www.infoglobe.sk » Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku

Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

A keďže sa dá priľahlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody prejsť aj v čase, keď sa na nás budú z neba zvoľna znášať snehové vločky, nasledujúci tip na túru ocenia v tomto čase aj mnohí zimní horali.

Dolina Kežmarskej Bielej vody

Skoro ráno sa preslávenou električkou dopravíme do Tatranskej Lomnice, odkiaľ vyrazíme buď pešky (na Tatranské Matliare), alebo autobusom na zastávku Biela Voda. Priamo od zastávky a priľahlého parkoviska vyjdeme po žlto značenom, celoročne prístupnom turistickom chodníku do malebnej Doliny Kežmarskej Bielej vody. S pribúdajúcou nadmorskou výškou prejdeme z kalamitou postihnutého lesa do porastu kosodreviny. Zatiaľ čo dobrou cestou mierne stúpame pozdĺž brehov zurčiacej Kežmarskej Bielej vody, pred nami sa objavujú chladné steny štítov. V balvanoch na dne koryta toku zbadáme početné obrie hrnce – erózne tvary vyhĺbené materiálom, unášaným ohromnou energiou horskej bystriny. Zhruba za dve až tri hodiny (v zime štyri až päť!) dôjdeme k známej „Brnčálke“, chate stojacej v záveru doliny.

Pohľad na Veľkú Svišťovku cez Dolinu Kežmarskej Bielej vody smerom od Jahňacieho štítu

„Brnčálka“

Názov Brnčálova chata, alebo tiež „Brnčálka“, v mapách vydaných po roku 1991 ani pri maximálnom snažení sa nenájdeme. Jedná sa totiž o staršie, aj keď vžité pomenovanie Chaty pri Zelenom plese, ktorá leží na brehu až smaragdovo zeleného ľadovcového jazera. V útulnej chate sa môžeme osviežiť napríklad výborným „nosičským“ čajom alebo si dopriať výdatné buchty na pare.

Chata pri Zelenom plese alebo tiež  „Brnčálka“ pod Jastrabou vežou

Troška adrenalínu

Od Chaty pri Zelenom plese sa vydáme (len v období 15. 6. až 31. 10.!) po červenej značke, tzv. Tatranskej magistrále, okolo Čierneho plesa smerom k východu. Chodník sa však onedlho stočí k juhu. Zavedie nás do strmého skalnatého kuloáru, ktorý je čiastočne opatrený obľúbeným tatranským náradím – pomocnými reťazami. Po ich prekonaní sa napojíme na nepríjemnú štrkovú serpentínu idúcu až do Sedla pod Svišťovkou (2023 m n. m.). Odtiaľ je to k vrcholu už len kúsok po neznačenej cestičke.

Chata pri Zelenom plese pod Jahňacím štítom fotená zo serpentíny vedúcej na Sedlo pod Svišťovkou

Odmena za vrchol

Odmenou za dosiahnutie vrcholu Veľkej Svišťovky je úchvatný panoramatický výhľad nielen do Doliny Kežmarskej Bielej vody, ale tiež do Podtatranskej kotliny, na hrebeň Belianskych Tatier rozdelený Kopským sedlom (1750 m n. m.) a mnohé štíty Vysokých Tatier. Už nás čaká iba zostup dole. Po Tatranskej magistrále zídeme na Skalnaté pleso, ktoré je vďaka bielej kupole astronomického observatória a stanici lanovky pri hrádzi jazera neprehliadnuteľné. Ak prenikneme masami turistov, môžeme sa dole dostať celkom rýchlo, a to kabínkovou lanovkou (čo ale samozrejme niečo stojí), alebo zísť pešky priamo po zelenej značke do Tatranskej Lomnice. Dlhšia, ale o to zaujímavejšia možnosť je cesta po magistrále až na Hrebienok, odkiaľ sa dá dole, do Starého Smokovce, zísť pozemnou lanovkou alebo peši po zelenej značke.

Kežmarský štít z vrcholu Veľkej Svišťovky pri zimnom horolezeckom výstupe

Niekoľko poznámok k túre

Na starších mapách je trasa od „Brnčálky“ na Sedlo pod Svišťovkou značená ako jednosmerná! Vzhľadom k náročnosti úseku zaisteného reťazami sa jednalo o celkom zmysluplné opatrenie. Výstup po reťaziach je totiž ľahší než zostup. Pri obojsmernej prevádzke tak dochádza (najmä v hlavnej sezóne) k nepríjemným kolíziám s davmi turistov prichádzajúcimi zhora. Mnohokrát sa jedná o neskúsených návštevníkov hôr, ktorí sem prídu od lanovky na Skalnatom plese, a potom na reťaziach často iba bezmocne „vlajú“. Pri nízkej úrovni fyzickej zdatnosti, zlom obutí a snáď aj strachu z výšok je potom veľmi zložité dostať sa cez týchto nešťastníkov hore. Skúsenejším preto odporúčam zaťažené reťaze obísť po skale sprava, výstup je navyše miestami jednoduchší než v suti pod reťazami. Najistejšie však je prejsť trasu mimo hlavnej sezónu. Nezabúdajte však, že túra cez Veľkú Svišťovku je časovo aj fyzicky náročnejšia. Keďže ide o celodenný výlet, zvážte, či na to naozaj máte, nepodceňte kvalitnú výbavu a vyrazte do hôr skoro ráno!

Skalnaté pleso pri zostupe z Veľkej Svišťovky

Text/foto: Blanka Pechačová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vysoké Tatry: všetky tváre prírody
Publikované: 16.12.2009
Krása i bolesť, taký je terajší obraz najvyšších slovenských hôr. Víchrica, ktorá sa prehnala nad Tatrami, vryla do známej horskej krajiny na desaťročia nezmazateľný odkaz.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR, Tatranská Lesná a zaujímavosti v okolí
Publikované: 27.3.2014
Po dvoch týždňoch sa opäť vrátime do Tatier. Tentoraz navštívime maličkú osadu Tatranská Lesná, ktorá sa nachádza približne v strede medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Z jednej strany ju ohraničuje Cesta slobody a z druhej ústie Studenej doliny.

SR, Štrba – výlet k Jazierkam lásky
Publikované: 10.4.2014
Dnes sa spolu vydáme na romantickú prechádzku do miestnej časti Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétne na miesto, ktoré bolo vyhľadávané rybármi, no v súčasnosti je miestom stretávania párov či rodín uprostred krásnej tatranskej prírody.

SR: Tatranský národný park – strážca štítov
Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo
Publikované: 23.7.2017
Návštevníkom podtatranského regiónu sú známe strediská cestovného ruchu a vychýrené turistické lokality nachádzajúce sa najmä v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Svoje neobyčajné čaro má však aj ďalšie pohorie, tesne susediace s východným okrajom Vysokých Tatier – Belianske Tatry. Známym a atraktívnym cieľom mnohých horalov v tomto pohorí je aj oblasť Širokého sedla.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turistami obľúbené Rysy
Publikované: 16.9.2018
Azda žiadny z vrchov Vysokých Tatier sa neteší takej vysokej popularite a návštevnosti ako práve Rysy. Pre priaznivcov vysokohorskej turistiky sú atraktívnym a vďačným cieľovým bodom túr. Výstup na tento obľúbený tatranský vrch si predstavíme v nasledujúcom článku.

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica
Publikované: 9.12.2018
Hrebene a vrchy Vysokých Tatier učaria každému turistovi so záľubou podnikať krásne a náročné celodenné treky nádhernou vysokohorskou prírodou Tatier. Jednou z turisticky atraktívnych a hojne navštevovaných lokalít tohto pohoria je aj Svinica – výrazná vežovitá hora vyčnievajúca na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier.

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla cez Kôprovú dolinu
Publikované: 16.12.2018
Vo Vysokých Tatrách môžeme okrem hojne navštevovaných a pomerne rušných turistických lokalít navštíviť aj menej známe oblasti s nižšou frekvenciou návštevníkov. Pre tých, ktorí radšej uprednostňujú pokoj a túžia si vychutnať tichú krásu vysokohorskej prírody Tatier, môžeme odporučiť túru cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň pohoria do Hladkého sedla.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese II.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva III.
Publikované: 2.6.2011
Vysoké Tatry svojou krásnou prírodou a sviežim horským vzduchom každoročne prilákajú mnoho turistov. Napriek nedávnej silnej víchrici, ktorá opäť polámala veľa stromov, majú Tatry stále svoje neopakovateľné čaro. Navštevujú ich tiež ľudia s rôznymi zdravotnými problémami. Základnou liečebnou metódou je klimatoterapia (pobyt pacientov na čerstvom vzduchu), ktorá zvykne byť dopĺňaná rehabilitáciou.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva II.
Publikované: 26.5.2011
Lomnický štít sa dlho považoval za najvyšší vrch najmenších veľhôr sveta – Vysokých Tatier. Dnes už ale vieme, že najvyšším je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patrí k najkrajším tatranským štítom a vďaka lanovke, ktorá vás sem pohodlne vyvezie, je obľúbeným cieľom výletov aj pre menej zdatných turistov, rodiny s deťmi či ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikované: 28.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz sa vyberieme do ústia Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), ktorú postavil Štefan Zamkovský v roku 1943.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnícka chata
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikované: 7.3.2013
Dnes vás opäť pozývame do Vysokých Tatier, tentoraz na Bilíkovu chatu, ktorú s obľubou navštevujú rodiny s deťmi či menej zdatní turisti. Je to vďaka pomerne jednoduchej dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníka, ktorý k nej vedie.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva IV.
Publikované: 9.6.2011
V poslednej časti nášho rozprávania o nezabudnuteľnom predĺženom víkende vo Vysokých Tatrách sa zameriame na jeden z mnohých adrenalínových športov, ktorý má aj u nás čoraz viacej priaznivcov. Powerkiting je športová aktivita, pri ktorej sa využíva sila vetra a jazdec je pomocou ťažného šarkana (kite-u) posúvaný smerom dopredu či už na bugine, mountainboarde, snowboarde, lyžiach alebo korčuliach.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X