www.infoglobe.sk » Rakúsko: Viedeň - Albertina

Rakúsko: Viedeň - Albertina

Publikované: 26.3.2009
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Albertina

Všetko je tu blízko, teda nájdete tu významné galérie vedľa slávnych múzeí, a to všetko poprekladané honosnými palácmi či parkami. Prechádzka historickým jadrom mesta nezaberie viac ako jeden deň či dva večery, ale to iba dovtedy, kým vaše kroky nezláka neodolateľné aróma viedenskej kávy, obrovské rezne či pútače, pozývajúce na niektorú z výstav skutočných majstrov výtvarného umenia, pre ktorých sa v ostatných rokoch stali viedenské kunstsalony druhým domovom. A práve jedna z významných galérií sa stala predmetom nášho záujmu v tomto príspevku. Možno ste vlani počuli spojenie Vincent van Gogh – Viedeň. A niet sa čomu čudovať, pretože výstava diel tohto otca expresionizmu prilákala nekonečné davy obdivovateľov umenia zo všetkých kútov Európy. Jej zázemím sa vtedy stala výstavná sieň Albertina, známa predovšetkým svojimi putovnými výstavami velikánov výtvarného umenia, no i jednou z najlepších zbierok grafických listov, kresieb a akvarelov na svete.

Van Gogh, AlbertinaDrawing Board, Albertina

Palác, nachádzajúci sa na Augustinerstrasse na rohu Hofburgu, sídelného hradu rakúskeho cisára, hostil nedávno mená ako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rubens, Pablo Picasso či Rembrandt van Rijn, pričom časť jeho diela je tu možné vidieť až do 21. júna tohto roka v rámci výstavy holandského výtvarného umenia 17. storočia. Samotný palác kedysi patril Márii Kristíne, dcére Márie Terézie a jej manžela, vojvodu Alberta von Sachsen-Teschen, po ktorom stavbu neskôr pomenovali – Albertina. Zbierka dnes číta asi milión grafických listov, viac ako 65 tisíc akvarelov a zhruba rovnaký počet fotografií. Medzi klenoty sa radia predovšetkým práce renesančného maliara, grafika a teoretika umenia Albrechta Dürera, významu ktorého sa v tom čase vyrovnal snáď len Leonardo da Vinci. Zmysel pre detail a mikroskopickú presnosť jeho prác možno vidieť na známom akvareli Zajac z roku 1502, kde je srsť vyvedená s takou pečlivosťou, že budí dojem reality, čo bolo dovtedy v oblasti výtvarného umenia niečo nevídané.

Duerer, AlbertinaZingg, AlbertinaEnder, Albertina

Okrem tohto autora sú tu zastúpené aj diela Michelangela či Rubensa, pričom oddeleniu 20. storočia dominuje predovšetkým Piccasova tvorba. Albertina však nie je iba klasické múzeum umenia či galéria, nenájdete tu ani stálu expozíciu, no tri jej výstavnéAlbertina siene prakticky po celý rok núkajú nespočetné množstvo jedinečných a tematicky ladených prehliadok toho najlepšieho, čo história a súčasnosť výtvarného umenia môže ponúknuť. Koho láka viac architektúra, ten istotne ocení, že po vyše 200 rokoch verejnosti znovu sprístupnili reprezentačné siene Habsburgovcov, neoklasicistické skvostné interiéry z čias vrcholného pôsobenia tejto európskej monarchie. Samotná stavba doznala niekoľko zmien počas renovácie v rokoch 1999-2003, predovšetkým nutné rozšírenie celého objektu. Celkovo však rekonštrukcia navrátila palácu jeho pôvodnú krásu. V novom krídle, na strane Burggarten sa dnes nachádzajú študovne, a predovšetkým potom najväčšia z tunajších výstavných siení.

Autorom diel tak nie je iba majster Rembrandt van Rijn, ale aj jeho súčasníci Hendrick Goltzius, Aert van der Neer, Aelbert Cuyp a ďalších 70 autorov z holandského „Zlatého veku“, ktorý návštevníkom približuje kolekcia 150 obrazov a grafík...Albertina

Otváracia doba: pondelok až nedeľa 10:00 - 18:00 hod., streda 10:00 - 21:00.
Vstupenky: plná cena 9,50 eur, zľavnené 7 eur (študenti), 8 eur (seniori), študenti do 19 rokov 3,50 eur, deti do šiestich rokov zdarma. Rodinná vstupenka 21,50 eur.

Hoci je Viedeň autom relatívne blízko, oplatí sa na jej návštevu využiť napríklad železničné spojenie, nakoľko pri viacerých výstavách predložený cestovný lístok znamená automatickú zľavu 25 % z ceny vstupenky!

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Florian Prischl, Nebelvír, Wmpearl, Jlorenz1, AnnaLety, Nebelvír,U3001, Nebelvír

 

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

SVET: Neuveriteľné miesta, ktoré cestovatelia milujú
Publikované: 25.3.2020
Prinášame vám prehľad tzv. cestovateľských skokanov roka 2020, ktorý ašpirujú na ocenenie v celosvetovej obľúbenosti a zároveň odporučíme aj destinácie, ktoré práve letia. Samozrejme oba rebríčky boli zostavené ešte pre vypuknutím koronavírusovej pandémie.

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 13.4.2016
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Rakúsko, Viedeň – za vlády Márie Terézie
Publikované: 11.1.2018
Rakúska arcivojvodkyňa, uhorská a česká kráľovná– Mária Terézia. Bola bohatá, nadaná a zrejme aj krásna, mala všetko, po čom ostatní túžili a zrejme aj všetko, čo sama chcela. Aj keď jej postavenie, ambície a okolnosti stavali do cesty dnes ťažko predstaviteľné prekážky a postretli ju mnohé rany osudu, bol jej život naplnený a dlhý. Ako ale naozaj žila? Dá sa ešte niekde zahliadnuť niečo skutočné z jej života?

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta
Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh
Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Viedeň: Opera a balet pod šírym nebom
Publikované: 12.4.2015
Aj tento rok prinesie Štátna opera vo Viedni vybrané operné a baletné predstavenia v priamom prenose pod šírym nebom.

Viedeň: Filharmonici zahrajú v Schönbrunne pod šírym nebom
Publikované: 14.5.2015
Tradičný open air koncert Viedenských filharmonikov priláka do Schönbrunnu každoročne až okolo 100.000 Viedenčanov. Tento rok sa uskutoční v prekrásnej kulise parkového areálu zámku Schönbrunn už dnes 14. mája 2015.

Viedeň: z Mariahilfer Straße je pešia zóna
Publikované: 23.8.2015
Ulica Mariahilfer Straße je známym pojmom nielen v samotnej Viedni. Za takmer 190 rokov svojej existencie sa stala centrom nákupov a najnovšie sa mení aj na miesto stretnutí a oddychu v centre mesta.

Viedeň: výstava majstra pouličnej fotografie - Joela Meyerowitza
Publikované: 14.9.2015
Viedenský dom umenia Kunst Haus prináša výstavu fotografií amerického umelca Joela Meyerowitza. Tzv. pouličný fotograf, ktorý vyrastal v Bronxe je považovaný za pokračovateľa tradície Roberta Franka a Henryho Cartier-Bressona. Rozsiahla retrospektívna prehliadka vo Viedni predstavuje jeho rozmanité dielo, ktoré autor vytvoril za viac ako 50 rokov.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 13.11.2013
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko: Hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja
Publikované: 11.9.2013
Pri našich cyklopotulkách Rakúskom sme sa zastavili v mestečku Hainburg. Táto stredoveká obec, nad ktorou sa týči Hainburský hrad, ukrýva mnohé prírodne ale aj historické tajomstvá. Jedným z nich je aj zrúcanina hradu Röthelstein, ktorý sa skrýva v náručí národného parku.

Rakúsko: Viedenská výstava nevšedných miniatúr
Publikované: 10.2.2013
Od 31. januára 2013 bude verejnosti prístupná nezvyčajná výstava miniatúr vo viedenskom Wien Museum na námestí Karlsplatz v centre mesta. Návštevníci budú môcť zhliadnuť exponáty, ktorých rozmery nedosahujú viac ako 10 centimetrov.

Viete, že? Legenda menom Vindobona II.
Publikované: 2.12.2012
Vlak, ktorý spájal a spája už viac ako polstoročie strednú Európu, významná dopravná os, ktorá si ako jediná z mála európskych železníc udržovala jeden unikát - vozy vyrábané na mieru jednej konkrétnej linke.

Viete, že? Legenda menom Vindobona I.
Publikované: 25.11.2012
Len málo vlakov sa zapísalo do pamäti národa tak, ako práve Vindobona, spájajúca už cez šesťdesiat rokov tri štáty, ich hlavné mestá a ich obyvateľov. Aká bola história a aká súčasnosť tejto dodnes nadmieru vyťažovanej dopravnej tepny strednej Európy?

Leopoldovo múzeum bezplatne
Publikované: 5.12.2010
Špeciálnu a cenovo atraktívnu akciu pre susedov zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Slovinska pripravilo Leopoldovo múzeum vo Viedni. Cez víkend 4. a 5. decembra, ako aj v stredu 8. decembra si záujemcovia z týchto krajín môžu prezrieť zdarma aktuálne výstavy aj stále expozície.

Legenda čiernobielej fotografie vo Viedni
Publikované: 5.9.2010
K šlágrom letnej výstavníckej sezóny v rakúskej metropole patrí rozsiahla retrospektíva u nás málo známej fotografky a revolucionárky Tiny Modotti, ktorá patrí medzi najzaujímavejšie ženské postavy 1. polovice 20. storočia.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...


Súvisiace video

Rakúsko: Hornatá krajina plná zelene
Do Rakúska sa v lete väčšina turistov vydáva kvôli vysokohorskej turistike. Celá krajina pôsobí č...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C