www.infoglobe.sk » Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea

Publikované: 25.3.2023
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Jarné čítanie vám prináša::

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Vysvetľovať, ako sa dostať do Viedne je asi zbytočné, preto sa hneď vrhneme na návštevu jedného z najväčších múzeí v Rakúsku a v rámci svojho druhu aj najväčších prírodovedných múzeí na svete. Stačí sa nám presunúť na Námestie Márie Terézie.

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Kým ešte vstúpime do múzea a začneme objavovať jeho tajomstvá, musíme podotknúť, že v rámci zámockého komplexu sa tu ešte nachádza Umeleckohistorické múzeum (Kunsthistorisches Museum) stojace hneď oproti, ako aj Rakúska národná knižnica (Prunksaal), sídlo úradu rakúskeho spolkového prezidenta, cisárska pokladnica (Schatzkammer), národné divadlo (Burgtheater) a v neposlednom rade viaceré rezidencie a napríklad aj stajne či jazdecká škola.  

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, ViedeňNaturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Samotná veľkolepá budova múzea spolu so svojou architektonickou dvojičkou už spomínaného Umeleckohistorického múzea pochádza z rokov 1872-1891. Obe stavby boli vybudované na žiadosť cisára Františka Jozefa I. Ich dominantným prvkom je 60 metrov vysoká impozantná kupola, ktorá je spolu s celou fasádou bohato zdobená v novorenesančnom štýle. Na vrchole kupoly prírodovedného múzea sa týči socha gréckeho boha Hélia. Pred múzeom sa nachádza upravený park, ktorého ozdobou je jedna z najkrajších sôch v celom Rakúsku – socha panovníčky Márie Terézie.

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Po vstúpení do múzea, ktoré bolo prvýkrát otvorené už v roku 1889, sme si zakúpili vstupenky a už nám nič nebránilo vojsť do sveta minulosti. Základ zbierok pochádza z roku 1750, kedy bola kúpená veľká zbierka prírodnín pozostávajúca z 30 000 exponátov. Následne pokračovalo jej rozširovanie. Jedno z najvýraznejších sa udialo v období druhej svetovej vojny, kedy boli expozície doplnené o zhabaný majetok ľudí židovského pôvodu, avšak postupne sa od začiatku 90-tych rokov tieto predmety vracajú svojim majiteľom.

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, ViedeňNaturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, ViedeňNaturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Prírodovedné múzeum (Naturhistorisches Museum) je rozdelené na viaceré oddelenia a konajú sa tu aj mnohé dočasné výstavy. Pri návšteve určite nevynecháte mineralogicko-petrografické oddelenie uchovávajúce najväčšiu a najstaršiu zbierku meteoritov na svete tvorenú dovedna cez 1100 exponátmi z vesmíru a tiež 150 000 zbierku unikátnych hornín a minerálov či umeleckých predmetov tvorených z drahých kameňov. Zaujímavosťou tejto časti múzea je, že len okolo 15% predmetov je vystavených.

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

V geologicko-paleontologickom oddelení vás uchváti sála dinosaurov aj s ich modelmi v nadľudskej veľkosti. Botanické oddelenie vás prevedie ríšou rastlín, ktorých tu uchováva doslova milióny. Nemenej ich zachováva aj v troch druhoch zoologických oddelení. V časti archeológie, antropológie, vedy aj ekológie na vás čakajú také unikáty ako napríklad Willendorfská Venuša pochádzajúca z roku 29 500 pred n. l., či najväčšia zbierka lebiek na svete (cca 43 000ks). Nechýba ani digitálne planetárium. Celkovo múzeum ponúka viac než 20 miliónov zbierkových predmetov.

Naturhistorisches Museum - prírodovedné múzeum, Viedeň

Tieto niekedy až dychvyrážajúce exponáty sú „živou“ ukážkou histórie našej Zeme. Keď budete prechádzať jednotlivými miestnosťami , tak okrem krásy vitrín si všimnite aj nádherné zdobené stropy a steny, kde mnoho ráz visia vzácne obrazy. Celkovo sa dá v múzeu stráviť hodiny, preto odporúčame si jeho návštevu rozdeliť na viac dní v roku, vždy so zameraním na jeho inú časť. Pokiaľ máte radi cestovanie časom, tak niet lepšej zastávky ako prírodovedné múzeum vo Viedni.

 

GPS: 48°12'16.2"N 16°21'37.3"E

Text a foto: Oskár Mažgút, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 11.3.2023
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 4.3.2023
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 18.3.2023
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)
Publikované: 7.6.2020
Na slávu cirkvi i ako vďaku za ochranu pred nebezpečenstvom epidémií či vojnových konfliktov vznikali pamätníky na najčestnejších miestach miest. Dnes sa pri tých honosnejších pristavíme, zaujmú nás svojou krásou a monumentálnosťou, iné si zas možno nepovšimneme. No poznáme ich minulosť a vieme prečo dnes zdobia naše námestia?

Rakúsko: Viedeň V. - spomienka na vežu Bahnorama
Publikované: 25.2.2023
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana sa i dnes na rakúsku metropolu pozrieme z podobnej výšky. Avšak bude to už len nostalgický pohľad z dnes už neexistujúcej veže Bahnorama, ktorá bola v roku 2016 demontovaná.

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 18.2.2023
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jej dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 11.2.2023
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jej okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 4.2.2023
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.
Publikované: 28.1.2023
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá jeseň

1. 10. – 30. 11. 2023
1. cena:
Jesenný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Jesenný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Jesenný balíček od vydavateľstva CBS
Cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

30.9.2023
Po úspešnom Hudobnom lete, na ktorom Trenčianske Teplice privítali takmer 3 tisíc milovníkov skvelej hudby a kultúry na 9 letných podujatiach, začína Divadelná jeseň, ktorá návštevníkom prinesie nezabudnuteľné predstavenia rôzneho charakteru. Tešiť sa môžete na koncept sit down rozhovoru či kultúrny večer naplnený hudbou a filmovým premietaním.
27.9.2023
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc, sa tento rok uskutoční od 29. septembra do 1. októbra v Bratislave a od 6. do 8. októbra 2023 v Košiciach.
26.9.2023
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov, sa tento rok uskutoční 29. septembra 2023 v piatich slovenských mestách, a to v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Poprade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 9. 2023
sviatok:Jarolím
dnes:
sobota 30.9.
16 °C
zajtra:
nedeľa 1.10.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X