www.infoglobe.sk » Rakúsko, Viedeň – za vlády Márie Terézie

Rakúsko, Viedeň – za vlády Márie Terézie

Publikované: 11.1.2018
Rakúska arcivojvodkyňa, uhorská a česká kráľovná– Mária Terézia. Bola bohatá, nadaná a zrejme aj krásna, mala všetko, po čom ostatní túžili a zrejme aj všetko, čo sama chcela. Aj keď jej postavenie, ambície a okolnosti stavali do cesty dnes ťažko predstaviteľné prekážky a postretli ju mnohé rany osudu, bol jej život naplnený a dlhý. Ako ale naozaj žila? Dá sa ešte niekde zahliadnuť niečo skutočné z jej života?

Hofburg alebo Kroměříž?

Inšpirovaní nedávnym uvedením výpravného televízneho filmu sa vydávame do Viedne hľadať stopy slávnej cisárovnej. Mária Terézia vládla z Hofburgu, hlavného a najstaršieho sídla Habsburskej dynastie. Na prvom mieste ale treba povedať, že zmienený film Mária Terézia sa tu nenatáčal. Interiéry aj exteriéry Hofburgu suploval arcibiskupský zámok v Kroměříži, jeho reprezentačné sály a sala terrena. Konieckoncov nebolo to prvý raz. Rovnaký zámok si vybral aj režisér Miloš Forman pre natáčanie filmu Amadeus. Spomínate si na scénu prijatie Mozarta cisárom Jozefom II. v Hofburgu? Áno, aj to bolo natáčané v Kroměříži.

interiéry Hofburgu

Viedeň v roku 1740 vyzerala úplne inak než dnes. Predovšetkým na mieste dnešného Ringstrasse, okružného bulváru, ktorý vymedzuje Innerstadt (staré mesto), stáli mohutné mestské hradby. Tie boli zborené až o sto rokov neskôr. Nestáli teda ani paláce okolo Ringu, budova radnice, parlamentu, opery ani Burgtheater. Novotou sa skvel zámok Belveder princa Eugena Savojského, kým letnú cisársku rezidenciu, zámok Schönbrunn, začala budovať Mária Terézia až v období svojho panovania. Zopár rokov tak princ Eugen využíval okázalejšie sídlo než vladár, na čo mnohí príslušníci dvorskej šľachty reagovali zdvihnutím obočia.

monumentálny pomník Márie Terézie z r. 1888 stojí medzi Kunsthistorickým a Prírodovedným múzeom

Kde žila?

Mária Terézia sa narodila v roku 1717 v Hofburgu a tu aj vo svojich 63 rokoch zomrela. Prehliadka Cisárskych izieb začína v hlavnej vstupnej hale pod monumentálnou kopulou na Michaelerplatz. S tou istou vstupenkou sa dostanete ešte do Múzea cisárovnej Sisi a do Striebornej komory. Interiéry sú už dávno od časov Márie Terézie pozmenené. Využívali ich aj jej nasledovníci a všetci si ich po svojom prispôsobovali, takže jej osobných vecí tu už veľa nenájdeme. Aj preto, že momentálne je v móde tzv. Sisikult.

Hofburg

Máriu Teréziu si však pamätá cisárska zbierka striebra. V 18. storočí sa servírovalo na striebre a v Striebornej komore je okrem iného zachovaný aj osobný príbor cisárovnej. Vraj si ho dokonca brala aj na cesty. Skladá sa z noža, vidličky, servírovacej vidličky a lyžice, lyžičky na vajíčko a špik, kalíšku na vajíčko a soľničky. Vyrobený bol z čistého zlata približne v polovici 18. storočia. V minulosti sa so striebrom nezaobchádzalo veľmi s úctou, po opotrebovaní bývalo nemilosrdne pretavené na nové kusy alebo sa z neho razili mince. Tomuto účelu padli za obeť aj príbory a riady z dvornej tabule, pretože okolo roku 1800 bolo treba financovať napoleonské vojny. V 18. storočí bolo osadenstvo dvora zovreté veľmi prísnou španielskou dvornou etiketou, ktorú nám približuje expozícia stolovania. Napríklad umné skladanie servítok pre štátne návštevy sa vraj predáva len ústne a dodnes majú túto zručnosť len dve osoby.

Riad cisárskej tabule. Strieborná zbierka, Hofburg

Kde se vydávala?

Svadobný obrad Márie Terézie a Františka Štefana Lotrinského prebehol tradične v augustiniánskom kostole, kam vtedy dokonca z Hofburgu viedla aj vnútorná chodba. V tomto najdôležitejšom dvornom svätostánku prebiehali všetky cisárske svadby – Ľudovít XIV. sa tu (v zastúpení) oženil s Máriou Antoinettou. František Jozef si tu vzal za manželku svoju milovanú Alžbetu Bavorskú, známu ako Sisi. (A opäť – neberte vážne, čo uvidíte vo filme Sisi. Filmová svadba sa natáčala o kúsok ďalej v Michaelerkirche.) U augustiniánov prebehol aj svadobný obrad Márie Kristíny, protežovanej dcéry Márie Terézie, tej jedinej, ktorá sa smela vydávať z lásky. Jej mužom sa stal Albert, vojvoda Sasko-Těšínský, po ktorom nesie meno Albertina susedný palác a zbierka umenia. Nápadný mramorový kenotaf tvaru pyramídy s figurálnou plastikou, neprehliadnuteľne umiestnený v tomto kostole po pravej strane lode, nechal zhotoviť Márii Kristíne jej ovdovený manžel. Nápis „Najlepšej manželke Albert“ je dojemnou pripomienkou ich 33ročného zväzku.

kostol augustiniánov vo Viedni

Hrobka sŕdc 

Augustiniánský kostol je zaujímavý tým, že sa tu nachádza Hrobka sŕdc. Aby ste mi rozumeli: ostatky mnohých z Habsburgovcov, zomretých medzi rokmi 1618 a 1878, ležia na troch rôznych miestach. Telo v Cisárskej hrobke, urna so srdcom tu, v Hrobke sŕdc, a vnútornosti sú uložené vo Vojvodskej hrobke pod katedrálou sv. Štefana. Prvý, kto si prial svoje srdce uložiť zvlášť a tým založil túto tradíciu, bol Ferdinand IV. v roku 1654. A dôvodom separácie vnútorností bola obava z rýchleho rozkladu tela, ktoré bývalo natreté balzamom a vystavené v otvorenej rakve vždy niekoľko týždňov, aby mali poddaní dosť času rozlúčiť sa s mocnárom.

Hrobka sŕdc za Loretánskou kaplnkou je otvorená len príležitostne. Nie je už bohato zdobená, tak ako to bolo v 18. storočí. Od posledného požiaru je to len prostá, bielo vymaľovaná miestnosť. V kostole je umiestnený audiostánok, kde si môžete vypočuť výklad k histórii a vybavení kostola aj v češtine.

augustiniánsky kostol v Hofburgu, miesto všetkých cisárskych svadieb

Kde je pochovaná Mária Terézia?

V podzemí kapucínskeho kostola na Neuer Markt je vstup do Cisárskej hrobky (Kaisergruft). Tu sú uložené ostatky 146 príslušníkov habsburského a habsbursko-lotrinského cisárskeho rodu v nádherných zdobených rakvách. Vstupné je 7 eur. Obdržíte plánik podzemných priestorov s popiskami, kto je kde uložený. Krypta bola medzi rokmi 1657 a 1962 niekoľkokrát rozširovaná a dnes ju tvorí niekoľko priechodných miestností, z ktorých je jedna centrálna, rokoková, s kopulou zdobenou freskami. Tu stojí najväčší sarkofág, spoločný pre Máriu Teréziu a jej manžela, cisára Františka Štefana. Okolité sarkofágy patria ich deťom.

Bola tu pochovaná len jedna jediná osoba, ktorá nepatrila k habsburskému rodu, a to grófka Fuchsová, pestúnka a dvorná dáma, ktorá vychovávala Máriu Teréziu od jej 11 rokov, bola jej dôverníčkou a vernou priateľkou až do svojej smrti.

sarkofág Márie Terézie a Františka Štefana v Cisárskej hrobke

Posledný pohreb do Cisárskej krypty prebehol v roku 2011, kedy zomrel vo svojich 98 rokoch Otto von Habsburg, korunný princ, syn posledného skutočného cisára. Jedna dlhá dejinná epocha sa tak nadobro uzavrela.

GPS: (Hofburg) 48°12'27.3"N 16°21'57.7"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Pixabay, Wikipedia Commons: Bwag

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Viedeň - metropola s noblesou I.
Publikované: 28.1.2023
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 4.3.2023
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 18.3.2023
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta
Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Rakúsko: Do Viedne počas adventu II. – najväčší a najromantickejší vianočný trh
Publikované: 12.12.2018
Minulý týždeň sme sa prešli centrom hlavného mesta Rakúska, navštívili sme viaceré vianočné trhy i rôzne kultúrne a historické zaujímavosti v ich blízkosti, avšak prechádzka po vianočných trhoch vo Viedni by určite nebola kompletná, keby sme nenavštívili ten najväčší a zároveň najaromatickejší vianočný trh. Pýtate sa, ktorý? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko, Bad Blumau – spestrite si cestu do Slovinska
Publikované: 3.4.2021
Určite tento rok tápete, kam by bolo možné vycestovať a kde stráviť príjemnú dovolenku, najlepšie pri mori. Mám pre vás malú inšpiráciu. Za mňa bola voľba celkom jasná, vyhralo to Slovinsko.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X