www.infoglobe.sk » Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj

Publikované: 3.8.2019
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Prístav je na druhej strane výbežku, preto za pár drobných využívame taxi. Tam sa nalodíme na skutočne veľmi lacný trajekt a plavíme sa na polostrov Nicoya (Peninsula de Nicoya), ktorý je veľmi známym surferským miestom. Zároveň sem turisti vyrážajú pozorovať morské korytnačky a šnorchlovať. Časy odjazdu trajektu sú dostupné aj na internete (visitcostarica.com) a cesta do Paquery trvá niečo málo vyše hodiny.

autobus do Montezumy   cesta trajektom

Pokiaľ sa nám zdalo, že plavba z Queposu do prístavu v Paquere na polostrove Nicoya je únavná, nekonečná a vyčerpávajúca, to najhoršie nás ešte len čakalo. Z prístavu do Montezumy je to necelých päťdesiat kilometrov, no pokiaľ ako my zvolíte miestnu dopravu, čakajú vás ďalšie dve hodiny pomalej cesty po kamenitej prašnej ceste so zastávkami na každom rohu. Výhľady do okolia sú však prekrásne. Dobrou správou je, že na polostrove Nicoya prebiehajú najrôznejšie stavebné úpravy, takže kamenitú cestu onedlho vystrieda poriadna cesta. Modernizácia však tomuto miestu trošku uberá na úžasnej atmosfére.

hlavná pláž   hlavná pláž

Keď sa ale konečne dohrkoceme do nášho cieľa, neľutujeme, že sme sa sem vydali. Montezuma je skutočne štýlové farebné mestečko, taký malý raj ležiaci na krásnej pláži obohnanej palmami s farebnými domčekmi s kaviarňami, reštauráciami, obchodíkmi so suvenírmi či požičovňami surfov. Miestni dredári tu predávajú svoje ručne vyrábané šperky, po pláži sa tu preháňa veľmi veľa veselých psov, ktorí nikomu nepatria, a sem tam sa tu objaví výletná loď s turistami z mesta Jacó. Z mesta Jacó je cesta do Montezumy podstatne rýchlejšia a príjemnejšia, bohužiaľ však aj za niekoľkokrát vyššiu cenu. Ubytovanie v Montezume je chudobnejšie, žiadny luxus tu rozhodne nečakajte. Často sú paradoxne komfortnejšie zdieľané izby než dvojlôžkové. Pozor si dávajte aj na platby kartou, väčšinou sa navyše pripočítava ešte desaťpercentná prirážka, o ktorej sa dozviete až na mieste.

okolie Montezumy

Všade okolo Montezumy sa rozkladá hlučná džungľa, z ktorej sa každý večer aj ráno ozýva rev vrešťanov. Pešky sa dá vyraziť na neďaleké vodopády, no v období sucha bývajú vyschnuté. Na dlhšie výlety si tu môžete zapožičať štvorkolky či vyraziť na výlet na koňoch alebo na bicykli. Kto nesurfuje, určite ocení výborné podmienky pre šnorchlovanie. Priamo v mestečku si stačí vyzdvihnúť mapku, kde sú vyznačené vhodné miesta na šnorchlovanie, prípadne sa môžete pridať k organizovanému výletu.

psi na pláži   pokojná pláž

Na kraji Montezumy sa nachádza korytnačia záchytná stanica ASVO Montezuma, ktorá určite tiež stojí za návštevu. Aby ste mali šťastie na stretnutie s korytnačkami, najlepšie je dopredu sa informovať priamo na ich stránkach alebo kontaktovať stanicu cez instagram, kde reagujú tiež veľmi rýchlo. Ako ďalšia možnosť výletov sa ponúka plavba na prieskum okolitých ostrovčekov.

záchytná korytnačia stanica   záchytná korytnačia stanica

GPS: 9°39'03.4"N 85°04'14.0"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikované: 20.7.2019
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky
Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Kostarika – národný park Rincón de la Vieja
Publikované: 17.8.2019
Ešte stále prebývame na severe v meste Liberia, z ktorého sme mali včera možnosť vyraziť na celodenný výlet a zažiť, aká krásna je susedná Nikaragua. Máme za sebou naozaj mnoho prejazdov, a preto dnes chceme konečne vyraziť na poriadny turistický výlet.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikované: 27.7.2019
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav
Publikované: 6.7.2019
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C