www.infoglobe.sk » Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav

Publikované: 6.7.2019
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Pre nás sa Panama stala takým prestupným miestom do Kostariky, možnosťou bolo aj americké Miami, no pri Paname si netreba vybavovať vízum a do Kostariky sa dá potom dostať aj autom či autobusom. Navyše hlavné mesto Panama (či španielsky Ciudad de Panamá, známe aj ako Panama City) má jeden veľmi známy unikát – Panamský prieplav, ktorý je atraktívnym miestom pre turistov z celého sveta. Panama však v sebe ukrýva ďaleko viac.

moderná výstavba

kostol Františka z Assisi   Casco Viejo

Samotné mesto bolo založené v 16. storočí a delí sa na Staré mesto (Panamá Viejo) a Nové mesto (Casco Viejo), obe tieto časti sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. My však začíname v tej najmodernejšej časti, kde sa nachádza plno mrakodrapov, kde sú hotely a nadnárodné banky. Pozdĺž pacifického pobrežia vedie dlhá udržiavaná promenáda až k tunajšiemu malému prístavu. Práve na tomto mieste sú ráno všetky rybárske loďky doslova na blate, odpoludnia sa však prístav naplní prílivovou vodou a rybári môžu vyraziť na more. Zároveň sa tu otvárajú obrovské reštaurácie, ktoré ponúkajú snáď tie najlepšie morské ryby. Nejedná sa o žiadny luxus, ale najete sa tu skutočne veľmi dobre.

moderná časť a štvrť Casco Viejo

áno v prístave   odpoludnie v prístave

Za promenádou sa rozprestiera malý parčík, kde sa obzvlášť v horúcich letných dňoch dobre relaxuje. Tiež ponúka krásny výhľad na typickú panorámu mrakodrapov po ľavej strane a po pravej strane sa už začína štvrť Casco Viejo. Za návštevu rozhodne stojí predovšetkým malebné námestie Plaza de la Independencia, kostol Františka z Assisi, Arco Chato či Convento de Santo Domingo. Avšak aj samotná štvrť je prekrásna svojimi typickými domami a palácmi.

Plaza de la Independenca   Plaza de la Independenca

Panamský prieplav leží kúsok za mestom, za štvrť dolára sa tam dostanete mestskou dopravou, ale pozor, treba si vybaviť autobusovú kartičku, čo môže byť občas trochu výzva, pokiaľ neviete španielsky. Miestni však veľmi radi pomôžu. Na turisticky prístupné stavidlá Miraflores je celodenné vstupné 20 dolárov, môžete sa teda kedykoľvek vrátiť. V cene je vyhliadka na stavidlá, krátky film a múzeum. Treba si však dopredu zistiť, o ktorej hodine priplávajú lode, pretože to býva iba raz denne. Kanál spája Atlantický a Tichý oceán, je dlhý vyše 80 kilometrov a široký od 150 do 305 metrov. Voda do stavidiel sa čerpá z Gatunského jazera. Výstavba kanálu započala v roku 1880 a prvá plavba tu prebehla v roku 1913. Preplávanie väčších aj menších lodí je relatívne pomalé, ale rozhodne je to zaujímavý vizuálny zážitok, počas ktorého sa môžete občerstviť v tunajšom bufete či luxusnejšej reštaurácii.

Panamský prieplav   Panamský prieplav

Neskôr v horúcom dni uvítame aj prechádzku na kopec Cerro Ancón, odkiaľ sa naskytá krásny výhľad cez celé mesto. Jedná sa o najvyšší bod mesta a administratívny areál Panamského prieplavu. Kopec je dosť zalesnený, no my máme cestou šťastie a stretávame naše prvé opice, žabu šípovú aj aguti.

výhľad z Cerro Ancón   žaba šípová na Cerro Ancón

GPS: (letisko) 9°04'06.4"N 79°23'13.1"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 7. 2019
sviatok:Kamila
dnes:
štvrtok 18.7.
24 °C
zajtra:
piatok 19.7.
27 °C