Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea

Jarné čítanie vám prináša::
Vysvetľovať, ako sa dostať do Viedne je asi zbytočné, preto sa hneď vrhneme na návštevu jedného z najväčších múzeí v Rakúsku a v rámci svojho druhu aj najväčších prírodovedných múzeí na svete. Stačí sa nám presunúť na Námestie Márie Terézie.
Kým ešte vstúpime do múzea a začneme objavovať jeho tajomstvá, musíme podotknúť, že v rámci zámockého komplexu sa tu ešte nachádza Umeleckohistorické múzeum (Kunsthistorisches Museum) stojace hneď oproti, ako aj Rakúska národná knižnica (Prunksaal), sídlo úradu rakúskeho spolkového prezidenta, cisárska pokladnica (Schatzkammer), národné divadlo (Burgtheater) a v neposlednom rade viaceré rezidencie a napríklad aj stajne či jazdecká škola.
Samotná veľkolepá budova múzea spolu so svojou architektonickou dvojičkou už spomínaného Umeleckohistorického múzea pochádza z rokov 1872-1891. Obe stavby boli vybudované na žiadosť cisára Františka Jozefa I. Ich dominantným prvkom je 60 metrov vysoká impozantná kupola, ktorá je spolu s celou fasádou bohato zdobená v novorenesančnom štýle. Na vrchole kupoly prírodovedného múzea sa týči socha gréckeho boha Hélia. Pred múzeom sa nachádza upravený park, ktorého ozdobou je jedna z najkrajších sôch v celom Rakúsku – socha panovníčky Márie Terézie.
Po vstúpení do múzea, ktoré bolo prvýkrát otvorené už v roku 1889, sme si zakúpili vstupenky a už nám nič nebránilo vojsť do sveta minulosti. Základ zbierok pochádza z roku 1750, kedy bola kúpená veľká zbierka prírodnín pozostávajúca z 30 000 exponátov. Následne pokračovalo jej rozširovanie. Jedno z najvýraznejších sa udialo v období druhej svetovej vojny, kedy boli expozície doplnené o zhabaný majetok ľudí židovského pôvodu, avšak postupne sa od začiatku 90-tych rokov tieto predmety vracajú svojim majiteľom.
Prírodovedné múzeum (Naturhistorisches Museum) je rozdelené na viaceré oddelenia a konajú sa tu aj mnohé dočasné výstavy. Pri návšteve určite nevynecháte mineralogicko-petrografické oddelenie uchovávajúce najväčšiu a najstaršiu zbierku meteoritov na svete tvorenú dovedna cez 1100 exponátmi z vesmíru a tiež 150 000 zbierku unikátnych hornín a minerálov či umeleckých predmetov tvorených z drahých kameňov. Zaujímavosťou tejto časti múzea je, že len okolo 15% predmetov je vystavených.
V geologicko-paleontologickom oddelení vás uchváti sála dinosaurov aj s ich modelmi v nadľudskej veľkosti. Botanické oddelenie vás prevedie ríšou rastlín, ktorých tu uchováva doslova milióny. Nemenej ich zachováva aj v troch druhoch zoologických oddelení. V časti archeológie, antropológie, vedy aj ekológie na vás čakajú také unikáty ako napríklad Willendorfská Venuša pochádzajúca z roku 29 500 pred n. l., či najväčšia zbierka lebiek na svete (cca 43 000ks). Nechýba ani digitálne planetárium. Celkovo múzeum ponúka viac než 20 miliónov zbierkových predmetov.
Tieto niekedy až dychvyrážajúce exponáty sú „živou“ ukážkou histórie našej Zeme. Keď budete prechádzať jednotlivými miestnosťami , tak okrem krásy vitrín si všimnite aj nádherné zdobené stropy a steny, kde mnoho ráz visia vzácne obrazy. Celkovo sa dá v múzeu stráviť hodiny, preto odporúčame si jeho návštevu rozdeliť na viac dní v roku, vždy so zameraním na jeho inú časť. Pokiaľ máte radi cestovanie časom, tak niet lepšej zastávky ako prírodovedné múzeum vo Viedni.
GPS: 48°12'16.2"N 16°21'37.3"E
Text a foto: Oskár Mažgút, Pixabay.com
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)

Rakúsko: Viedeň V. - spomienka na vežu Bahnorama

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.
Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Lokácia:
