www.infoglobe.sk » Kostarika – národný park Tortuguero

Kostarika – národný park Tortuguero

Publikované: 21.8.2021
Dnes nás čaká veľký prejazd, opúšťame mesto Liberia a vydávame sa na východné pobrežie Kostariky, ktoré obmýva Karibské more. Ideme do národného parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), ktorý sa nachádza v provincii Limón. Meno Tortuguero pochádza zo španielskeho slova tortuga – korytnačka. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území sa nachádza aj malá dedinka. Dostanete sa sem iba loďou alebo lietadlom.

Z mesta Liberia vyrážame autobusom od hlavného mesta Kostariky známeho ako San José. Cesta trvá vyše 4 hodiny. Vystupujeme priamo na autobusovej stanici a nasadáme do ďalšieho autobusu, ktorý nás zavezie do mesta Cariari. Sem to trvá hodinu a pol. Ani tu však naše cestovanie nekončí, musíme sa totiž dostať do dediny Pavona, odkiaľ ide loď do národného parku. Tu rozhodne odporúčame pokračovať autobusom, ktorý je v dedinke za pol hodiny a nadväzuje na lodnú dopravu. Navyše je podstatne lacnejší než taxík. Pokiaľ nestihnete loď, musíte počkať v prístave, kde okrem zopár predražených stánkov, rojov komárov a tiež veľmi nepríjemných predajcov, čo sa snažia obrať turistov, vôbec nič nie je. Vedia, že ľudia sú už unavení po dlhej ceste a pred nimi je opäť ďalšie čakanie, takže skutočne neľudsky zjednávajú, svoje požiadavky potom menia a občas je ich chovanie až agresívne. Na tomto mieste to bolo asi po prvý raz a naposledy, čo sme stretli naozaj nepríjemných miestnych. Inak sú Kostaričania veľmi milí a nápomocní.

prístav Tortuguero

Následná cesta loďou trvá ďalších 45 minút. Určite si pribaľte aj pršiplášť, počasie sa neustále mení a počas plavby voda špliecha do všetkých strán. Konečne sa dostávame do farebnej dedinky a rázom sa nám zlepšuje nálada. Toto miesto totiž rozhodne stojí za návštevu a ani dlhá cesta by nemala žiadneho turistu odradiť. Farebné domčeky, veselí miestni, obrovské kraby utekajúce pred každým chodcom, a tiež neustále premenlivé počasie, čerstvé kokosy a rozbúrené more, v ktorom je takmer nemožné sa kúpať.

farebná dedinka   farebná dedinka

Zaujímavé je, že sa tu dá takmer všade platiť kartou (niekedy s príplatkom a niekedy bez). Pozor si dajte aj na ceny základných potravín, aj keď sú obchody len pár metrov od seba, ceny sa môžu až extrémne líšiť. Priamo na mieste ponúkajú aj mnoho fakultatívnych výletov, určite odporúčame plavbu parkom, počas ktorej uvidíte zblízka skutočne mnoho zvierat, a to hlavne vďaka neuveriteľne skvelým sprievodcom. Pri plavbe na vlastnú päsť by si bežný turista nevšimol ani polovicu z nich. My tak obdivujeme tlupu vrešťanov, mláďa kajmana, množstvo vtákov a jašteričiek, ako aj pavúka, ktorý tká skutočne silnú pavučinu. Zaujímavá, aj keď podľa nás prehnane dlhá a občas aj desivá, je aj nočná prechádzka džungľou. Počas nej stretávame aj veľkého škrtiča, leňochovu maminku s mláďaťom, tukanov, žabu s červenými očami (listovnica červenooká) i jedovatého pavúka. 

jašter   kormorán, ktorý si suší perie

NP Tortuguero – plavba loďou   NP Tortuguero – plavba loďou

Vstup do samotného parku, v ktorom sa nachádza niekoľko trás, je len pár krokov od dediny. Vhodná je nepremokavá obuv, aj keď veľké bahnité kaluže sú spravidla len na začiatku trasy, takže si netreba požičiavať všade ponúkané gumáky, ktoré nie sú zrovna pohodlné. Sme radi, že neprší, no horúčava začína byť extrémne úmorná. Z vody, ktorá sa zovšadiaľ vyparuje, človek často nie je schopný ničoho iného než odpočinku. Dážď je síce silný a nepríjemný, ale často na výlet omnoho lepší.

prechádzka v NP Tortuguero   miestna flóra

Večer vyrážame znova do ulíc. Miestni prakticky každý deň po zotmení grilujú pri hlavnej ceste bravčové a kuracie mäso na špajli. Jedlo stojí len 1000 kolónov (cca 46 Kč, čo je výrazne menej ako 2€), čo je v porovnaní s cenami v reštauráciách skutočne ako zadarmo. A navyše, mäso je skutočne výborné, určite ho ochutnajte.

v uliciach   v uliciach

GPS: 10°27'00.6"N 83°30'23.2"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 10.7.2021
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikované: 4.9.2021
Naša dovolenka na Kostarike pomaly končí a pred nami je posledný výlet. Z hlavného mesta San José sa vydávame na vrchol najvyššej aktívnej kostarickej sopky Irazú, ktorá sa nachádza v pohorí Cordillera Central nad mestom Kartágo v národnom parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založenom v roku 1955. Jej názov má pôvod v indiánskych slovách Ara, čo znamená miesto, a Tzu, čo značí hrom.

Kostarika – San José a návšteva Café Britt
Publikované: 28.8.2021
Z divokého Tortuguera sa presúvame do centrálnej časti Kostariky, kde plánujeme stráviť posledných pár dní našej cesty. Cieľom je hlavné mesto San José, odkiaľ chceme uskutočniť niekoľko výletov do okolia. Ubytovávame sa v skvelom Backpackers Costa Rica, čo je hostel s úžasným zázemím vrátane bazénu, baru, kuchynky či reštaurácie. Ponúkajú tu aj výmenu peňazí za veľmi príjemný kurz a mnoho fakultatívnych výletov.

Kostarika – národný park Rincón de la Vieja
Publikované: 14.8.2021
Ešte stále prebývame na severe v meste Liberia, z ktorého sme mali včera možnosť vyraziť na celodenný výlet a zažiť, aká krásna je susedná Nikaragua. Máme za sebou naozaj mnoho prejazdov, a preto dnes chceme konečne vyraziť na poriadny turistický výlet.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikované: 17.7.2021
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikované: 24.7.2021
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj
Publikované: 31.7.2021
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Nikaragua, León – mesto v koloniálnom štýle
Publikované: 2.3.2020
Konečne sa ocitáme v Nikarague, najväčšom štáte Strednej Ameriky s veľmi rozmanitou krajinou a sme na ňu veľmi zvedaví. Nikaragua je známa ako „krajina jazier a sopiek“ a primárne je rozdelená do troch oblastí: na severovýchodné hory, tichomorské pobrežie a karibské pobrežie.


Súvisiaca fotogaléria

Kostarika – tropický raj
Tentoraz vám prostredníctvom fotografií predstavíme stredoamerický štát Kostarika, ktorý nemá síc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X