www.infoglobe.sk » Kolumbia: Cartagena - mesto pri Karibskom mori

Kolumbia: Cartagena - mesto pri Karibskom mori

Publikované: 26.5.2023
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Jarné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Cartagena

Cartagena je dnes najväčším kolumbijským prístavom a najdôležitejším priemyselným centrom. Je to veľké mesto s rozľahlými predmestiami a žije tu asi milión obyvateľov. Mesto založil Pedro de Heredia v roku 1533 a onedlho sa stalo hlavným španielskym prístavom na karibskom pobreží. Ukladali sem poklady ukradnuté Indiánom, a tak sa stalo príťažlivým pre pirátov. V 16. storočí ho dokonca až päťkrát obliehali. Preto Španieli urobili z Cartageny nedobytný prístav a okolo mesta vystavali hrubé hradby. Niet divu, že najväčšiu pevnosť, ktorú postavili Španieli vo svojich kolóniách, nájdete práve v Cartagene.

pevnosť Castillo de San Felipe de Barajas

Jej názov je Castillo de San Felipe de Barajas. Je to zložitý systém komunikácií a únikových ciest. Pevnosť bola postavená v roku 1536 a do roku 1657 rozširovaná podľa potreby. Opúšťame ju asi po dvoch hodinách a ideme sa prejsť do historického centra. Pri prechádzke dláždenými ulicami je stále čo fotiť. V mieste dnešnej Puerta del Reloj stála kedysi hlavná brána do vnútorného mesta. Hodiny na nej pochádzajú zo Švajčiarska.

vstupná brána Puerta del Reloj

Za bránou sa nachádza námestie Plaza de los Coches so sochou zakladateľa mesta – Pedra de Heredia. Toto námestie v minulosti slúžilo ako trhovisko pre obchod s otrokmi. Najväčšie námestie v Cartagene sa volá Plaza de la Aduana a slúžilo na prehliadky, na počesť tu dnes stojí socha Krištofa Kolumba. Okolo námestia boli počas vlády Španielov postavené administratívne budovy. Nachádza sa tu aj budova, kde žil zakladateľ mesta.

 námestie Plaza de la Aduana

Kostol aj kláštor San Pedro Claver boli postavené jezuitskou komunitou na počiatku 17. storočia. Meno vyjadruje poctu misionárovi San Pedro Claverovi, ktorý bojoval za oslobodenie otrokov. Jeho pozostatky sú uchované v urne na hlavnom oltári. Catedral de Santa Catalina de Alejandría je biskupským sídlom arcibiskupa Cartageny.

Catedral de Santa Catalina de Alejandría

Výstavba začala v roku 1575, ale v roku 1586 bola veža pirátom Francisom Drakom čiastočne zničená. Rekonštrukcia prebiehala medzi rokmi 1598 a 1612. Počas nej bola pridaná kopula a fasáda z mramoru. Celé staré mesto je navyše obohnané hrubými hradbami s názvom Las Murallas, ktoré boli postavené na jeho ochranu. S ich budovaním sa začalo koncom 16. storočia a trvalo to ďalšie dve storočia.

Iglesia de San Pedro Claver

Aby sme nasali atmosféru koloniálneho mesta, nemusíme ani chodiť do múzeí. Stačí sa jednoducho prechádzať po historickom centre a kochať sa všetkými tými historickými budovami s kvetinovými balkónmi a farebnými uličkami. Alebo sa nechať pobaviť ukážkou tancov miestnych tanečných skupín na Plaza de Bolívar. Večer tu všetko ožíva. Vzhľadom na to, koľko tu je turistov, obchodov a reštaurácií, sa človek nemusí báť prejsť si mesto pokojne aj za tmy. Ba naopak, niektoré budovy sú krásne nasvietené. Určite treba vyskúšať aj nejaké miestne pouličné jedlo, tak si kupujeme arepu. Je to taká vyprážaná či opečená placka a môže sa podávať sladká aj slaná. V každom regióne ju robia inak a má mnoho podôb. My sme narazili na našu prvú v Cartagene a tá bola syrová. Pravdupovediac nás vôbec nenadchla.

nočné mesto

Nočná Cartagena je veľmi hlčná. Celú noc jazdia v centre mesta kočiare ako taxíky pre turistov a krik na uliciach je všadeprítomný. Centrum Cartageny holt nie je pre ľudí s ľahkým spánkom. A do toho nás večer štípu komáre. Keď už máme pocit, že sa okolo piatej hodiny ráno nočný život konečne upokojuje, prichádzajú miestni predavači a začínajú si chystať stánky, no sa do toho samozrejme na seba navzájom cez celú ulicu pokrikujú.

námestie Plaza de los Coches

Cartagena je krásne mesto, na nás možno príliš hlučné a turistické. A tak po dvoch dňoch a nociach je na čase posunúť sa zase niekam ďalej. Ďalej na sever, do letoviska Santa Marta.

 

GPS: 10°25'32.2"N 75°32'51.6"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia, Medellín - mesto jari i Escobara
Publikované: 12.5.2023
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrom svetového obchodu s kokaínom a mestom s najväčším počtom vrážd na svete.

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav
Publikované: 3.7.2021
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 19.5.2023
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X