www.infoglobe.sk » Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana

Publikované: 18.2.2023
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jej dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Podľa turistických sprievodcov katedrálu v centre Viedne ročne navštívi vyše troch miliónov turistov. Stephansdom, čiže Dóm svätého Štefana, leží takmer uprostred historickej časti mesta, preto pri ňom začína alebo končí väčšina trás turistických prehliadok mestom.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Do vstupnej časti kostola sa dá voľne vojsť, zadný priestor jeho hlavnej lode je ohradený mrežou, aby turisti nerušili veriacich v laviciach. Vstup býva obmedzený pri slávnostných príležitostiach, lebo chrám býva často miestom výnimočných udalostí za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov, niekedy aj počas koncertov. Často však prístup do chrámu limituje úplne jednoduchý dôvod: vysoký počet návštevníkov, ktorí sa práve snažia pretlačiť sa dovnútra.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Vnútri chrámu pri mreži, oddeľujúcej priestor pre turistov od bohoslužobnej časti, sú k dispozícii monitory s turistickými informáciami vo viacerých jazykoch. Vstupné sa nevyberá, pri vchode je však možné prispieť na údržbu chrámu. Samozrejme, najviac sa o histórii a zaujímavostiach chrámu dozvedia tí, ktorí obetujú niekoľko eur na sprievodcu. Knižný bedekr v rôznych jazykoch sa dá zakúpiť aj priamo vnútri chrámu (podobný „dom-shop“ je aj na veži).

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Svätoštefanský dóm je svedectvom vývoja stavebných štýlov od románskeho (najstaršie časti sa zachovali najmä vo vstupnej západnej časti od námestia) cez gotický (hlavná loď a najvyššia južná veža) až po renesanciu (nižšia severná veža) a barok (interiéry). Pôvodný románsky kostol sv. Štefana bol vysvätený v roku 1147, od 15. storočia je chrám sídlom viedenského biskupa. Po dlhé stáročia patril k najvyšším stavbám na starom kontinente, čo jednak symbolizovalo jednu z najmocnejších monarchií, na druhej strane sa ani jemu nevyhýbali zhubné dôsledky vojnových konfliktov, poslednýkrát na konci druhej svetovej vojny.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Zaujímavosťou je, že popri chráme naďalej funguje remeselnícka dielňa, zložená zo zástupcov dnes už často zriedkavých remesiel, ktorá sa nepretržite stará o údržbu a obnovu jedinečnej pamiatky a klenotov, ktoré ukrýva. A nejedná sa iba o stredoveké remeslá, ale patrí k nim aj údržbár výťahu, ktorým sa turisti môžu vyviezť k zvonu v nižšej severnej veži.

 

Adrenalínový výstup na vežu

V samotnej katedrále sa dá zostúpiť do podzemia, kde sú uchované pozostatky mnohých cirkevných, cisárskych a šľachtických osobností minulosti, nás však viac lákali výšky a vyhliadka na mesto z vtáčej perspektívy. O Severnú vežu (Nordturm), v čase našej jesennej návštevy, akosi nebol veľký záujem zo strany turistov, a to aj napriek tomu, že na ňu okrem výťahu vedie iba 75 schodov.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Príčinou možno bolo inverzné počasie, ktoré držalo pri zemi zápach sprevádzajúci dlhú kolónu fiakrov, čakajúcich na zákazníka práve pozdĺž tejto strany chrámu. Samotná južná veža mala byť pôvodne vyššia, ale od stredoveku ostala vlastne nedokončená. Vo veži je hlavný zvon chrámu a tiež vyhliadka na typickú vzorovanú strechu.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Podstatne väčší záujem turistov bol o Južnú vežu (Südturm), prezývanú „Steffl“, do ktorej sa vchádza z nízkeho strážneho domčeka s označením „Aufstieg zur Türmestube“, prilepeného k chrámovej lodi, ktorý dnes slúži ako pokladňa. Na túto vežu nerátajte so žiadnym výťahom, treba poctivo zdolať 343 schodov po pomerne úzkom špirálovitom kamennom schodisku. Počas výstupu sa z času na čas musíte zastaviť nielen kvôli dychu (niektorí), ale najmä preto, aby mohli prejsť návštevníci zostupujúci z veže dolu.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Jediné väčšie odpočívadlo je až tesne pred koncom cesty v miestnosti, kde bol v minulosti (do poškodenia chrámu pri bombardovaní v apríli 1945) umiestnený zvon Pummerin, odliaty v roku 1711 zo zvyškov tureckých kanónov, zhabaných po úspešnej obrane mesta. Dnes tu ostalo iba malé lapidárium pôvodných kamenných detailov veže a informačná tabuľa o povojnovom vysvätení 11 menších zvonov, umiestnených v tejto veži, ktoré sa starajú o pravidelné zvonenie, patriace ku každodennému koloritu tohto veľkomesta.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Menšie rozčarovanie čaká nejedného neinformovaného turistu aj na konci cesty. Výstup na vežu sa totiž končí v strážnej miestnosti (Türmerstube), kde pobýval „vartáš“ hlásiaci požiar či prípadného nepriateľa. A tá sa nachádza približne iba v polovici samotnej veže (vo výške 67 z celkových 136,7 metrov). Výhľad na mesto a jeho okolie poskytujú štyri pomerne malé okienka, orientované na jednotlivé svetové strany. V neveľkej miestnosti sa našlo miesto aj pre malý obchodík so suvenírmi, ktorý zrejme najviac prosperuje, keď je pri malých okienkach plno a turistom čakajúcim na nevšedný výhľad ostáva iba zopár metrov štvorcových práve pri predajnom pulte.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

Pohľad von určite stojí za všetku námahu. Až vtedy pochopíte, prečo vás tí pred vami nechali tak dlho čakať a nedokázali sa odlepiť od okienka. Z vtáčej perspektívy totiž mesto vyzerá celkom inak, aj jeho dominanty sú trochu iné. To, čo nás na chodníku ohuruje svojou výškou a majestátnosťou, zrazu pri pohľade zhora musíme očami hľadať ... ako na pripojených snímkach.

Viedeň, Dóm svätého Štefana

GPS: 48°12'31.6"N 16°22'21.2"E

Text a foto: Jiří Výborný, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 11.3.2023
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 25.3.2023
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 18.3.2023
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 4.3.2023
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Viedeň V. - spomienka na vežu Bahnorama
Publikované: 25.2.2023
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana sa i dnes na rakúsku metropolu pozrieme z podobnej výšky. Avšak bude to už len nostalgický pohľad z dnes už neexistujúcej veže Bahnorama, ktorá bola v roku 2016 demontovaná.

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.
Publikované: 28.1.2023
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta
Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh
Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou I.
Publikované: 23.4.2022
Približne 30 kilometrov južne od Viedne sa v spolkovej krajine Dolné Rakúsko rozprestiera kúpeľné mesto Baden (neoficiálne Baden bei Wien), ktoré bolo v čase monarchie vyhľadávaným miestom rakúskej smotánky a do súčasnosti ponúka neopakovateľnú atmosféru plnú elegancie a vznešenosti.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou II.
Publikované: 30.4.2022
Minulý týždeň sme navštívili dolnorakúske mesto Baden a povedali sme si čo-to o jeho histórií a azda najväčšom turistickom lákadle – kúpeľoch. Dnes budeme v objavovaní atraktivít pokračovať. Pozrieme si zaujímavé pamiatky a inštitúcie, odporučíme zopár spoločenských podujatí a na záver dáme pár tipov na výlety do okolia mesta.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 11.2.2023
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jej okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 4.2.2023
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)
Publikované: 7.6.2020
Na slávu cirkvi i ako vďaku za ochranu pred nebezpečenstvom epidémií či vojnových konfliktov vznikali pamätníky na najčestnejších miestach miest. Dnes sa pri tých honosnejších pristavíme, zaujmú nás svojou krásou a monumentálnosťou, iné si zas možno nepovšimneme. No poznáme ich minulosť a vieme prečo dnes zdobia naše námestia?


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X