www.infoglobe.sk » Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky

Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Hneď po prechode hraníc je zrejmé, že Nikaragua je omnoho chudobnejšia a menej vyspelá krajina než Kostarika. Od sprievodcu nikaragujského pôvodu sa dozvedáme, že ešte pred rokom tu prebiehal politický konflikt a mnoho ľudí emigrovalo práve do susednej Kostariky.

Lago de Nicaragua

Našou prvou zastávkou je obrovské jazero, ktoré nesie rovnaký názov ako samotný štát – Nikaragua (Lago de Nicaragua). Rozkladá sa na ploche takmer 8 500 kilometrov štvorcových. Jedná sa o jediné jazero na svete, kde žijú sladkovodné žraloky – konkrétne žralok belavý.

Lago de Nicaragua   Lago de Nicaragua

plavba na Lago de Nicaragua   plavba na Lago de Nicaragua

Naša cesta pokračuje západne od jazera na sopku Masaya (známu aj ako Las Sierras), ktorá sa nachádza v národnom parku Volcan Masaya. Tento park je najstarší a najväčší v Nikarague. Jedná sa o jednu z najaktívnejších nikaragujských sopiek. Masaya má obrovský kráter obklopený stenami siahajúcimi do výšky až 300 metrov. Vznikla približne pred 2500 rokmi. Počas nočnej návštevy je vidieť aj horúca láva.

vulkán Masaya

Treťou zastávkou na dnešnej dlhej ceste je mesto Granada, ktoré leží približne 20 kilometrov od vulkánu. Je to šieste najľudnatejšie miesto a jedno z historicky, politicky a ekonomicky najdôležitejších. Má bohaté koloniálne dedičstvo, ktoré je vidieť aj v tunajšej architektúre. Meno tomuto mestu udelil Hernández de Córdoba po starovekom španielskom meste Granada na počesť porážky poslednej maurskej pevnosti, ktorou bola práve španielska Granada. Počas koloniálneho obdobia si mesto udržiavalo prosperujúce obchodné vzťahy s prístavmi v Atlantickom oceáne. Mesto bolo aj dejiskom mnohých bitiek a invázií anglických, francúzskych a holandských pirátov, ktorí sa snažili prevziať kontrolu nad Nikaraguou plavbou po rieke San Juan. Dnes je Granada turistickým centrom (je v zozname pamiatok UNESCO) a žije prevažne z cestovného ruchu, no vďaka svojej úrodnej pôde sa tu hojne pestujú banány, kakao a káva.

Catedral de Granada   koloniálna architektúra (Town Square)

Historické jadro mesta tvoria budovy z obdobia španielskej kolonizácie. Krásna je predovšetkým žltá katedrála (Catedral de Granada) z 20. storočia, ktorá sa nachádza vedľa mestského parku (Parque Central). Za katedrálou vedie pešia zóna smerom k prístavu, kde sa nachádza mnoho hotelov a reštaurácií. Turisti si môžu dopriať buď príjemnú prechádzku touto uličkou plnou farebných štýlových domčekov, alebo môžu využiť služby pohoničov s konským kočiarom.

My sa však presúvame ešte späť k jazeru Nikaragua, kde pri večernej plavbe loďkou s výhľadom na vulkán Masaya a západ slnka už len relaxujeme.

GPS: (Granada) 11°55'55.9"N 85°57'16.7"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj
Publikované: 3.8.2019
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikované: 7.9.2019
Naša dovolenka na Kostarike pomaly končí a pred nami je posledný výlet. Z hlavného mesta San José sa vydávame na vrchol najvyššej aktívnej kostarickej sopky Irazú, ktorá sa nachádza v pohorí Cordillera Central nad mestom Kartágo v národnom parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založenom v roku 1955. Jej názov má pôvod v indiánskych slovách Ara, čo znamená miesto, a Tzu, čo značí hrom.

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikované: 27.7.2019
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikované: 20.7.2019
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
-1 °C
zajtra:
utorok 28.1.
4 °C