie Terézie
Publikované: 7.5.2017
Je to už 300. rokov od narodenia Márie Terézie, panovníčky ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila život v našom stredoeurópskom priestore. Naši susedia pri tejto príležitosti usporiadali na štyroch výstavných miestach vo Viedni a v Dolnom Rakúsku unikátnu výstavu predstavujúcu túto vladárku, ako strategičku, matku a v neposlednom rade aj reformátorku.

Viedeň: Nová sezóna Španielskej jazdeckej školy
Publikované: 11.3.2015
Po tradičnej zimnej prestávke začína Španielska jazdecká škola vo Viedni novú sezónu. Lipicáni spolu s jazdcami ponúknu opäť návštevníkom klasické predstavenia ich elegantného jazdeckého umenia.

Rakúsko: Tradície čínskej kultúry ožijú vo Viedni
Publikované: 8.3.2015
Tradičná čínska kultúra zavíta do Viedne prostredníctvom súboru Shen Yun Performing Arts. Koncom roku 2014 vyrazilo tanečno-hudobné zoskupenie na svetové turné a u našich susedov sa predstaví 10. a 11. marca 2015 s očarujúcim predstavením, ktorým ožíva päť tisíc rokov stará civilizácia.

Viedeň: Opera a balet pod šírym nebom
Publikované: 12.4.2015
Aj tento rok prinesie Štátna opera vo Viedni vybrané operné a baletné predstavenia v priamom prenose pod šírym nebom.

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 13.4.2016
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Viedeň: Festival židovskej hudby KlezMORE
Publikované: 23.10.2015
Festival židovskej hudby a kultúry KlezMORE odštartuje v rakúskej metropole 7. novembra 2015. Klezmer hudba v súčasnosti oslovuje hudobníkov z celého sveta, a preto sa festival štylisticky nevyhraňuje.

Rakúsko: Vienna Fashion Week 2015
Publikované: 6.9.2015
Už po siedmykrát sa 7. až 13. septembra koná v susednej metropole Vienna Fashion Week. Módna akcia prinesie viac ako 40 módnych prehliadok, ktoré sa uskutočnia vo veľkorozmernom stane pred muzeálnym komplexom Museumsquartier. Fanúšikov módy očakávajú najnovšie kreácie z dielne viac ako 70 domácich a zahraničných návrhárov.

Viedeň: výstava majstra pouličnej fotografie - Joela Meyerowitza
Publikované: 14.9.2015
Viedenský dom umenia Kunst Haus prináša výstavu fotografií amerického umelca Joela Meyerowitza. Tzv. pouličný fotograf, ktorý vyrastal v Bronxe je považovaný za pokračovateľa tradície Roberta Franka a Henryho Cartier-Bressona. Rozsiahla retrospektívna prehliadka vo Viedni predstavuje jeho rozmanité dielo, ktoré autor vytvoril za viac ako 50 rokov.

Viedeň: z Mariahilfer Straße je pešia zóna
Publikované: 23.8.2015
Ulica Mariahilfer Straße je známym pojmom nielen v samotnej Viedni. Za takmer 190 rokov svojej existencie sa stala centrom nákupov a najnovšie sa mení aj na miesto stretnutí a oddychu v centre mesta.

Viedeň: Filmový festival pred radnicou
Publikované: 20.7.2015
Neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho leta v susednej Viedni je Filmový festival na Radničnom námestí. Návštevníkom pred mestskou radnicou ponúka záznamy koncertov z celého sveta i baletné a operné predstavenia.

Viedeň: Vznik a prvé roky bulváru Ringstraße
Publikované: 8.7.2015
Pri príležitosti 150. výročia vzniku známeho viedenského bulváru, Ringstraße zostavilo Wien Museum výstavu mapujúcu jeho vznik, výstavbu a počiatočnú éru.

Viedeň: Filharmonici zahrajú v Schönbrunne pod šírym nebom
Publikované: 14.5.2015
Tradičný open air koncert Viedenských filharmonikov priláka do Schönbrunnu každoročne až okolo 100.000 Viedenčanov. Tento rok sa uskutoční v prekrásnej kulise parkového areálu zámku Schönbrunn už dnes 14. mája 2015.

Viedeň: Nápady a projekty pre mestskú cyklistiku
Publikované: 27.4.2013
Hlavné mesto Rakúska v rámci roku venovanému mestskej cyklistike pripravuje medzinárodnú konferenciu Velo – city, ktorá sa uskutoční od 11. do 14. júna 2013. V tejto súvislosti mesto vyhlásilo súťaž Cycling Visionaries Awards, do ktorej sa zapojilo 49 krajín s 218 projektmi.

Viete, že? Legenda menom Vindobona II.
Publikované: 2.12.2012
Vlak, ktorý spájal a spája už viac ako polstoročie strednú Európu, významná dopravná os, ktorá si ako jediná z mála európskych železníc udržovala jeden unikát - vozy vyrábané na mieru jednej konkrétnej linke.

Viete, že? Legenda menom Vindobona I.
Publikované: 25.11.2012
Len málo vlakov sa zapísalo do pamäti národa tak, ako práve Vindobona, spájajúca už cez šesťdesiat rokov tri štáty, ich hlavné mestá a ich obyvateľov. Aká bola história a aká súčasnosť tejto dodnes nadmieru vyťažovanej dopravnej tepny strednej Európy?

Rakúsko, Graz: Historické centrum Štajerského Hradca
Publikované: 12.10.2012
Ako vyzerá historické centrum univerzitného mesta, v ktorom pobýval okrem iného aj Johannes Kepler?

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domov
Publikované: 20.6.2012
Posledný deň nášho výletu pred odletom do Aucklandu bol vyhradený prehliadke mesta Queenstown. Mesto so svojimi 23 000 obyvateľmi má skvelú polohu - leží v esovitom prehnutí jazera Wakatipu medzi prudko sa zdvíhajúcimi horami.

Macedónsko I. – Všeobecné informácie a dojmy z Macedónska
Publikované: 27.6.2012
Do Macedónska ma na týždeň zaviedla pracovná cesta, čo ale neprekážalo tomu, aby som si aspoň časť tejto báječnej krajiny, pokiaľ možno, čo najlepšie prehliadla a poznala. Ak by som mala zhrnúť dojmy, ktoré vo mne Macedónsko zanechalo, musela by som spomenúť krásnu prírodu, teda nádherné hory, krasový reliéf a veľké tektonické jazerá, ktoré svojou krásou môžu pokojne konkurovať kdejakému moru.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 24.10.2011
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Viedeň V. - Bahnorama
Publikované: 10.2.2011
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana dnes sa pozrieme na rakúsku metropolu z podobnej výšky, avšak z vyhliadky, ktorá sa zrejme nedožije veku katedrály.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 30.10.2010
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jeho okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Viedeň: Filmový festival pred radnicou
Publikované: 8.7.2013
So začiatkom letných prázdnin štartuje vo Viedni aj letný Filmový festival. Až 65 dní budú môcť priaznivci hudby sledovať denne na megaobrazovke záznamy opier a operiet, baletov, muzikálov, klasiky, džezových a popových koncertov s hviezdnym obsadením.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 13.11.2013
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C