www.infoglobe.sk » SR: Tatranský národný park – strážca štítov

SR: Tatranský národný park – strážca štítov

Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

Pomerne často píšeme o zážitkoch a zaujímavých podujatiach z regiónov v okolí našich malých veľhôr  - Vysokých Tatier. No dnes si povieme skôr o území, na ktorom sa rozprestierajú.

Tatranský národný park

Vysoké Tatry sa od roku 1949 stali súčasťou Tatranského národného parku, vôbec prvého národného parku na území Slovenska. Rozprestierajú sa od severu stredného Slovenska až po sever východného Slovenska a „spájajú“ historické regióny Oravy, Liptova a Spiša.  Tatranský národný park má rozlohu 73 800 hektárov a ďalších 30 703 hektárov tvorí jeho ochranné pásmo. Zaujímavosťou je, že geografický celok Západné Tatry, tak ako ich poznáme dnes, sa stali jeho súčasťou až v roku 1987. Taktiež nám nedá nespomenúť, že samotné pohorie zasahuje až za hranice štátu na územie Poľska. Jedinečné je aj tým, že sa tu nachádza rozlohou druhé najväčšie mesto Slovenska – mesto Vysoké Tatry (rozlohou najväčšie slovenské mesto je Bratislava). No báť sa vysokých budov a sídlisk nemusíte, pretože mesto je doslova vyskladané zo štrnástich v minulosti samostatných osád. Celkovo leží na území národného parku 19 obcí. Od roku 1993 je toto chránené územie zapísané medzi biosférické rezervácie v rámci UNESCO.

Tatranský národný parkTatranský národný park

Pokiaľ sa do Tatranského národného parku vydáte, určite by ste nemali zabúdať na dobrú turistickú výbavu, nakoľko jeho územie tvorí z väčšej časti skalné podložie. Reliéf je členitý, dokonca až tak, že vrcholové časti (štíty) sú najvyššími spomedzi všetkých pohorí 1200 kilometrov dlhého karpatského oblúka. Medzi týmito vrcholovými časťami dominuje resp. kraľuje Gerlachovský štít s úctyhodnou 2654metrovou nadmorskou výškou. Za ním ešte ďalších 10 tatranských vrcholov dosahuje výšku cez 2600 m n. m. 

Tatranský národný parkTatranský národný park

História vzniku samotných Vysokých Tatier siaha až do obdobia prvohôr (karbónu), čo je približne spred 300 miliónov rokov.  Za ten čas si prešli pomerne búrlivým geologickým vývojom, ale aj „útekom“ dinosaurov z nášho územia (stopy sa našli v Tichej doline) až po obdobia zaľadnenia, ktoré definitívne skončili pred približne 8000 rokmi. No pozostatky vidno dodnes, a to či už v podobe typických tatranských údolí (dolín) v tvare U alebo výskytom plies či množstva skalného materiálu na úpätiach dolín.

Tatranský národný park

Život národnému parku dodáva voda, či už v podobe vodopádov, krásnych plies alebo zurčiacich potokov, ďalej nádherná kvetena a rastlinstvo, z ktorého spomenieme symboly vysokohorskej flóry akými sú dozaista plesnivce, astry či horce, ale tiež fauna, ktorú hrdo zastupujú hvízdajúce svište, na skalách pasúce sa kamzíky, z výšin lietajúce orly, či ľuďom vyhýbajúce sa medvede. No a kolísku života dotvára ešte človek.

Tatranský národný parkTatranský národný park

A práve jeho vplyvom nadobudlo toto územie úplne iný rozmer, či už neuváženou výstavbou lyžiarskych areálov alebo iných stavieb, ktoré je ťažko možné akceptovať na území národného parku. Aby sme však neboli skeptickí, pozrime sa na to zo strany turistu. Ten môže po výborne značených turistických chodníkoch spoznávať zákutia prírody, čerpať z nej silu a vychutnávať jej krásu. Môže zdolávať strmé skalné štíty, prechádzať sa po vždyzelených pastvinách alebo spoznávať podzemnú nádheru v jedinej sprístupnenej jaskyni v Tatrách – v Belianskej jaskyni

Tatranský národný park ponúka mnoho krás, ktoré už nepoznajú len domáci obyvatelia, ale čím ďalej tým viac aj hostia zo zahraničia. Národný park by preto mal byť akousi našou výstavnou skriňou, o ktorú by sme sa mali starať a zároveň ho ochraňovať.

Text a foto: Oskár Mažgút

 

knižná publikácia Národné parky Slovenska

 

Pokiaľ sa Vám článok páčil, zapojte sa do súťaže o knižnú publikáciu Národné parky Slovenska, ktorú môžete získať, pokiaľ nám zodpoviete nasledovnú súťažnú otázku:

Ako sa volá jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysoký Tatrách?

Odpovede zasielajte na info@infoglobe.sk

Výhercu vyžrebujeme už 19. mája 2014.

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom
Publikované: 18.11.2021
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska
Publikované: 24.3.2011
Aj keď nie najvyšším, tak azda najznámejším vrchom Slovenska je majestátny tatranský štít Kriváň, ktorý sa týči do výšky 2494 metrov nad morom.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X