Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice

Mnohí návštevníci Viedne z našich končín poznajú vstup do mesta zo stanice Wien Hauptbahnhof. Preto je vhodné pripojiť niekoľko tipov na výlety, ktoré sa začínajú v tejto lokalite.
Tu treba pripomenúť, že železničné spoločnosti ponúkajú za príplatok výhodné rozšírenie platnosti cestovného lístka aj na viedenskú mestskú hromadnú dopravu. Pri dlhšom pobyte je výhodná Vienna-Card, na ktorú je MHD bezplatná počas troch dní a navyše poskytuje zľavu na vstupnom do väčšiny pamiatok, múzeí a galérií (a tiež v niektorých reštauráciách, ako aj lacnejšie parkovanie).
Iba kúsok od Hlavnej železničnej stanice sa nachádza zámok Belvedere s letohrádkom (Oberes Belvedere) a rozľahlým francúzskym parkom s fontánami, sochami a botanickou záhradou. V samotnom zámku, ktorý kedysi patril princovi Eugenovi Savojskému, je dnes galéria výtvarného umenia so zbierkami najmä domácich majstrov (Gustav Klimt, Oskar Kokoschka,...). Od opačného konca tohto parku je to už len na skok na Ringstrasse a do centra mesta.
K najnavštevovanejším moderným pamiatkam Viedne patrí zábavný park Prater, ku ktorému sa dá ísť aj metrom (jeho trasa za stanicou Praterstern pokračuje smerom na výstavisko Wiener Messe a k štadiónu, kde sa okrem športových často odohrávajú aj veľké hudobné podujatia). Osobne však odporúčam električku s označením „0”, jazda ktorou poskytuje nielen osobný kontakt s obyvateľmi tejto časti mesta (podľa nápisov na obchodoch tu majú veľké zastúpenie aj Turci, Arabi, ázijské či balkánske národnosti), no aj zaujímavý výhľad na pestrú architektúru mesta, ktorá sa mení doslova na každej zastávke.
Milovníci architektúry si vo Viedni prídu na svoje či už z pohľadu historickej architektúry a najmä vrcholu baroka, alebo vývoja v 20. storočí. Práve Viedeň je spojená so zrodom a rozmachom ornamentálneho štýlu secesie – názov Secession (= odtrhnutie) si koncom 19. storočia zvolila skupinka mladých avantgardných umelcov ako výraz rozchodu s tvorbou svojich predchodcov. Iných nadšencov láka farebne i tvarovo trochu „uletená” tvorba maliara Friedensreicha Hundertwassera (vlastným menom Friedrich Stowasser, ale veď našich sto je nemecky hundert...), našinca možno osloví tvorba rodáka z Vysočiny Josefa Hoffmanna. Príkladom jedinečnej invencie modernej architektúry môže byť napríklad komplex Gasometer neďaleko Prátru, v ktorom bývalé plynojemy prebudovali na obytné objekty.
Zábavný park Prater je voľne prístupný, platí sa až za konkrétne atrakcie, ktorých tu je vraj vyše dvesto. Na začiatku parku stojí socha dvorného kúzelníka Basilia Calafati (1800 Terst – 1878 Viedeň), ktorý sa zaslúžil o vznik viedenského parku. K najfotografovanejším atrakciám patrí asi 65 metrov vysoké „ruské” kolo (Riesenrad), pomaly sa otáčajúce nad mestom, akoby ani nepatrilo do spoločnosti bláznivých húkajúcich a blikajúcich hypermoderných strojov. Ak vám z nich začne hučať v hlave, treba sa vrátiť na okraj parku do niektorej kaviarničky či reštaurácie, alebo prejsť ďalej do hĺbky ostrova, na ktorom sa park rozkladá, kde už vládne zeleň a príroda.
Čo ešte sa oplatí vidieť vo Viedni?
Modernú štvrť UNO-City na ľavom brehu rieky so sídlami viacerých medzinárodných organizácií a vyhliadkovou reštauráciou pod vrcholom 252 metrov vysokej Donauturm, oddychový ostrov Donauinsel medzi ramenami Dunaja – miesto na prechádzky, športové aktivity aj kultúrne vyžitie, múzejnú štvrť Museumsquartier, alebo prímestskú vinohradnícku štvrť Grinzing s viechami (Heurige), nákupnú zónu okolo Mariahilfer Strasse, vianočné trhy... V meste, kde je 27 zámkov, vyše 150 múzeí, ale aj 35 mostov cez Dunaj a jeho ramená, kde pätinu plochy zaberajú parky a iná zeleň ..., tam je skutočne stále z čoho vyberať.
GPS: 48°11'28.8"N 16°22'51.3"E
Text: Jiří Výborný
Foto: Pixabay.com
Diskusia k článku (2) |
Vložiť nový príspevok
- Gasometer Cityhanna 23.3.2016, 18:41v článku spomínaný luxusný objekt Gasometer sa nachádza v obvode Simmering - čo rozhodne nie je blízko Prátru
- zámok Belvederhanna 23.3.2016, 18:46zámocký komplex Belveder nikdy nebol letohrádkom
Dolný Belveder slúžil ako ubytovacia časť pre majiteľa princa Eugena Savojského, horný Belveder bol určený na reprezentatívne účely ( dnes galéria)
Súvisiace články

Rakúsko: Viedeň - Albertina

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere

Rakúsko: Viedeň V. - spomienka na vežu Bahnorama

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou II.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou I.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.
Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn - cisárske sídlo

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Lokácia:
