www.infoglobe.sk » Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio

Publikované: 27.7.2019
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Ubytovávame sa v skvelom a cenovo výhodnom hosteli (majú aj súkromné izby) Wide Mouth Frog, kde je pre hostí k dispozícii bazén, lehátka, miesto na posilňovanie či obrovská jedáleň s kuchynkou. Raňajky sú v cene, a navyše tu skvelo varia za snáď najlepšie ceny na Kostarike. Personál je neuveriteľne nápomocný a v angličtine vám tu poradia úplne s čímkoľvek, k dispozícii je aj mnoho výletov či kurzov surfovania. Ubytovanie sa nachádza len pár krokov od autobusovej stanice a ponúka všetko, čo si klasický turista cestujúci na vlastnú päsť len s batohom môže priať.

malý prístav pri odlive v Puerto Jiménez

Centrum mesta Quepos je rušné, nachádza sa tu mnoho bánk, supermarketov, reštaurácií, kaviarní a tiež nespočetne veľa obchodov s oblečením a suvenírmi. Tunajšie pláže nie sú až také krásne, na aké sme v Kostarike už zvyknutí, no stačí sa za pár drobných odviezť mestskou dopravou k národnému parku Manuel Antonio a v jeho okolí sa nachádzajú krásne pláže vhodné ako pre plavcov, tak aj pre surferov začiatočníkov. K dispozícií tu je aj mnoho ďalších vodných atrakcií.

príchod k pláži   rozhľadňa

Do národného parku Manuel Antonio púšťajú len určitý počet turistov (aj tak to je ale viac než dosť), preto sa vydávame na jeho návštevu hneď z rána. Cestou nám ponúka svoje služby mnoho sprievodcov s obrovskými ďalekohľadmi, no nakoniec usúdime, že sa zaobídeme aj bez nich, čo sa nám vzápätí aj potvrdí. Za vstup zaplatíme 16 dolárov a vyrážame po drevenej trase smerom do parku. Cez park vedie niekoľko trás, ktoré často ústia na pobreží, kde sa dá kúpať na nádherných plážach.

krásne pláže

Hneď po pár krokoch vidíme vysoko v korunách stromov prvého leňocha. A potom nás čaká stretnutie s opicami, veľkými modročervenými krabmi aj s najrôznejším vtáctvom. Hneď pri prvej príležitosti sa na križovatke vydávame vpravo. To sa o chvíľu ukazuje ako skvelý nápad, pretože veľké davy turistov pokračujú rovno a my sa dostávame na takmer ľudoprázdnu pláž. Voda je priezračná a príjemná, spoločnosť nám až na zopár ďalších turistov robí dotieravý mýval a niekoľko plachých leguánov. Okúpeme sa a pozdĺž pobrežia pokračujeme na drevenú vyhliadku, za ktorou sa potom rozkladá už cieľové miesto skupiniek turistov so sprievodcami. Jedná sa o ďalšiu krásnu pláž, no tentoraz veľmi preľudnenú a navyše ešte plnú otravných opíc, ktoré sa neustále snažia od turistov drzo získať nejaké jedlo a kradnú všetko, čo sa im podarí.

mýval na pláži   leňoch

červenomodrý krab   aguti

O kus ďalej sa nachádza občerstvenie, toalety a sprchy. My sa ešte vydávame na jeden z okruhov, ktorý odbočuje z hlavnej trasy, no stúpanie v horúcom letnom dni nás potom skutočne vyčerpá, a tak pomaly mierime k východu. Cestou ešte máme šťastie na ďalšieho leňocha, ktorý odpočíva len pár metrov nad nami vo vetvách.

Po návšteve parku nakupujeme pár suvenírov a mierime sa občerstviť k pláži. Dajte si pozor na to, že v tunajších reštauráciách je cena za jedlo väčšinou uvedená bez dane a príplatku za servis, čo predstavuje skoro ďalšiu štvrtinu navyše. Rôzne akcie na výhodné ceny drinkov sa tiež zďaleka nevyplácajú. Na pláži je ale veľmi príjemne a môžete vyskúšať surf. Inštruktori sú šikovní a už behom chvíle sa vám podarí zjazdiť prvú vlnu. Po lekcii si odnesiete dokonca aj skvelé fotky na pamiatku. Deň sa chýli ku koncu a my sa mestským autobusom vraciame späť do Queposu.

hodina surfu

Okrem národného parku a okolia ponúka Quepos ešte jednu úžasnú atrakciu. A síce, nádherný západ slnka nad morskou hladinou.

západ slnka   západ slnka

GPS: 9°23'34.1"N 84°08'11.8"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nikaragua, León – mesto v koloniálnom štýle
Publikované: 2.3.2020
Konečne sa ocitáme v Nikarague, najväčšom štáte Strednej Ameriky s veľmi rozmanitou krajinou a sme na ňu veľmi zvedaví. Nikaragua je známa ako „krajina jazier a sopiek“ a primárne je rozdelená do troch oblastí: na severovýchodné hory, tichomorské pobrežie a karibské pobrežie.

Kostarika – Kartágo a vulkán Irazú
Publikované: 7.9.2019
Naša dovolenka na Kostarike pomaly končí a pred nami je posledný výlet. Z hlavného mesta San José sa vydávame na vrchol najvyššej aktívnej kostarickej sopky Irazú, ktorá sa nachádza v pohorí Cordillera Central nad mestom Kartágo v národnom parku vulkán Irazú (Parque Nacional Volcán Irazú) založenom v roku 1955. Jej názov má pôvod v indiánskych slovách Ara, čo znamená miesto, a Tzu, čo značí hrom.

Kostarika – San José a návšteva Café Britt
Publikované: 31.8.2019
Z divokého Tortuguera sa presúvame do centrálnej časti Kostariky, kde plánujeme stráviť posledných pár dní našej cesty. Cieľom je hlavné mesto San José, odkiaľ chceme uskutočniť niekoľko výletov do okolia. Ubytovávame sa v skvelom Backpackers Costa Rica, čo je hostel s úžasným zázemím vrátane bazénu, baru, kuchynky či reštaurácie. Ponúkajú tu aj výmenu peňazí za veľmi príjemný kurz a mnoho fakultatívnych výletov.

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Kostarika – národný park Tortuguero
Publikované: 24.8.2019
Dnes nás čaká veľký prejazd, opúšťame mesto Liberia a vydávame sa na východné pobrežie Kostariky, ktoré obmýva Karibské more. Ideme do národného parku Tortuguero (Parque nacional Tortuguero), ktorý sa nachádza v provincii Limón. Meno Tortuguero pochádza zo španielskeho slova tortuga – korytnačka. Park má rozlohu 312 km² a na jeho území sa nachádza aj malá dedinka. Dostanete sa sem iba loďou alebo lietadlom.

Kostarika – národný park Rincón de la Vieja
Publikované: 17.8.2019
Ešte stále prebývame na severe v meste Liberia, z ktorého sme mali včera možnosť vyraziť na celodenný výlet a zažiť, aká krásna je susedná Nikaragua. Máme za sebou naozaj mnoho prejazdov, a preto dnes chceme konečne vyraziť na poriadny turistický výlet.

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky
Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj
Publikované: 3.8.2019
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikované: 20.7.2019
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav
Publikované: 6.7.2019
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C