www.infoglobe.sk » Kostarika, Golfito – prístavné mestečko

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko

Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

vitajte v Kostarike

Golfito v preklade znamená malý záliv a je prístavným mestečkom ležiacim v provincii Puntaneras v južnej časti Kostariky. Mestečko je len úzkym pásom rozprestierajúcim sa od brehu zálivu Golfo Dulce k prudkému kopcu. Severne sa nachádza bezcolná zóna (Zona Americana) a letisko, na juhu zas nákupná zóna. Väčšina ubytovania je lokalizovaná okolo prístavu. Mesto vzniklo vďaka banánovej spoločnosti United Fruit Company, ktorá tu v 30.–80. rokoch mala svoje regionálne riaditeľstvo.

ranný výhľad z Golfita na protiľahlé ostrovčeky s plážami

Kostaričania mieria do Golfita predovšetkým kvôli výhodným nákupom. Avšak turisti volia toto mesto hlavne ako ideálny prestupný bod na poloostrov Osa, kde sa nachádza národný park Corcovado. Mnoho surferov zas odtiaľto mieri do Pavones.

V Golfite sa rozhodne nevyplatí zostávať dlhšiu dobu, avšak stráviť tu odpoludnie alebo jeden deň je rozhodne príjemné. Okrem množstva barov a reštaurácií sa tu nachádzajú aj pekné pláže. Na tie sa však musíte nechať previezť loďkou z prístavu. Cesta trvá len pár minút, ostrovčeky s plážami sú z Golfita na dohľad.

plážové bary

Pláže v okolí Golfita navštevujú predovšetkým miestni, je tu veľa štýlových barov, hojdacích sietí, hrá hudba a všetci sa kúpu a bavia. Zaujímavosťou je, že klasická pláž sa tu objaví len počas odlivu, avšak s príchodom prílivu sa celá zaplaví a do mora sa vchádza cez drevené schodíky priamo z každého baru. Je to ideálne miesto na relaxáciu, pretože tu medzi miestnymi panuje tá pravá kostarická pohoda. Len pozor, v podvečer sa priženú silnejšie dažďové prehánky, takže treba sledovať miestnych.

pláž počas prílivu   pláž počas odlivu

Na blízky polostrov Osa sa dá dostať buď letecky – malým štvormiestnym lietadlom, čo je pomerne drahé, alebo opäť loďou. Tá vypláva niekoľkokrát denne z prístavu v Golfite a mieri rovnako ako lietadlo do mesta Puerto Jiménez. V prípade plavby je rozhodne dobré s miestnymi si potvrdiť čas, spravidla ale platí, že akonáhle sa zíde dostatok pasažierov, tak sa vypláva. Preto môžete jednoducho ráno prísť do prístavu, dať si dobrú kávu a raňajky v miestnom malom občerstvení a spríjemniť si tak čakanie na ďalších spolucestujúcich. Plavba je lacná, trvá približne pol hodiny a s trochou šťastia môžete vidieť aj delfíny.

GPS: 8°36'15.0"N 83°06'46.1"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav
Publikované: 6.7.2019
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 7. 2019
sviatok:Kamila
dnes:
štvrtok 18.7.
24 °C
zajtra:
piatok 19.7.
27 °C