www.infoglobe.sk » Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice

Publikované: 11.2.2023
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jej okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Mnohí návštevníci Viedne z našich končín poznajú vstup do mesta zo stanice Wien Hauptbahnhof. Preto je vhodné pripojiť niekoľko tipov na výlety, ktoré sa začínajú v tejto lokalite.

Viedeň - Wien Hauptbahnhof

Tu treba pripomenúť, že železničné spoločnosti ponúkajú za príplatok výhodné rozšírenie platnosti cestovného lístka aj na viedenskú mestskú hromadnú dopravu. Pri dlhšom pobyte je výhodná Vienna-Card, na ktorú je MHD bezplatná počas troch dní a navyše poskytuje zľavu na vstupnom do väčšiny pamiatok, múzeí a galérií (a tiež v niektorých reštauráciách, ako aj lacnejšie parkovanie).

Viedeň - Belvedere

Iba kúsok od Hlavnej železničnej stanice sa nachádza zámok Belvedere s letohrádkom (Oberes Belvedere) a rozľahlým francúzskym parkom s fontánami, sochami a botanickou záhradou. V samotnom zámku, ktorý kedysi patril princovi Eugenovi Savojskému, je dnes galéria výtvarného umenia so zbierkami najmä domácich majstrov (Gustav Klimt, Oskar Kokoschka,...). Od opačného konca tohto parku je to už len na skok na Ringstrasse a do centra mesta.

Viedeň - Belvedere

K najnavštevovanejším moderným pamiatkam Viedne patrí zábavný park Prater, ku ktorému sa dá ísť aj metrom (jeho trasa za stanicou Praterstern pokračuje smerom na výstavisko Wiener Messe a k štadiónu, kde sa okrem športových často odohrávajú aj veľké hudobné podujatia). Osobne však odporúčam električku s označením „0”, jazda ktorou poskytuje nielen osobný kontakt s obyvateľmi tejto časti mesta (podľa nápisov na obchodoch tu majú veľké zastúpenie aj Turci, Arabi, ázijské či balkánske národnosti), no aj zaujímavý výhľad na pestrú architektúru mesta, ktorá sa mení doslova na každej zastávke.

Prater

Milovníci architektúry si vo Viedni prídu na svoje či už z pohľadu historickej architektúry a najmä vrcholu baroka, alebo vývoja v 20. storočí. Práve Viedeň je spojená so zrodom a rozmachom ornamentálneho štýlu secesie – názov Secession (= odtrhnutie) si koncom 19. storočia zvolila skupinka mladých avantgardných umelcov ako výraz rozchodu s tvorbou svojich predchodcov. Iných nadšencov láka farebne i tvarovo trochu „uletená” tvorba maliara Friedensreicha Hundertwassera (vlastným menom Friedrich Stowasser, ale veď našich sto je nemecky hundert...), našinca možno osloví tvorba rodáka z Vysočiny Josefa Hoffmanna. Príkladom jedinečnej invencie modernej architektúry môže byť napríklad komplex Gasometer neďaleko Prátru, v ktorom bývalé plynojemy prebudovali na obytné objekty.

Viedeň - Gasometer

Zábavný park Prater je voľne prístupný, platí sa až za konkrétne atrakcie, ktorých tu je vraj vyše dvesto. Na začiatku parku stojí socha dvorného kúzelníka Basilia Calafati (1800 Terst – 1878 Viedeň), ktorý sa zaslúžil o vznik viedenského parku. K najfotografovanejším atrakciám patrí asi 65 metrov vysoké „ruské” kolo (Riesenrad), pomaly sa otáčajúce nad mestom, akoby ani nepatrilo do spoločnosti bláznivých húkajúcich a blikajúcich hypermoderných strojov. Ak vám z nich začne hučať v hlave, treba sa vrátiť na okraj parku do niektorej kaviarničky či reštaurácie, alebo prejsť ďalej do hĺbky ostrova, na ktorom sa park rozkladá, kde už vládne zeleň a príroda.

Viedeň - Prater

Čo ešte sa oplatí vidieť vo Viedni?

Modernú štvrť UNO-City na ľavom brehu rieky so sídlami viacerých medzinárodných organizácií a vyhliadkovou reštauráciou pod vrcholom 252 metrov vysokej Donauturm, oddychový ostrov Donauinsel medzi ramenami Dunaja – miesto na prechádzky, športové aktivity aj kultúrne vyžitie, múzejnú štvrť Museumsquartier, alebo prímestskú vinohradnícku štvrť Grinzing s viechami (Heurige), nákupnú zónu okolo Mariahilfer Strasse, vianočné trhy... V meste, kde je 27 zámkov, vyše 150 múzeí, ale aj 35 mostov cez Dunaj a jeho ramená, kde pätinu plochy zaberajú parky a iná zeleň ..., tam je skutočne stále z čoho vyberať.

ViedeňGPS: 48°11'28.8"N 16°22'51.3"E

Text: Jiří Výborný

Foto: Pixabay.comDiskusia k článku (2)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 11.3.2023
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 25.3.2023
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 18.3.2023
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 4.3.2023
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Viedeň V. - spomienka na vežu Bahnorama
Publikované: 25.2.2023
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana sa i dnes na rakúsku metropolu pozrieme z podobnej výšky. Avšak bude to už len nostalgický pohľad z dnes už neexistujúcej veže Bahnorama, ktorá bola v roku 2016 demontovaná.

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 18.2.2023
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jej dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou II.
Publikované: 30.4.2022
Minulý týždeň sme navštívili dolnorakúske mesto Baden a povedali sme si čo-to o jeho histórií a azda najväčšom turistickom lákadle – kúpeľoch. Dnes budeme v objavovaní atraktivít pokračovať. Pozrieme si zaujímavé pamiatky a inštitúcie, odporučíme zopár spoločenských podujatí a na záver dáme pár tipov na výlety do okolia mesta.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou I.
Publikované: 23.4.2022
Približne 30 kilometrov južne od Viedne sa v spolkovej krajine Dolné Rakúsko rozprestiera kúpeľné mesto Baden (neoficiálne Baden bei Wien), ktoré bolo v čase monarchie vyhľadávaným miestom rakúskej smotánky a do súčasnosti ponúka neopakovateľnú atmosféru plnú elegancie a vznešenosti.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh
Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta
Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.
Publikované: 28.1.2023
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X