www.infoglobe.sk » Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo

Publikované: 20.7.2019
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

odliv na plážach Golfita   odliv v Puerto Jiménez

Hneď po opustení prístavu nás svojim hlasitým revom vítajú kŕdle červených papagájov Ara arakanga. Prašnou cestou sa vydávame ďalej pozdĺž často trochu schátralých domov, kde sa však nachádza mnoho kaviarní a reštaurácií. O kúsok ďalej míňame futbalové ihrisko, za ktorým sa rozkladá botanická záhrada. Puerto Jiménez lemujú krásne pláže plné rakov a krabov. Morská voda má príjemnú teplotu na relaxovanie a opäť je tu veľmi znateľný rozdiel medzi prílivom a odlivom. Samotné mesto má však inú úlohu než čisto dovolenkovú. Je totiž prestupným bodom pre cestovateľov a turistov do slávneho národného parku Parque National Corcovado, kam sa práve z Puerto Jiménez konajú až niekoľkodenné výpravy. Tie môžu začínať tu na južnom cípe polostrova a končiť až v severnej zátoke, kde sa v určitom ročnom období dajú pozorovať veľryby. V parku sa nachádza mnoho zaujímavých zvierat, ako sú pumy, tapíry, oceloty, krokodíly a mnoho ďalších. Noc sa dá prečkať v rančerskej stanici priamo v parku. Nevýhodou je, že výlety sú pomerne drahé a časovo náročnejšie.

Ara arakanga   leguán na pláži v Matapalu

Ako jednoduchší variant sa núka výlet na Matapalo. Priamo z Puerto Jiménez každé ráno vychádza kolektívny taxík až k národnému parku len za pár dolárov, ktorý zastavuje aj v Matapale. Večer sa potom rovnakou cestou vracia späť. Určite si nezabudnite potvrdiť časy odjazdov na ubytovaní a potom aj v taxíku, pretože by bolo veľmi náročné dostať sa nazad na vlastnú päsť. Kamenitá neupravená cesta z Puerto Jiménez do Matapala trvá asi hodinu, aj keď sa jedná len o približne sedemnásť kilometrov. Aj keď o pohodlí nemôže byť reč, cesta s Kostaričanmi je veľmi veselá a vedie krásnou krajinou, kde sa striedajú planiny a džungľa.

Matapalo   Matapalo

Samotná výstupná zastávka v Matapale sa tiež nachádza uprostred džungle, kde okrem tejto cesty vedie už len jediná cesta smerom na pobrežie a potom pozdĺž neho, tak sa po nej aj vydávame. Pozorujeme obrovské motýle, mnoho najrôznejších jašteričiek a občas sa objavia aj aguti či veľké modročervené kraby. Medzi ohromnými stromami sú schované aj obydlia, hotely a apartmány. V celom Matapale je snáď len v jednom jedinom možnosť občerstviť sa, aj pokiaľ v ňom nie ste ubytovaní, no i tak sa jedná o veľmi krásne miesto s bazénom a veľmi ochotným personálom – Encanta la Vida. Hneď na prístupovej cestičke len pár metrov nad našimi hlavami nás víta opica.

opice, Matapalo

Do Matapala prichádzajú predovšetkým surferi, majú tu totiž úplne ideálne podmienky a navyše tunajšie nádherné pláže sú takmer ľudoprázdne. Dá sa tu však skvelo relaxovať aj bez surfu, pláže ako z raja tu čakajú na každého. Vašimi jedinými, zato veľmi početnými spoločníkmi budú len kraby pustovníci, občas spoza stromu vykuknú leguány, z rána a k večeru sa z džungle ozýva desivý rev vrešťanov a na mori loví mnoho pelikánov a volaviek. Koho by pláž už omrzela, môže sa vydať k neďalekým vodopádom – miestni radi poradia cestu, no pozor na obdobie sucha. V určitých dňoch sa tu na stanici vypúšťajú mláďatá morských korytnačiek, treba sa však dopredu informovať v Encanta la Vida, než si naplánujete výlet, aby ste o túto atrakciu neprišli.

GPS: 8°23'51.9"N 83°16'51.7"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nikaragua, León – mesto v koloniálnom štýle
Publikované: 2.3.2020
Konečne sa ocitáme v Nikarague, najväčšom štáte Strednej Ameriky s veľmi rozmanitou krajinou a sme na ňu veľmi zvedaví. Nikaragua je známa ako „krajina jazier a sopiek“ a primárne je rozdelená do troch oblastí: na severovýchodné hory, tichomorské pobrežie a karibské pobrežie.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikované: 7.9.2019
Naša dovolenka na Kostarike pomaly končí a pred nami je posledný výlet. Z hlavného mesta San José sa vydávame na vrchol najvyššej aktívnej kostarickej sopky Irazú, ktorá sa nachádza v pohorí Cordillera Central nad mestom Kartágo v národnom parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založenom v roku 1955. Jej názov má pôvod v indiánskych slovách Ara, čo znamená miesto, a Tzu, čo značí hrom.

Kostarika – San José a návšteva Café Britt
Publikované: 31.8.2019
Z divokého Tortuguera sa presúvame do centrálnej časti Kostariky, kde plánujeme stráviť posledných pár dní našej cesty. Cieľom je hlavné mesto San José, odkiaľ chceme uskutočniť niekoľko výletov do okolia. Ubytovávame sa v skvelom Backpackers Costa Rica, čo je hostel s úžasným zázemím vrátane bazénu, baru, kuchynky či reštaurácie. Ponúkajú tu aj výmenu peňazí za veľmi príjemný kurz a mnoho fakultatívnych výletov.

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Kostarika – národný park Tortuguero
Publikované: 24.8.2019
Dnes nás čaká veľký prejazd, opúšťame mesto Liberia a vydávame sa na východné pobrežie Kostariky, ktoré obmýva Karibské more. Ideme do národného parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), ktorý sa nachádza v provincii Limón. Meno Tortuguero pochádza zo španielskeho slova tortuga – korytnačka. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území sa nachádza aj malá dedinka. Dostanete sa sem iba loďou alebo lietadlom.

Kostarika – národný park Rincón de la Vieja
Publikované: 17.8.2019
Ešte stále prebývame na severe v meste Liberia, z ktorého sme mali včera možnosť vyraziť na celodenný výlet a zažiť, aká krásna je susedná Nikaragua. Máme za sebou naozaj mnoho prejazdov, a preto dnes chceme konečne vyraziť na poriadny turistický výlet.

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky
Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj
Publikované: 3.8.2019
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikované: 27.7.2019
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav
Publikované: 6.7.2019
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C