www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata

Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.

Rainerova chata sa nachádza na Starolesnianskej poľane vo Vysokých Tatrách, približne 25 minút pešou chôdzou od Hrebienka alebo Zamkovského chaty. Z oboch strán k nej vedie pomerne široký nenáročný lesný chodník. Cestu na chatu hravo zvládnu aj deti, či postarší ľudia. Zaujímavosťou je, že Rainerovu chatu mala navštíviť aj britská kráľovná Alžbeta II., no kúsok za Hrebienkom pri vstupnej bráne do národného parku zastala a pokračovala späť na Hrebienok. Na tomto mieste dodnes stojí tabuľka z označením, pokiaľ kráľovná došla.

Smerovník pri Rainerovej chateKeď koncom 18. storočia vyrástla pod mohutným Slavkovským štítom prvá tatranská osada (dnešný Starý Smokovec) prevažná väčšina jej návštevníkov nejavila záujem o vysokotatranskú turistiku. Skôr tu nachádzali oddych a relax v miestnych kúpeľoch. Až v 30. rokoch 19. storočia nastal zlom, o ktorý sa pričinil, dnes už legendárny Ján Juraj Rainer. Tento veľký nadšenec Tatier organizoval exkurzie z tatranskej osady smerom hlbšie do hôr. Počas túr zaviedol návštevníkov na miesta vodopádov Studeného potoka, do Malej Studenej doliny, dokonca aj na Lomnický štít. O desaťročie neskôr Rainer uľahčil výstupy na Hrebienok, a to úpravou vychádzkového chodníka. Taktiež sa zaslúžil o projekt výstavby  prvého turistického prístrešku v ústi Veľkej Studenej doliny. Výstavba sa začala v roku 1863 a dokončená bola o dva roky neskôr. Bola to kamenná stavba bez základov, s malými oknami, ktoré slúžili viac na vetranie, ako na presvetlenie vnútrajška prístrešku. Vnútro bolo tvorené pričňami a centrálnym ohniskom. Strecha bola z drevených šindľov. Medzery v kamenných múroch boli vytesnené machom. Táto malá chatka nebola obhospodarovaná, a taktiež neniesla žiaden názov. No, hostia malého tatranského kráľovstva ju začali spontánne volať Rainerova chata. Po čase na chatke pribudla tabuľa s nápisom v maďarčine v znení „Rainerovi na pamiatku 1865“.

Rainerova chata

Chatka slúžila všetkým, ale hlavne turistom. Krátko po smrti zakladateľa Rainera (1872) začala chátrať. Až v roku 1876 ju opravili za peniaze starosmokovských hostí a Uhorského karpatského spolku. Lenže ani to nestačilo, aby získala vtedajšiu požadovanú úroveň. A tak v roku 1884 bola obcou Stará Lesná vybudovaná hájovňa, neskôr nazývaná chata Kamzík, ktorá ležala v bezprostrednom susedstve Rainerovej chaty. Počas spomínanej výstavby „Rainerka“ slúžila ako nocľaháreň pre robotníkov. Po sprevádzkovaní chaty Kamzík sa rázom z Rainerovej chaty stala hospodárska budova, sklad a neskôr dokonca chlievik. V roku 1963 bola síce vyvinutá aktivita využitia tejto zanedbanej chatky na kultúrne vyžitie, no k projektu realizácie nedošlo. Až po zániku chaty Kamzík v roku 1980, kedy chatku prevzala Správa TANAPu, začala jej obnova a konzervácia. Zrekonštruovanú chatku uzavreli, no cez zamrežovaný vstup sa dalo nahliadnuť do jej vnútra, pričom hneď pri vchode bola tabuľa informujúca návštevníkov o historickej hodnote tejto pamiatky.

 Rainerova chataRainerova chata

Vďaka nedisciplinovaným turistom a návštevníkom tatranských dolín sa za pár rokov stala chata a jej okolie smetiskom. To sa zmenilo až v roku 1997, kedy si chatu prenajal súčasný nájomca Peter Petras. Tento stredoškolský učiteľ z Kežmarku, ktorý mal pozitívny vzťah k horám a chatám, nakoľko už dlhé roky vykonával prácu vysokohorského nosiča, spustil doslova záchranné práce na obnovu chaty. Po postupnom odnose množstva odpadkov sa spolu s rodinnými príslušníkmi pustil do prestavby zakonzervovanej chatky. V roku 1998 sa po vyše storočí otvorili dvere Rainerovej chaty opäť pre všetkých milovníkov Tatier. V chatke bolo zriadené informačné centrum Štátnych lesov TANAP a malé múzeum, či skôr expozícia starého horolezeckého vybavenia a materiálu. Dodnes tu môžu návštevníci obdivovať nosičské krosná, rôzne typy lyží zo začiatku 20. storočia, ako aj množstvo dokumentárnych fotografií visiacich na stenách. Na chatke vás aj pohostia malým občerstvením a legendárnym a tajomstvom opradeným nápojom zvaným Rainerovka (alkoholický nápoj vhodný len pre dospelých). Celoročne sa pri chate i v jej útlom vnútri konajú rôzne podujatia. K tým najzaujímavejší zaiste patria stavba snehového betlehema na Troch kráľov, nosičské súťaže či vychádzka na Rainerovu chatu v rámci festivalu Horalfest.

Snehový betlehem pred Rainerovou chatouSnehový betlehem pred Rainerovou chatou

V roku 2000 sa vplyvom ťažkého mokrého snehu vychýlila celá strecha chaty dopredu, a to malo za následok rekonštrukciu, ktorá prišla o tri roky nato. Počas opravy sa vymenili nosné  trámy, pridala sa izolácia strechy a vymenila sa aj krytina, ktorá pozostávala  z 9 000 kusov ručne štiepaných šindľov. Bola postavená aj vstupná strieška, v podkroví  bol vytvorený priestor pre núdzové prenocovanie a pribudol aj krb.

Rainerova chata 

Rainerova chata patrí už neodmysliteľne ku koloritu Tatier. Hovorí sa, že kto nenavštívil Rainerovu chatu nebol v Tatrách. V blízkosti chaty sa nachádzajú prekrásne vodopády Studeného potoka či východiskové body pre vysokohorskú turistiku. Chata je otvorená počas letnej a zimnej turistickej sezóny, počas sviatkov a víkendov.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.

SR: Slovenský horolezecký spolok JAMES oslavuje 100 rokov
Publikované: 1.6.2021
Tento rok Slovenský horolezecký spolok JAMES a jeho predchodcovia oslávia storočné jubileum. Oslava výročia bude spojená s 97. Tradičným horolezeckým týždňom (THT) a uskutoční sa 9. až 15. augusta 2021 na všetkých vysokotatranských chatách v správe spolku.

Vysoké Tatry: festival Medvedie dni sa vracia na Hrebienok
Publikované: 20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.

SR, Leto na Slovensku s výhľadom na hory
Publikované: 19.7.2020
Tento rok to nebude apartmán s výhľadom na more, ale na hory. Nevadí! Spolu s letom nadišla vhodná chvíľa na výber ideálneho miesta pre dovolenku. Nastalo obdobie, počas ktorého si dobijete energiu, zabavíte sa a prežijete množstvo nevšedných zážitkov. Aby, ale naozaj splnila plánovaná dovolenka vaše očakávania a účel, musíte si na jej výber nájsť čas, všetko dobre premyslieť a dopredu naplánovať.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnícka chata
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Vysoké Tatry – Prechádzka kúpeľným chodníkom
Publikované: 21.11.2013
Jeseň je ako stvorená na prechádzky po prírode. Dnes sa vydáme po verejnosti menej známom náučnom kúpeľnom chodníku, ktorý sme náhodne objavili vo Vysokých Tatrách, konkrétne v osade Starý Smokovec.

SR: Tatranská Lomnica – unikátne lyžiarske múzeum
Publikované: 12.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme do tatranskej osady, ktorá sa rozprestiera pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom. Tatranská Lomnica je jedno z najkrajších katastrálnych území mesta Vysoké Tatry. Ukrýva v sebe nielen bohatú nádhernú architektonickú históriu či najväčšie lyžiarske stredisko v Tatrách, ale aj relatívne novootvorené Ski múzeum.

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR, Štrba – výlet k Jazierkam lásky
Publikované: 10.4.2014
Dnes sa spolu vydáme na romantickú prechádzku do miestnej časti Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétne na miesto, ktoré bolo vyhľadávané rybármi, no v súčasnosti je miestom stretávania párov či rodín uprostred krásnej tatranskej prírody.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Tatranský národný park – strážca štítov
Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

SR: Novinky z Vysokých Tatier
Publikované: 17.2.2021
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame pár noviniek z našich malých veľhôr. Prvou z nich je správa o kontroverznej vyhliadkovej veži v blízkosti Štrbského plesa, ktorá má okrem pohľadu na Tatry z výšky 50 metrov a jazdy 61 metrov dlhým „suchým“ tobogánom ponúkať aj prehliadku Messnerovho múzea.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Horské prechádzky zimnou krajinou
V dnešnej fotogalérii sa rozlúčime so zimou, a to  prechádzkou po slovenských zasnežených horách....

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Ski múzeum v Tatranskej Lomnici
Pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom sa rozprestiera malebná tatranská ...

SR: Tatranský národný park – jesenný šat
Niet  farebnejšieho obdobia, ako je jeseň. Predstavte si  farebné lístie stromov  ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C