www.infoglobe.sk » História

História

     Rakúsko, ležiace v strednej Európe, bolo po pádu rímskej ríše obsadené z jednej strany Bavormi a z druhej Slovanmi a Avarmi. Hranice, ktoré v podstate vymedzili Rakúsko tak, ako ho známe dnes, boli ustanovené po víťazstve Otta Veľkého nad Maďarmi v bitke pri Lechfelde v roku 955 a meno Rakúsko sa prvýkrát objavilo v roku 966 ako Ostarrichi. V 13. storočí sa k moci dostali Habsburgovia a postupne si prisvojili rakúske provincie, ktoré ustanovili ako svoje dedičné zeme. V tridsaťročnej vojne hralo Rakúsko významnú roľu, pretože bolo v podstate centrom Habsburskej moci a Habsburgovia boli mocná opora katolíkov. Dokázali potlačiť české stavovské povstanie. Vestfálsky mier znamenal pre Habsburgov stratu vplyvu v Nemecku, posilnili si však vplyv vo svojich dedičných zemiach. Leopold I. svojím prístupom položil základy absolutizmu. V zahraničnej politike sa ako najväčší problém ukázali neukojiteľné mocenské ambície Turecka, ktoré vyvrcholili obliehaním Viedne v roku 1683, avšak vďaky zásahu poľského kráľa Jána III. boli neúspešné. Na druhej strane úspechy Eugena Savojského na konci 17. storočia znamenali, že Rakúsko ovládlo prakticky celé Uhry a Sedmohradsko. Na počiatku 18. storočia vo vojnách o španielske dedičstvo, Habsburgovia získali Miláno, Neapol, Sardíniu, ktoré v roku 1720 vymenili za Sicíliu a španielske Holandsko. Rakúsko sa v tom čase začalo boriť s vysokým štátnym dlhom a špatnou štátnou správou.

     S nástupom Márie Terézie (1740) na trón začali vojny rakúske dedičstvo, ktoré po ôsmich rokoch priniesli iba citeľnejšiu stratu územia a ekonomické problémy. To viedlo k tomu, že štátnu správu zreformovali a výraznejšie centralizovali, čím sa obmedzila moc aristokracie a zemských stavov. Pre české územia, ktoré boli súčasťou Rakúska, to znamenalo germanizáciu. V oblasti zahraničnej politiky bola významná rakúska účasť na delení Poľska (1772, 1793, 1795), ktorého sa zúčastnilo skôr z pragmatických dôvodov, aby zamedzilo prílišnému nárastu moci Pruska a Ruska.

     Po tom, čo vo Francúzsku uchopil moc Napoleon, sa Rakúsko vo svojej zahraničnej politike začalo orientovať práve týmto smerom. František II. reagoval na Napoleonovo menovanie sa cisárom tým, že sa tiež v roku 1804 vyhlásil za cisára. Habsburgovia viedli s Francúzskom mnoho vojen, v podstate sa skončili až Napoleonovým pádom. Väčšina z nich bola neúspešná a monarchiu iba veľmi vysilovali.

     Pod vplyvom revolúcie vo Francúzsku v roku 1848 vypuklo v Budapešti rovnakého roku povstanie, ktoré sa rozšírilo aj do Viedne. V jeho dôsledku vznikla aprílová ústava, zrušená bola cenzúra a Metternich musel odstúpiť. Vďaka ďalšiemu povstaniu bolo garantované všeobecné a tajné volebné právo a aprílová ústava bola zrušená. Nasledovalo ešte jedno povstanie, kvôli ktorému musel vládnuci Ferdinand V. abdikovať.

      Za jeho nástupcu, Františka Jozefa I., sa Rakúsko dostalo do významného obdobia svojich dejín. Došlo k zrušeniu cechových obmedzení, čo umožnilo rozvoj priemyslu a v roku 1856 vznikla prvá banka Creditanstalt. V roku 1855 vstúpila do platnosti ďalšia reforma, ktorú vlastne pociťujeme doteraz, a to rozdelenie krajiny na jednotlivé správne územia. Najnižšou správnou jednotkou sa stala obec, nad ňou bol okres a nad ním kraj. Zreformované bolo aj školstvo, daňový systém a súdnictvo. V tomto období sa zhoršili vzťahy Rakúska s Pruskom a takisto strácalo svoju dôležitú pozíciu v rámci Nemeckého spolku. Až v roku 1879 uzatvorilo dôležitú dohodu – už ako Rakúsko-Uhorsko po vyrovnaní v roku 1867 – s Pruskom, ktorá vošla do histórie ako Dvojspolok a neskôr – po pripojení sa Talianska – ako Trojspolok.

      Prvá svetová vojna znamenala pre Rakúsko-Uhorsko obrovskú porážku. Monarchia sa rozpadla a samotné Rakúsko sa stalo jedným z najmenej stabilných štátov novej Európy. V roku 1938 Hitler pripojil Rakúsko k svojej Tretej ríši, a pretože sa k nej pridalo dobrovolne, bolo po vojne považované za porazený štát. Po vojne Rakúsko smerovalo svoju politiku na kapitalistické krajiny a postupne dosiahlo ekonomickú stabilitu. V referende 12. júna 1994 sa rozhodlo pristúpiť k EÚ, čo sa naplnilo 1. januára 1995.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Rakúsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: