www.infoglobe.sk » Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry

Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

Návštevnosť Tatier je počas letnej sezóny niekoľko násobne vyššia, ako v zime a s tým vzniká vyššia pravdepodobnosť rizikových situácií. Väčšinu z nás už niekedy pri poznávaní krás našich hôr z nenazdajky zastihol dážď, ktorý spôsobuje hlavne na vysokotatranských chodníkov výraznú zmenu priľnavosti obuvi a teda významne zvyšuje riziko pošmyknutia. Väčšina týchto chodníkov je vedená na skalnom podklade, ktorý obvykle býva porastený machmi a lišajníkmi. Často dochádza k pošmyknutiu, dokonca k pádu a následne aj k zlomeninám končatín, preto je najlepším riešením prerušiť túru, alebo aspoň zvýšiť maximálne svoju pozornosť. V prípade prívalových dažďov, ktoré podstatným spôsobom menia priechodnosť chodníkov, treba počítať s obmedzeniami, ako napríklad s dočasnými potokmi (aj 1 hodinu po daždi), zosuvmi sutí či inými nástrahami. Niekedy je nutné nájsť schodný úsek aj vo vzdialenosti 50 m nad alebo pod chodníkom. Pokiaľ sa blíži búrka a blýska sa, treba mať na vedomí, že zásah človeka bleskom môže mať fatálne následky. Drvivá väčšina všetkých smrteľných prípadov zasiahnutia turistu bleskom bola na hrebeňových partiách hôr. Pri týchto podmienkach sa odporúča čo najskôr ukončiť túru a vrátiť sa späť do doliny. Neukrývať sa v skalných rebrách ani žľaboch, nakoľko pri údere blesku môže dôjsť k uvoľneniu skalného podložia. Pokiaľ zostup nie je možný, treba si vyhľadať vhodný úkryt, no pozor na skalný previs či skalnú stenu, ktorá nechráni pred zemným prúdom. Radšej treba zmoknúť pár metrov od skalnej steny. Zriedkavým, no o to nebezpečnejším javom, býva letné sneženie spravidla spojené s dažďom a krúpami. Môže dôjsť k náhlemu zakrytiu stupov a chytov, hrozí nám podchladenie rúk, pošmyknutie, či dokonca pád. Z týchto dôvodov by sme mali prerušiť túru a počkať na ďalší vývoj počasia. Ak sme už v skalnom teréne, treba použiť rukavice, zvýšiť pozornosť pri kladení končatín na stupy, ktoré sú v tomto prípade mimoriadne šmykľavé. Odporúča sa využiť aj palice, samozrejme pokiaľ ich máme.

Vo Vysokých Tatrách sa často stretneme aj s hmlou, najmä po daždi. Môže dôjsť k dočasnému ochladeniu a navlhnutiu skalného podkladu, čo zvyšuje riziko pošmyknutia. Hmla samozrejme môže viesť aj k dočasnej strate orientácie v teréne, preto je potrebné pamätať si najvýraznejšie morfologické prvky v okolí (skalné bloky, ostrovy kosodreviny, skalné výčnelky). Ak hmla neprestáva, treba zostúpiť nižšie do doliny. V prípade zotmenia nie je možný postup bez osvetlenia, zvlášť v skalnatom prostredí. Pri uviaznutí v horolezeckom teréne treba myslieť na to, že nočné teploty na horách môžu spôsobiť aj podchladenie človeka. Preto je ideálne zostúpiť pomaly do doliny. Ak nie je možný presun, treba sa pripraviť na núdzové prenocovanie. Skalný previs je výborným bivakom, našťastie v Tatrách aj častým úkazom. Dôležité je udržať si teplo, preto si oblečieme všetko, čo máme v batohu a samotný batoh použijeme na ochranu nôh.

Letné Vysoké Tatry sú naozaj nevšedným zážitkom pre všetkých návštevníkov a milovníkov prírody, no nikdy netreba podceniť základnú turistickú výbavu a poveternostné podmienky.

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: hory.sk



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vysoké Tatry – túra na vrch Východná Vysoká
Publikované: 12.8.2018
Počas letnej turistickej sezóny môžeme vo Vysokých Tatrách podniknúť výstupy na niekoľko významných vrchov týchto krásnych veľhôr. Jedným z turisticky prístupných tatranských vrchov je aj Východná Vysoká – masívna pyramídová hora ponúkajúca atraktívne panoramatické výhľady na Vysoké Tatry.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

Atraktívny oddych, tak v tatranskom prostredí golfového rezortu
Publikované: 30.10.2019
Príspevky na rekreáciu od zamestnávateľov, nazývané aj ,,rekreačné poukazy“, zvýšili dopyt po domácom cestovnom ruchu. Poukazy sa musia minúť vždy do konca roka, očakáva sa, že záujem neochabne ani v posledných mesiacoch. Pocítil to aj hotel International**** uprostred golfového rezortu Black Stork vo Veľkej Lomnici vo Vysokých Tatrách.

Vianoce a Silvester na horách sú dokonalou voľbou
Publikované: 1.12.2019
Vianočné a Silvestrovské pobyty vo Vysokých Tatrách sa už skoro vypredali, posledné voľné miesta sú ešte v štvorhviezdičkovom hoteli INTERNATIONAL, situovanom uprostred golfového rezortu BLACK STORK. Jedinečné horské prostredie, luxusné wellnes, gurmánska kuchyňa a široké možnosti športového vyžitia robia túto ponuku nanajvýš príťažlivou. Hviezdou silvestrovského večera bude Dáša Kostovčík so svojou kapelou.

Vysoké Tatry: Strom roka 2021 a obnovená strecha kaplnky
Publikované: 27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.

Lyžiarske strediská v Jasnej a vo Vysokých Tatrách začali zasnežovať
Publikované: 6.11.2020
Dôkladná technická príprava lyžiarskych stredísk na zimnú sezónu 2020/21 vyvrcholila v piatok 20.novembra 2020. Zmenu počasia a príchod ochladenia využili v Jasnej a vo Vysokých Tatrách na spustenie technického zasnežovania.

SR: Nová mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby
Publikované: 7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.

SR, Leto na Slovensku s výhľadom na hory
Publikované: 19.7.2020
Tento rok to nebude apartmán s výhľadom na more, ale na hory. Nevadí! Spolu s letom nadišla vhodná chvíľa na výber ideálneho miesta pre dovolenku. Nastalo obdobie, počas ktorého si dobijete energiu, zabavíte sa a prežijete množstvo nevšedných zážitkov. Aby, ale naozaj splnila plánovaná dovolenka vaše očakávania a účel, musíte si na jej výber nájsť čas, všetko dobre premyslieť a dopredu naplánovať.

Slovensko: Bezpečne na hory I. – Základná výbava
Publikované: 9.1.2012
Mnohokrát sme z televíznych novín počúvali nie práve šťastné správy o turistoch, ktorí sa vybrali do hôr a precenili svoje sily alebo podcenili silu hôr a nevyspytateľnosť počasia. Touto sériou článkov chceme prispieť k tomu, aby ste sa v správach neocitli aj vy. V prvej časti si povieme o bezpečnom nocovaní a o nevyhnutnej výbave pri výlete do hôr.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

Slovensko: Bezpečne na hory VI. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 20.2.2012
V doterajších častiach nášho seriálu sme sa venovali prevažne vysokohorským pohoriam. Dnes sa zameriame na pohoria takmer o 1000 m nižšie. Budeme sa venovať Malej a Veľkej Fatre. Tento výškový rozdiel sa prejavuje na klimatickom charaktere daných pohorí a tým aj na jemne odlišných rizikách pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečne na hory VII. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 27.2.2012
Viac ako šesť týždňov sme vám, našim čitateľom, prinášali seriál o bezpečnosti na horách. Dnes sa táto séria článkov chýli ku koncu. V záverečnej časti sa budeme venovať pohoriam Malá a Veľká Fatra, kde si povieme, aké riziká na nás číhajú v letnom období.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR: Tatranská Lomnica: Horalfest 2012 – boli sme pri tom - VIDEO
Publikované: 6.12.2012
Po dvoch rokoch sa opäť uskutočnil obľúbený a na slovenské pomery nevídaný festival amatérskej tvorby o horách - Horalfest. Množstvo návštevníkov, celoslovenské premiéry filmov, zaujímavé workshopy a fantastická atmosféra len umocňovali motto tohto festivalu – Nájdi sa v horách.

SR, Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov – VIDEO
Publikované: 11.12.2012
Na Štrbskom plese bol snáď každý správny Čechoslovák. Toto, prírodou prísne vymedzené miestečko vo Vysokých Tatrách, je pýchou Slovákov. Nevyžaduje si od turistov žiadnu fyzickú zdatnosť. Aj keď chladné, je útulné a otvorené všetkým, ktorí ho prídu navštíviť.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť II.
Publikované: 31.1.2013
V predošlom článku sme začali ísť cestou poznania minulosti tatranských chát. Zistili sme, ako sa z jednoduchých prístreškov postupne stávali chaty, ktoré sú dnes vo viacerých prípadoch už súčasťou osád. A teraz sa presunieme o krok ďalej. Spoločne nakukneme do nie až tak vzdialenej minulosti.

SR: Tatranský národný park – strážca štítov
Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.

SR: Tatranská Lomnica – unikátne lyžiarske múzeum
Publikované: 12.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme do tatranskej osady, ktorá sa rozprestiera pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom. Tatranská Lomnica je jedno z najkrajších katastrálnych území mesta Vysoké Tatry. Ukrýva v sebe nielen bohatú nádhernú architektonickú históriu či najväčšie lyžiarske stredisko v Tatrách, ale aj relatívne novootvorené Ski múzeum.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

Ako sa bezpečne pohybovať na bežkárskych tratiach?
Publikované: 1.1.2010
Informácie, ktoré sú uvedené v nasledujúcej časti, patria všetkým bežkárom.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – v chladnom objatí Veľkej Studenej doliny
Ideálnou lokalitou pre zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách je aj Veľká Studená dolina. Je ľahko d...

SR, Vysoké Tatry – unikátny ľadový chrám
V skutku netradičnú stavbu môžete aj túto zimu obdivovať na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Zaujím...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X