www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom

Publikované: 18.11.2021
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

V jeden pekný slnečný jesenný deň, keď sme nemali čo na práci, sme sa rozhodli absolvovať krátku a nenáročnú vychádzku pod tatranskými štítmi. Miestni obyvatelia nám už skôr spomínali, že ideálna a nenáročná prechádzka vedie náučným kúpeľným chodníkom. A tak sme sa rozhodli vyskúšať si ho.

Naučný kúpeľný chodníkKontrastné červené plody jarabiny s nebesky modrou oblohou a farebným lístím

Cestu sme začali pri údolnej stanici pozemnej lanovky na Hrebienok. Po kamením vysypanej ceste sme sa miernym stúpaním vydali smerom ako keby k Slavkovskému štítu. Asi po piatich minútach sme narazili na smerovník označujúci vstup  do Tatranského národného parku a smerovanie na modrú turistickú značku k Slavkovskému štítu. Hneď vedľa smerovníka bola postavená aj náučná tabuľa, z ktorej sme sa dozvedeli o histórií sánkovania v Tatrách. Zaujímavým poznaním pre nás bol fakt, že vozovka medzi Smokovcami a Popradom sa v roku 1904 využívala ako sánkarská dráha, o rok neskôr prevzala túto funkciu cesta na Hrebienok, kde sa v roku 1907 odohrali prvé závody na sánkach a boboch. Na informačných tabuliach bol text doplnený aj zaujímavými dobovými fotografiami, ktoré nám poskytli verný obraz toho, ako v minulosti naše malé veľhory vyzerali. Po krátkej zastávke sme sa vydali ďalej.

Naučná tabuľaVstup do TANAPu

Čistý vzduch, kontrastné červené plody jarabiny s nebesky modrou oblohou a farebným lístím nám spríjemňovali jesennú prechádzku. Odrazu sme na ľavej strane chodníka zbadali akúsi odbočku. Ani na chvíľu sme neváhali a odbočili sme. Dobre sme spravili, nakoľko po minútke chôdze sa nám vyjavila scenéria ako z filmu. Krásne jazierko pokryté nánosmi lístia, okolo brezy a smreky. Nad jazierkom boli lavičky, dokonca aj nový drevený prístrešok a okolo neho smeti. Boli síce v igelite, no ten bol roztrhnutý a tým pádom boli roztrúsené kde tu. Tu sme opäť videli absenciu zdravého rozumu a nie len toho, ale aj odpadkového koša, ktorý akosi k turistickému odpočívadlu patrí.  Smeti sme samozrejme pozbierali späť do vreca a zobrali so sebou.  Zakrátko sme sa opäť napojili na náučný chodník, ktorý sa rozdvojoval. Napravo viedla cesta k Rainerovej chate po novovybudovanom Rainerovom náučnom chodníku a naľavo pokračoval „náš“ kúpeľný chodník. Cestou sme míňali ďalšiu náučnú tabuľu, ktorá vypovedala o lese a rastlinách v jeho blízkosti. 

Drevený prístrešokLavičky

Informačná tabuľa Rainerovho náučného chodníkaJazierko

Mierny kopec preveril našu kondičku, keď sme zrazu zacítili dosť prenikavý sírny zápach. Vedeli sme, že ďalšia náučná zastávka sa blíži. A tak aj bolo!  Ako sme sa z tabule dozvedeli, zápach je spôsobený geologickou činnosťou hlboko pod zemským povrchom. Plyn, ktorý sa prostredníctvom tektonických porúch, ľudovo povedané zlomov dostáva na povrch, je bohatý na sírany.  Vďaka tomu je v oblasti Tatier hneď niekoľko minerálnych liečivých prameňov. A jeden taký sme pár metrov od tabule aj navštívili. Voda „bubľotala“ a bola studená. Po zhliadnutí nevšedného prírodného úkazu sme pokračovali ďalej, až sme dorazili na priestrannú zatrávnenú čistinu. Aj tu bola náučná tabuľa, tentoraz na tému Voda a les.  Kúsok od nej bola lavička, odkiaľ sa naskytol nádherný pohľad na podtatranskú kotlinu.

Zatrávnená čistina

Sírny prameňCesta k prameňu

Pomaly sme začali zostupovať. Okolie bolo značne podmáčané, skoro ako v barinách. Spoza stromov sme uvideli konštrukciu lanovky. To bol neklamný znak toho, že sa nachádzame na Jakubkovej lúke. Tu sme náučný chodník definitívne stratili. Až v závere zjazdovky pri  bielej budove sme objavili zarastenú tabuľu  s poslednou náučnou zastávkou. Tá informovala o tatranskej architektúre.

Jakubková lúka - pohľad na Slavkovský štít

Jakubková lúka - pohľad na Podtatranskú kotlinuStožiar lanovky

Nakoľko sme boli ešte plní síl, rozhodli sme sa absolvovať ešte výlet na Kalváriu na Peknú vyhliadku, ktorú zhotovili profesionálni umelci – sochári z oboch strán Tatier – Slovenska a Poľska ako poctu našim veľhorám. Cesta na vyhliadku vedie buď od asfaltovej cesty na Hrebienok, alebo ako sme ju my absolvovali, od prameňa Smokoveckej kyselky.

Pekná vyhliadka

Pekná vyhliadkaPekná vyhliadka

Každopádne výlet nám netrval ani dve hodinky, bol stúpaním nenáročný, ale pohľadmi na tatranskú prírodu neskutočný.  Preto vám takúto nevšednú prechádzku vrelo odporúčame.

 

GPS: 49°08'35.4"N 20°13'08.9"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Vysoké Tatry: Strom roka 2021 a obnovená strecha kaplnky
Publikované: 27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.

Vysoké Tatry: Tatranský ľadový dóm s motívom Svätojakubskej púte
Publikované: 24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku.

SR, Vysoké Tatry – vyhliadka Monte Móry
Publikované: 6.10.2019
Tentoraz navštívime naše milované Tatry, presnejšie osadu Štrbské Pleso, ktorá je súčasťou obce Štrba. Od zastávky Tatranskej elektrickej železnice – Štrbské Pleso resp. tunajšej pošty sa skrz koľaje vydávame k nedávno obnovenej národnej kultúrnej pamiatke – k rozhľadni Monte Móry.

SR, Tatry – turistický sprievodca plný zaujímavostí
Publikované: 19.6.2019
Aj tento týždeň zavítame do našich malých – veľkých veľhôr Tatier. Avšak ich spoznávanie už nebude detskými očami, ale skôr faktografickým spôsobom. Zameriame sa na ich históriu, pamiatky, prírodu či turistiku, a to prostredníctvom nového a bohato ilustrovaného turistického sprievodcu Tatry z rodinného vydavateľstva Dajama.

SR: Vysoké Tatry – túra na vrch Východná Vysoká
Publikované: 12.8.2018
Počas letnej turistickej sezóny môžeme vo Vysokých Tatrách podniknúť výstupy na niekoľko významných vrchov týchto krásnych veľhôr. Jedným z turisticky prístupných tatranských vrchov je aj Východná Vysoká – masívna pyramídová hora ponúkajúca atraktívne panoramatické výhľady na Vysoké Tatry.

SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline
Publikované: 7.3.2018
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jahňací štít
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR: Tatranský národný park – strážca štítov
Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese II.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vysoké Tatry – Krivánske zlato a partizáni
Dnes vás pozveme na vysokotatranský výlet k majestátnemu štítu Kriváň, ktorý je už desaťročia sym...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Predného Soliska
Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov...

SR: Vysoké Tatry – v chladnom objatí Veľkej Studenej doliny
Ideálnou lokalitou pre zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách je aj Veľká Studená dolina. Je ľahko d...

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X